Zdecydowanie za często doskwiera Ci zapalenie pęcherza i masz już dość ciągłych wizyt u lekarza? Sprawdź, co może w tej sprawie pomóc żurawina, której prozdrowotne właściwości wciąż są za rzadko wykorzystywane.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Dlaczego żurawina jest taka zdrowa?

Swoje unikatowe oddziaływanie na nasze organizmy żurawina zawdzięcza bogatemu składowi. W Polsce spotykana i zbierana pod postacią żurawiny błotnej (Vaccinium oxycoccos). Najwięcej znajdziemy w niej witaminy C, która w połączeniu ze związkami z grupy proantocyjanów wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, a więc zapobiega chorobom nowotworowym, ale także, wraz z flawonoidami, przeciwdziała schorzeniom układu krwionośnego poprzez obniżenie cholesterolu LDL. Ponadto, w żurawinie znajdują się witaminy z grupy B oraz witamina A, o której właściwościach pisaliśmy już w Czytelni. Obecność witamin przede wszystkim wzmacnia naszą odporność, ale i pozwala wespół z innymi związkami organicznymi przeciwdziałać różnym schorzeniom bakteryjnym. Żurawina jest również dobrym źródłem potasu oraz innych minerałów.

Dobroczynny wpływ kwasów

Owoce żurawiny mają także właściwości bakteriobójcze. Zaleca się ich stosowanie w ramach przeciwdziałaniu wrzodom żołądka oraz chorobom dziąseł. Wywołujące te choroby bakterie są dosłownie rozpuszczane przez proantycyjany z żurawiny. Wyciąg z owoców jest też znaczącym składnikiem kosmetyków, np. kremów do skóry atopowej, na którą działo bakteriobójczo oraz wzmacnia naczynia krwionośne. Pomaga również w prawidłowym utrzymaniu higieny intymnej.

Produkty do badania moczu i leczenia chorób układu moczowego

Produkty do badania moczu i leczenia chorób układu moczowego

Pojemniki na mocz
Preparaty wspomagające układ moczowy
Tabletki i leki na nietrzymanie moczu

Żurawina lekarstwem na schorzenia dróg moczowych

Wśród wielu innych składników żurawiny warto wymienić także kwas cytrynowy. To on wg przeprowadzonych badań pomaga zapobiegać kamicy układu moczowego (Vaccinum nie poleca się jednak osobom, które już na kamicę chorują). Natomiast kwas benzeosowy to najważniejsza substancja w walce z zapaleniem pęcherza – odkryto to już ponad 100 lat temu. Na czym jednak polega sama choroba? Głównym winowajcą jest tutaj bakteria Escherichia coli, która atakuje ścianki pęcherza moczowego (ale nie tylko). Właściwości związków zawartych w żurawinie pozwalają na głębokie przeniknięcie w struktur tych bakterii i doprowadzenie ich do rozpuszczenia. Nieleczone zapalenie pęcherza może być groźne, np. dla kobiet w ciąży. W związku z chorobą istnieje ryzyko wcześniejszego porodu czy niższej masy urodzeniowej dziecka. Mężczyzn kłopoty z drogami moczowymi dotyczą znacznie rzadziej.

Jak zażywać żurawinę?

Skoro już wiemy, dlaczego żurawina powinna znajdować się w naszej diecie, to zastanówmy się, jak ją właściwie jeść. Na polskich targach świeży owoc pokazuje się pod koniec lata, ale ze względu na cierpki smak raczej nie będziemy jej spożywać w ten sposób. Warto więc robić z czerwonych owoców przetwory – konfitury, dżemy, które będą zdatne do spożycia przez kilka lat (można je również dodawać do herbaty). Jeśli jednak nie mamy dostępu do żurawiny, to możemy sięgnąć po soki żurawinowe bez dodatku cukru lub po tabletki z ekstraktem z Vaccinum, wzmocnione wyciągami z ziół.

Pamiętajmy o przeciwwskazaniach – żurawiny nie powinno się zażywać, gdy jesteśmy po operacji wszczepienia protezy zastawki dwudzielnej oraz kiedy jesteśmy leczeni warfaryną (lekiem obniżającym krzepliwość krwi), ponieważ może to wzmóc krwawienie i zakłócić powrót do zdrowia. Żurawiny bez kontroli lekarza nie podajemy również niemowlętom i małym dzieciom.