Przeszukując internet w poszukiwaniu tej jedynej, najskuteczniejszej diety spotykamy się z wieloma sposobami na utratę wagi bądź zmianę nawyków żywieniowych. Dieta Cambridge jest jedną z nich – dowiedz się więcej o jej składzie i faktycznej skuteczności.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dla kogo jest dieta Cambridge?

Opracowana w 1970 roku, a wprowadzona na rynek w latach osiemdziesiątych dieta Cambridge jest przeznaczona dla osób, które chcą zrzucić kilogramy we względnie szybkim tempie. Sugeruje się, iż ten sposób odżywiania jest skuteczny podczas przygotowań do operacji. Istotne są jednak przeciwwskazania. Osoba chcąca schudnąć z dietą Cambridge musi być zdrowa – nawet pomimo otyłości. Stąd nie mogą jej stosować osoby z chorobami układu krążenia, dną moczanową, cukrzycą, po wylewach oraz operacjach. To samo tyczy się kobiet w ciąży oraz osób młodych, będących w okresie dojrzewania, jak również seniorów. Pamiętajmy również, iż każda dieta ma wpływ na wchłanianie leków. Dlatego istotne jest, aby w trakcie wywiadu z konsultantem szczerze mówić o wszystkich chorobach oraz preparatach, które przyjmujemy. To konsultant zdecyduje również, od którego stopnia diety rozpoczniemy naszą kurację i ile trzeba ją stosować. Co to są stopnie diety Cambridge? O tym poniżej.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

Podstawowe zasady diety Cambridge

Dieta Cambridge składa się z 5 (czasem 6) stopni, gdzie każdy z nich jest określany maksymalną liczbą kalorii, którą można przyjąć oraz liczbą tzw. posiłków Cambridge (więcej o ich składzie przeczytasz niżej). Są to przygotowane wcześniej dania w proszku, bardzo łatwe i szybkie w wykonaniu – najczęściej wystarczy do nich gorąca woda lub mikrofalówka. Dania przygotowane samodzielnie nie mogą być smażone na tłuszczach, za to powinny być pełne warzyw, owoców oraz chudych mięs i ryb. Do picia podaje się wodę (dopuszczalne są dodatki smakowe, ale nie słodzące) oraz chude mleko.

Stopnie diety Cambridge

1. Stopnia nie należy stosować bez konsultacji z lekarzem. Podajemy wówczas organizmowi 415-615 kalorii w postaci 3-4 posiłków Cambridge. Jednocześnie – jest to wspólne dla wszystkich stopni – pijemy ponad 2 litry wody (mineralnej, nie słodzonej!) dziennie. Etap ten powinien trwać od jednego do trzech tygodni. W jego trakcie najmocniej odczuwa się łaknienie, co jest zrozumiałe patrząc na to liczbę kalorii.
2. Stopień to około 800 kalorii dziennie, stosowanych również od jednego do trzech tygodni. Posiłków Cambridge przypada tutaj 3, jedno danie zamieniamy na “normalne” (do 250 kalorii) oraz dodaje się 340 ml chudego mleka.
3. Stopień powinno stosować się minimum dwa tygodnie, a przypada na niego 1000 kalorii dziennie. Liczba dań Cambridge spada do 2 dziennie, natomiast śniadanie i obiad mają zawierać odpowiednio do 200 i 400 kalorii. Mleko chude w ilości 284 ml. Można rozpocząć aktywność fizyczną.
4. Stopień to już 1200 kalorii dziennie (również trzeba ją stosować minimum 2 tygodnie). 2 produkty Cambridge + 3 normalne dania. Do poprzedniego etapu dodajemy lunch, zawierający 200 kalorii.
5. Stopień zawiera posiłki o kaloryczności do 1500. W diecie zostaje 1 produkt Cambridge, reszta, tj. 4 posiłki to już konwencjonalnie dania. Przechodząc przez większość etapów do piątego można go uznać za stabilizacyjny. Pomaga on utrzymać efekt niskiej wagi oraz zdrowe nawyki żywieniowe.

Wyróżnia się również stopień szósty, który polega na większej podaży kalorii, związanej np. z wzmożonym wysiłkiem fizycznym. Istotne aby nadal trzymać się pór spożywania posiłków i ich kaloryczności.

dlaczego dieta cambridge jest popularna?

Czym są produkty Cambridge?

Na dietę Cambridge składają się torebki z proszkiem gotowym do zalania wodą, który wg zapewnień producentów zawierają białko oraz najważniejsze witaminy i minerały, dzięki którym nie występują żadne niedobory czy redukcja mięśni. W proszku znajdziemy owsianki, zupy, batony, koktajle o różnych smakach oraz gotowe dania, np. spaghetti (tak, w diecie Cambridge można jeść makaron). Ich smak to kwestia indywidualna, trudno jednak w ich składzie doszukać się wyraźnie negatywnie działających na nasze organizmy substancji. Posiłki są tak zbilansowane, że można je jeść zamiennie i nie przekroczą zaplanowanego poziomu kaloryczności. Bez wątpienia jednak wadą diety jest jej cena, która za kilkutygodniową kurację może wynieść kilkaset złotych. Zaletą diety Cambridge jest natomiast dość szybka utrata wagi, mówi się, iż może ona wynieść nawet do 3 kg w ciągu tygodnia stosowania.

Skuteczność diety Cambridge

Chociaż można mieć wątpliwości co do tego, czy posiłki z proszku są faktycznie zdrowe, to efekty po diecie Cambridge na pewno są widoczne, aczkolwiek brakuje jednoznacznych badań naukowych na ten temat. Niski poziom kalorii, przy umiarkowanej aktywności fizycznej, połączony z rezygnacją ze słodyczy czy fast foodów to dość uniwersalny i skuteczny sposób na utratę zbędnych kilogramów. Z pewnością inaczej też działa to pod względem psychologicznym – z zakupionymi za niemałą kwotę produktami łatwiej nam zmienić nawyki żywieniowe, zwłaszcza jeśli prowadzimy dość intensywny tryb życia. W internecie znajdziemy dużo opinii na temat skuteczności tej angielskiej diety, ale pojawiają się także głosy o częstym efekcie jo-jo. Wniosek płynie z tego taki, iż żadna dieta-cud nam nie pomoże, jeśli sam nie będziemy się zdrowo odżywiać i dbać o aktywność fizyczną. Przeczytaj więcej o innych dietach w naszej Czytelni!