Komora hiperbaryczna, w ramach której stosuje się tlen pod wysokim ciśnieniem, to jedna ze skuteczniejszych terapii wspomagających w przypadku wielu schorzeń. W Polsce nie jest jednak za często stosowana. Dlaczego jednak warto spróbować mimo pewnych niedogodności? O tym przeczytacie w tekście.
Produkty po ukąszeniu owadów
Czym jest komora hiperbaryczna i jak działa na nasz organizm?
Zabieg przeprowadzany w komorze nazywany jest tlenoterapią hiperbaryczną. Oznacza to, iż pacjentowi podawany jest czysty tlen będący pod ciśnieniem 3 atmosfer. Przyjmuje się, iż dzięki temu do naszej krwi dostaje się go kilkakrotnie więcej (tzw. wyższa saturacja), niż z normalnie wdychanego powietrza. Ma to ogromne znaczenie dla kondycji naszego ciała – nawet tych jego części, które nie są ukrwione. Tlen w podwyższonym stężeniu pobudza komórki do wzrostu i odnowy, w tym między innymi szpiku kostnego, naskórka czy naczyń krwionośnych. Działanie komory hiperbarycznej znalazło zastosowanie w dziesiątkach chorób i dolegliwości właśnie dzięki “mocy” tlenu i jego przenikania do komórek ciała.
Na jakie schorzenia stosuje się komorę hiperbaryczną?
Pozytywna opinia środowiska lekarskiego na temat komory hiperbarycznych nie bierze się znikąd. Leczenie tlenem pod wysokim ciśnieniem jest pomocne, a nawet wskazane w wypadku wielu chorób czy urazów. Kiedy więc warto z niej skorzystać?
– najczęściej wymienianym schorzeniem jest zatrucie czadem. Komora w tym wypadku nasyca krew tlenem, co pomaga wyprzeć z organizmu szkodliwy tlenek czadu.
– komorę poleca się również w przypadku chorób o podłożu neurologicznym, takim jak Alzheimer, Parkinson, ADHD czy jako terapię wspomaganą w przypadku autyzmu,
– tlenoterapię poleca się również w wypadku trudno gojących się ran. Tlen pobudza komórki naszego ciała do wzrostu i odbudowy, co może przyspieszyć gojenie w niektórych wypadkach,
– stosują się ją także podczas chorób autoimmunologicznych,
– w przypadku nadciśnienia, miażdżycy,
– odżywianie organizmu tlenem sprawdza się także w leczeniu anemii,
– w ramach terapii cukrzycy,
– gdy dosięgnie nas martwica,
– to również jeden z ważnych etapów po przebyciu przeszczepu, np. kończyny, gdy istnieje ryzyko odrzutu,
– choroba dekompresyjna, nagły i niewyjaśniony niedosłuch,
– komora hiperbaryczna może ulżyć cierpiącym na migreny,
– tlenoterapia jest stosowana także w przypadku otyłości.
Komora ma szerokie zastosowanie, jednak przed podjęciem leczenia należy odbyć szczegółowy wywiad, który pozwoli wykluczyć wszelkie przeciwwskazania – więcej o nich przeczytasz niżej.
Jak wygląda zabieg w komorze hiperbarycznej?
Długość zabiegu dostosowuje się do pacjenta i jego wymagań, szczególności dotyczy to częstotliwości zabiegów. Pojedynczy zabieg trwa około godziny. Pacjent do zabiegi musi zdjąć wszelkie ozdoby (kolczyki, bransoletki, zegarki itp.), w samej komorze przebywa się w lekkiej bieliźnie bawełnianej. Do zabiegu pacjent siedzi lub leży oraz otrzymuje maskę lub hełm, co umożliwia efektywne wdychanie czystego tlenu. Powtarzalność terapii zależna jest od decyzji lekarza. W naszym kraju istnieje zaledwie kilka ośrodków, które oferują tę usługę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Terapia prywatna kosztować może od 150 zł za jedną sesję w komorze.
Preparaty wspomagające pracę układu nerwowego
Przeciwwskazania
Istnieje kilka okoliczności, które uniemożliwiają skorzystanie z tlenoterapii hiperbarycznej. Przede wszystkim wykluczeni z takiego zabiegu są pacjenci, którzy przeszli niedawno operację w okolicach klatki piersiowej lub cierpią na chorobę płuc (np. rozedma lub zapalenie dróg oddechowych) czy mają gorączkę. Przeciwwskazaniem jest również ciąża (poza sytuacją zatrucia czadem), padaczka oraz przebyty zabieg uszu. Ponadto w trakcie samego zabiegu pacjent może odczuwać nieprzyjemne doznania, które można porównać z wrażeniami podczas podróży samolotem, np. zatykanie uszu, ból głowy, a także wymioty. Warto przy tym pamiętać, iż wbrew niektórym poglądom komora hiperbaryczna nie leczy boreliozy ani nowotworów.