Cierpisz z powodu złego samopoczucia? Częściej zdarza Ci się nie spać i wydaje się, że jesteś wiecznie przemęczona bez powodu? To może być wywołane brakiem tryptofanu w Twoim organizmie. Dowiedz się więcej na temat tego niezbędnego dla człowieka aminokwasu.

Co to jest tryptofan?

Tryptofanem nazywamy jeden z ośmiu aminokwasów, których organizm człowieka nie wytwarza samodzielnie, a pobiera z pożywienia. Nie możemy jednak dopuścić do jego niskiego poziomu, a to ze względu na wiele ważnych funkcji, którą ten aminokwas spełnia. Przede wszystkim uczestniczy w produkcji dwóch niezwykle istotnych hormonów: serotoniny i melatoniny, o czym poniżej. Wśród innych roli tryptofanu można wymienić:

– wsparcie tworzenia niacyny (witaminy B3, PP),
– wzmocnienie odporności organizmu,
– pobudza laktację,
– wpływa na metabolizm, głównie węglowodanów, dzięki czemu tryptofan wspiera odchudzanie,
– wieloaspektowy wpływ na układ nerwowy,
– polepsza widzenie w nocy.

Tryptofan i serotonina a depresja

Pierwszy z nich nie bez powodu jest nazywany “hormonem szczęścia”. Jego obecność w naszych ciałach sprawia, że po prostu czujemy się lepiej, ale to nie wszystko. Serotonina jest produkowana w podgórzu i jest neuroprzekaźnikiem. Oznacza to, iż odpowiada za prawidłowy transport impulsów nerwowych w mózgu. Jej brak wywołuje szereg niepożądanych objawów, m.in. obniża nastrój, powoduje apatię, może również dojść do stanów lękowych lub napadów agresji. Niedobór serotoniny jest jedną z przyczyn depresji. A tryptofan jest jej prekursorem, co oznacza, iż poziom tryptofanu ma bezpośrednie przełożenie na nasze samopoczucie i występowanie depresji.

Bez melatoniny nie ma spokojnego snu

Drugim z niezwykle ważnych hormonów, w którego tworzeniu ma udział tryptofan, jest melatonina. Ten związek chemiczny jest produkowany w szyszynce, a jego rolą jest regulowanie dobowego rytmu czuwania i snu. Niski poziom melatoniny przy jednoczesnym wysokim poziomie hormonu stresu (kortyzolu) może powodować poważne kłopoty ze snem. Niedostatki snu mogą siać ogromne spustoszenie w naszym życiu, co będzie jedynie pogłębiać inne problemy. Tryptofan jest dobrym sposobem na bezsenność, aczkolwiek produkowana przez ten aminokwas melatonina nie jest jedyną substancją, która wpływa na nasz sen. Dlatego spożywanie samego tryptofanu nie zawsze daje pożądane skutki.

Najlepsze źródła tryptofanu

Aminokwas ten możemy spożywać wraz z szeregiem zdrowych produktów. Chcąc korzystać z dobrodziejstw tryptofanu należy sięgać po produkty pełne białka, takie jak chude mięsa (najlepiej drób) oraz ryby. Ponadto, aminokwas znajdziemy w mleku i jego przetworach, na przykład w serach. Poleca się również spirulinę, rośliny strączkowe, pestki dyni, soję, a także jajka.

Tryptofan znajdziemy również w suplementach diety pod postacią l-tryptofanu. Niektóre z nich stosuje się w celu uzyskania spokojnego snu, inne natomiast wpływają pozytywnie na samopoczucie i łagodzą lekkie stany depresyjne. Warto wiedzieć, że aminokwas ten znajduje się w większości mlek modyfikowanych dla dzieci, ponieważ obecność tryptofanu wspiera prawidłowy rozwój maluchów, które nie mogą być karmione piersią.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl