Hodowana w domowych warunkach rzeżucha to jedno z najbardziej wartościowych warzyw, jakie możemy spożywać. Jej bogaty skład pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego zdrowia – dowiedz się więcej.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Rzeżucha to potoczna nazwa pieprzycy siewnej (Lepidium sativum), pochodzącej z rodziny kapustowatych. Sama nazwa rzeżucha odnosi się do innej grupy roślin i nie należy ich ze sobą mylić. Do Polski pieprzyca przywędrowała z Azji oraz Afryki, a znana była w Europie już za panowania Rzymian. Jest na tyle łatwa w uprawie, iż bez problemu wyrośnie w warunkach domowych, nawet gdy za oknem jest zimno i nie ma dostępu słońca. W smaku natomiast jest dość ostra. A dlaczego warto jeść rzeżuchę? Oto kilka ważnych powodów.

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

Wysoki poziom wapnia w rzeżusze

Bez tego pierwiastka nasz organizm nie mógłby poprawnie funkcjonować. Prawidłowy poziom wapnia w organizmie to nie tylko mocne kości oraz aktywne zapobieganie osteoporozie. Pamiętajmy o zdrowych zębach, jak również o prawidłowym funkcjonowaniu układu krwionośnego. A co najważniejsze – rzeżucha pod względem zawartości wapnia jest jedną z najbogatszych znanych nam produktów. O samym wapniu więcej przeczytasz w tym miejscu.

Jod i luteina

Wśród innych substancji w składzie rzeżuchy znajdziemy też drogocenny jod. Jak pisaliśmy już w artykule na temat tego pierwiastka, jego obecność w diecie człowieka ma istotny wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Odpowiedni poziom jodu zapobiega również nowotworom tego narządu. Inną substancją, o której warto wspomnieć, jest luteina. Ten żółty barwnik ma niebagatelne znaczenie w profilaktyce chorób oczu, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej. Luteina jest bardzo pomocna tym, którzy większość swojej pracy spędzają przed komputerem. Jej właściwości sprawiają, iż oczy wolniej się męczą i dłużej zachowują prawidłowe widzenie. Jednocześnie luteina jest silnym antyoksydantem. Obu tych substancji nie brakuje w rzeżusze.

Witaminy

Czym jest zdrowa roślina bez bogatego zasobu witamin? W pieprzycy siewnej również ich nie brakuje. Przede wszystkim, jak wiele jej braci z rodziny kapustowatych, ma sporo witamin z grupy B. Znajdziemy też sporą dawkę witamin K, E i A, które pozytywnie wpływają na wiele funkcji naszych organizmów. Ponadto – tak ważna dla krążenia i kondycji naczyń krwionośnych – witamina C. Wszystkie z nich mają dodatkowe działanie przeciwnowotworowe i przeciwdziałają stresowi oksydacyjnemu.

Inne działania

Rzeżucha to na tyle uniwersalna roślina, iż pomaga w szybszym metabolizmie. To dlatego używamy jej do sałatek, mięsa, zup czy jajek. Pozwala to wzmóc apetyt i przyspieszyć przemianę materii. Uważa się również, że wyciągi z rzeżuchy mają zbawienny wpływ na urodę. Dzięki niej można poprawić jakość skóry oraz włosów. Wspomaga ona też walkę z trądzikiem i nadmiarem wydzielanego łoju. Dzieje się tak dzięki obecności związków siarki, odpowiedzialnych za smak rośliny oraz za pozytywny wpływ właśnie na cerę i włosy. Należy wiedzieć jednak, iż dawka pieprzycy wynosi nie więcej, niż kilka łyżeczek dziennie. W przeciwnym wypadku możemy nabawić się zapalenia pęcherza.