Przepuklina pępkowa to rodzaj przepukliny brzusznej. Polega ona na przemieszczaniu się elementów jamy brzusznej poza jej obręb. Schorzenie to dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jakie są jego objawy i przyczyny? Czy przepuklina pępkowa u niemowlaka wymaga pilnej interwencji chirurgicznej?

Przepuklina pępkowa u dorosłych i u dzieci

Przepuklina pępkowa może mieć charakter wrodzony lub nabyty. W przypadku dzieci mówimy najczęściej o przepuklinie wrodzonej. Już podczas życia płodowego jelita nie mieszczą się w jamie brzusznej, dlatego przechodzą przez otwarty pierścień pępkowy i docierają do sznura pępowinowego. Kiedy jelita wracają samoistnie do jamy brzusznej, pierścień się zamyka, a na ciele pojawia się uwypuklenie w okolicy pępka. Przepuklina pępkowa dotyka najczęściej wcześniaków. W przypadku dorosłych zwykle mamy do czynienia z przepukliną pępkową nabytą. Jej przyczynami mogą być zabiegi laparoskopowe, wysokie ciśnienie wewnątrz brzucha czy słabe ścianki jamy brzusznej, nadwaga i otyłość. Istnieje także prawdopodobieństwo odnowienia się przepukliny pępkowej, którą dana osoba miała jako niemowlak. Przepuklina pępkowa dotyka też kobiety w ciąży, najczęściej w III trymestrze.

Przepuklina pępkowa – objawy

W przypadku niemowląt i dzieci przepuklina nie daje zbyt dużych objawów. Pojawia się uwypuklenie w okolicy pępka. Guzek nie jest zbyt twardy i bez oporu udaje się go wcisnąć z powrotem do jamy brzusznej. Inaczej sprawa wygląda, jeśli mamy do czynienia z uwięźnięciem przepukliny pępkowej. Objawia się to twardszym guzkiem, którego nie da się przesunąć z powodu obrzęku, a dziecko staje się płaczliwe i rozdrażnione. Przepuklina pępkowa u dorosłych również objawia się guzkiem i również może dojść do jej uwięźnięcia. W łagodniejszych postaciach schorzenie to może także powodować dyskomfort pacjenta, kłucie czy ból w okolicy pępka, zwłaszcza podczas np. kichania.

Leczenie przepukliny pępkowej

Przepuklina pępkowa u niemowlaka zwykle samoistnie ustępuje. Dziecko jest jednak pod stałą kontrolą lekarza, a w przypadku uwięźnięcia przepukliny konieczne jest pilne przeprowadzenie operacji. Zabieg jest też jedynym wyjściem, jeśli przepuklina nie ustępuje. Jeśli chodzi o dorosłych, którzy zazwyczaj borykają się z nabytą przepukliną, interwencja chirurgiczna jest jedynym sposobem na pozbycie się schorzenia. W przypadku kobiet w ciąży operacja jest odkładana na późniejszy termin, po urodzeniu dziecka. Warto dodać, że przepuklina pępkowa, która samoistnie zniknęła lub została wyleczona chirurgicznie, rzadko się odnawia.

Preparaty na bóle brzucha

Preparaty na bóle brzucha

Na ból brzucha
Na układ pokarmowy
Na nadkwaśność i zgagę

Pojawienie się wybrzuszenia i bólu w okolicy pępka jest sygnałem do umówienia wizyty u lekarza. Nieleczona przepuklina pępkowa grozi jej uwięźnięciem i niedrożnością jelit, co stanowi poważne zagrożenie zdrowia i życia pacjenta.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl