Cebula to jedno z najstarszych warzyw, znane od tysięcy lat. Co ważne, obok walorów smakowych, ma ono również cenne właściwości lecznicze. Cebula stanowiła ważny element medycyny ludowej, a i dziś chętnie po nią sięgamy nie tylko w kuchni. Dowiedz się, dlaczego cebula jest dobra nie tylko na przeziębienie i kto, niestety, musi ograniczyć ją w swojej diecie.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czy cebula jest zdrowa?

Jeśli znamy babcine, domowe metody na leczenie różnego rodzaju przypadłości, to z pewnością wiemy, że cebula ma cenne właściwości zdrowotne. Co ciekawe, była ona już używana przez gladiatorów przed walkami, z kolei Egipcjanie uważali, że ma ona moc… przywracania zmarłych do życia. Jeszcze nie tak dawno cebula była stosowana do zwalczania szkorbutu, leczenia ran, oparzeń czy odmrożeń.

Cebula właściwości lecznicze zawdzięcza swoim licznym składnikom odżywczym. Warzywo to jest źródłem siarki, cynku, magnezu, fluoru, kwasu foliowego, żelaza, potasu, wapnia, krzemu, witamin z grupy B, C, K, E, A oraz błonnika pokarmowego. Nie można również zapomnieć o antyoksydantach. Na targach znajdziemy różne odmiany cebul – najpopularniejszą z nich jest cebula zwyczajna (ta o złotożółtym odcieniu) oraz czerwona. Do tej listy należy jednak dodać także np. cebulę białą (czosnkową) czy szalotkę. Co ciekawe, to cebula czerwona, mimo koloru, jest delikatniejsza w smaku. Najwięcej związków siarki, a tym samym ostrzejszy smak i zapach, mają jasne odmiany cebul. Z kolei najbogatsza w składniki odżywcze jest odmiana zwyczajna oraz czerwona.

Cebula na przeziębienie i nie tylko

Któż z nas chociaż raz w życiu nie miał okazji skosztować syropu z cebuli? Mieszanka cebuli i miodu z dodatkiem imbiru to skuteczna pomoc w zwalczaniu kaszlu. Nie bez powodu warzywo to jest określane mianem naturalnego antybiotyku. Cebula ma właściwości antybakteryjne, wzmacnia odporność i pomaga oczyścić drogi oddechowe. To jednak nie wszystko. Badania potwierdziły, że spożywanie cebuli przez kobiety w okresie menopauzy zmniejsza ryzyko zachorowania na osteoporozę i pomaga wzmocnić kości. Cebula to również sprawdzony sposób na obniżenie złego cholesterolu i zadbanie o właściwy poziom tego dobrego. Warzywo to chroni nas przed zakrzepami oraz miażdżycą, jak i niektórymi chorobami serca czy ryzykiem zawału serca (obniża ciśnienie).

Cebula jest stosowana na zaparcia, przy zwalczaniu trądziku, opuchlizny po użądleniu owadów. Zawartość antyoksydantów, w tym kwercetyny, pozwala zwalczać wolne rodniki w organizmie, a tym samym ma swój udział w profilaktyce antynowotworowej. Ma to szczególne znaczenie w przypadku nowotworów piersi, żołądka czy jelit i przełyku. Cebula pomoże również cukrzykom, ponieważ obniża poziom glukozy we krwi. Jest także niskokaloryczna, choć nieco pobudza apetyt. Badania potwierdziły, że cebula powinna znaleźć się w diecie osób cierpiących na reumatyzm. Cebula na szumy w uszach? Tak! Ten domowy sposób jest polecany w przypadku bólu i szumu w uszach – wystarczy podać do ucha kilka kropel czystego soku z cebuli. Z kolei jej żucie pomaga w zwalczaniu bakterii w jamie ustnej i chroni nas przed próchnicą.

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

Wykorzystanie w diecie i przeciwwskazania

Najlepszym wyborem jest spożywanie cebuli na surowo, jako dodatek do kanapek czy sałatek. Obróbka termiczna sprawia, że jej właściwości zdrowotne są nieco mniejsze, jednak wciąż cenne. Zwolennicy medycyny ludowej polecają picie maceratu z cebuli. Francuzi uwielbiają rozgrzewającą zupę cebulową, która okazuje się również doskonałym sposobem na zwalczanie… kaca. Warto jednak pamiętać, że jak każdy produkt, tak i cebula ma przeciwwskazania. Nie jest ona wskazana w diecie osób z chorą wątrobą (co ciekawe, osoby zdrowe, które jedzą cebulę, wspomagają pracę wątroby). Do listy przeciwwskazań wpisuje się także chorobę nerek, woreczka żółciowego czy niewydolność serca. Może ona również powodować wzdęcia, przelewanie się w jelitach czy biegunkę – osoby z wrażliwym jelitem muszą mieć to na uwadze. Jeśli cierpisz na choroby przewlekłe i nie masz pewności, czy cebula Ci nie zaszkodzi, zapytaj o to swojego lekarza lub dietetyka.