Nerki to jeden z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. Są filtrem, który usuwa z organizmu szkodliwe dla niego substancje. Kiedy przestają prawidłowo pracować, bezpośrednio zagrożone jest ludzkie życie. Jak o nie dbać i uniknąć chorób nerek?

Do czego służą nerki?

Nerki to najważniejszy narząd układu wydalniczego. Znajdują się w jamie brzusznej, w części zaotrzewnowej i pełnią przede wszystkim trzy funkcje: wydalniczą, regulacyjną i wewnątrzwydalniczą.
Narządy te pełnią rolę oczyszczającego organizm filtra. Wraz z moczem usuwane są toksyny, leki oraz produkty przemiany materii, jak kreatynina i mocznik oraz kwas moczowy.

Jeśli chodzi o funkcję regulującą, nerki zapewniają właściwą homeostazę, czyli dbają o prawidłowy poziom płynów w organizmie. Zapobiegają zarówno nadmiernej utracie wody, jak i jej niepotrzebnemu gromadzeniu się w ciele.

Nerki wydzielają też ważne dla funkcjonowania organizmu substancje, jak renina, czyli enzym regulujący ciśnienie krwi, a także erytropoetyna, która jest odpowiedzialna za wytwarzanie czerwonych krwinek. Wytwarzają również witaminę D3.

Jakie choroby grożą nerkom?

Nerki są narażone na wiele chorób. Do najczęściej występujących należą kamica nerkowa, kłębuszkowe zapalenie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek oraz niewydolność nerek. Niektóre z chorób występują czasowo i odpowiednio leczone nie muszą stanowić poważnego zagrożenia. Ważne, by w przypadku dolegliwości od strony nerek szybko reagować i zgłosić się do lekarza specjalisty. Istotna jest również profilaktyka – wielu dolegliwości da się uniknąć, dbając o prawidłową dietę i tryb życia.

Choroby nerek mogą współwystępować z innymi schorzeniami, jak np. choroby autoimmunologiczne. W takich przypadkach kluczowa jest współpraca z lekarzami i częste kontrole stanu nerek. Lekarz zaleci leczenie, dietę nerkową oraz inne zabiegi, które będą wspierać nerki w ich funkcji filtracyjnej i regulacyjnej.

Jak dbać o nerki?

O nerki, jak o każdy inny narząd, należy dbać, by skutecznie spełniały swoją rolę. Profilaktyka jest niezbędna w zapobieganiu schorzeniom nerek, w tym tych najczęściej występujących, jak kamienie nerkowe.

Dbając o nerki, należy przede wszystkim codziennie wypijać odpowiednią ilość płynów. Źle nawodnione, mają problem z utrzymaniem funkcji filtracyjnej i mogą zostać trwale uszkodzone. Istotne jest także zdrowe odżywianie. Im mniej szkodliwych substancji zostanie wprowadzonych do organizmu (konserwanty, używki, leki), tym mniej obciążone będą nerki. Warto pamiętać też o regularnym opróżnianiu pęcherza – przetrzymywanie moczu jest nie tylko bolesne, ale i niebezpieczne dla zdrowia. Szkodliwe substancje powinny być jak najszybciej usuwane z organizmu.

Jakie produkty szkodzą nerkom?

Czego unikać, by nie zaszkodzić nerkom? Lista substancji szkodliwych dla nerek jest długa.
To przede wszystkim wszelkie użytki: alkohol, papierosy i kofeina. Nerki muszą wykonać ciężką pracę, by usunąć je z organizmu. Ich duże spożycie jest więc dla nich bardzo obciążające. Warto zadbać o to, by ich nie nadużywać.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Równie niebezpieczne są konserwanty zawarte w przetworzonej żywności, a także zbyt duże ilości soli. Dieta zdrowa dla nerek powinna obfitować w warzywa i owoce, należy wykluczyć z niej fast foody i bardzo słone czy słodkie przekąski.

Narząd mogą uszkodzić przyjmowane w dużych ilościach leki. Nie należy więc na własną rękę łykać tabletek, zwłaszcza w dużych ilościach. Lekarstwa w dużej ilości mogą stać się dla nerek trucizną. To samo dotyczy produktów kosmetycznych – one również dostają się do organizmu, a zawarte w nich chemiczne dodatki muszą być usunięte przez nerki. Dlatego dbając o ten ważny narząd, trzeba zatroszczyć się nie tylko o dietę, ale i o bazującą na naturalnych produktach, delikatną pielęgnację.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl