Jest obecny w polskiej kuchni od zawsze, a także uznaje się go za jeden z najsilniejszych antybiotyków, które podarowała nam natura. Czosnek, bo o nim mowa, uprawiamy na świecie już od ponad pięciu tysięcy lat. Dlaczego ta roślina jest taka cenna? Podczas jakich schorzeń warto ją stosować? Czy czosnek jest zdrowy, czy to jedynie ludowy przesąd?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Pochodzenie czosnku

Historia czosnku sięga starożytności. Początkowo uprawiano go w Chinach i Indiach, skąd wkrótce dotarł do Europy. Ślady jego użycia można znaleźć w większości ważnych dokumentów pochodzących z czasów jeszcze przed naszą erą. W Polsce czosnek pojawił się na przełomie XII i XIII wieku i dość szybko zyskał popularność. Zagościł u nas na długo, bo jest rośliną, która odpowiednio nawożona przystosowuje się do różnorodnych warunków. Warto wiedzieć, że niektóre odmiany czosnku – francuskie, włoskie, czy hiszpańskie – mają zastrzeżone przez Unię Europejską nazwy własne. Jednak największym producentem tej rośliny na świecie są Chiny.

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

Czosnek – właściwości i skład

Czy czosnek jest zdrowy? Zdecydowanie tak! To roślina o bogatym składzie, dzięki czemu od wieków uważana jest za doskonałe remedium na wiele schorzeń. Świadczy o tym m.in. fakt, że czosnek zatwierdzony został jako lek w opinii Światowej Organizacji Zdrowia. Odpowiada za to ponad 100 substancji aktywnych, które się w nim znajdują. Wśród mikro- i makroelementów warto wymienić m.in. mangan (w 100 g czosnku znajdziemy ponad 80 proc. dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek), a także fosfor, wapń czy cynk oraz selen. W przypadku witamin czosnek również ma się czym pochwalić – znajdziemy w nim wszystkie witaminy z grupy B oraz witaminę C. Główną substancją, która odpowiada za prozdrowotne właściwości czosnku, jest jednak allicyna, czyli organiczny związek siarki. Co ciekawe, substancję tą tworzymy własnoręcznie, za każdym razem, gdy rozcieramy ząbek czosnku. W ten sposób z alliiny powstaje wspomniana allicyna.

Czosnek – działanie w czasie infekcji

Nie bez powodu nasze babcie i mamy często mówiły o tym, że na przeziębienia i inne choroby układu oddechowego najlepszy jest czosnek. To przede wszystkim świetny środek antybakteryjny, który rozgrzewa i pomaga udrożnić drogi oddechowe. Można go jeść np. w formie roztartej na kromce chleba, czy pić z ciepłym mlekiem (przykrego zapachu można się pozbyć poprzez pogryzienie listków mięty). Innym sposobem na poradzenie sobie z jesienno-zimowymi infekcjami jest syrop z czosnku. Do jego wykonania wystarczą dwa ząbki (oczywiście rozgniecione), odrobina przegotowanej wody, kilka łyżek miodu oraz soku z cytryny. Syrop z czosnku trzeba odstawić na 24 godziny – po tym czasie jest gotowy do spożycia. Warto również pamiętać, iż czosnek jest antybiotykiem naturalnym, co oznacza, że oddziałuje na bakterie, np. gronkowca czy paciorkowca. Spożywanie czosnku podczas chorób wywołanych tymi bakteriami może znacząco skrócić czas ich trwania.

Czosnek na niższe ciśnienie

Substancje zawarte w czosnku mają też wpływ na układ krwionośny. Przede wszystkim regularne spożywanie tego warzywa pozwala obniżyć ciśnienie tętnicze, co z kolei zmniejsza ryzyko zawału serca czy udaru. Wynika to przede wszystkim z obecności witaminy C, której jedną z głównych funkcji jest wspieranie budowy naczyń krwionośnych. Badania wykazują, iż czosnek może obniżyć ciśnienie średnio nawet o 10 proc.

Wpływ czosnku na trawienie

Spożywanie czosnku ma też pozytywny wpływ na układ trawienny. Oczywiście z jego jedzeniem nie warto przesadzać, ale okazuje się, że jedzenie ząbków może wspomóc nasz organizm w walce z pasożytami, np. tasiemcami. Ponadto czosnek usprawnia pracę jelit i pobudza cały system trawienny do wzmożonej pracy (dzięki temu szybciej zachodzi przemiana materii). Zatem jedzmy regularnie czosnek – na zdrowie!