Łzawienie oczu, pocenie się, uczucie palenia w ustach – to tylko niektóre możliwe reakcje na jedzenie ostrych potraw. Mimo to wiele osób nie wyobraża sobie codziennej kuchni bez przypraw typu pieprz kajeński czy papryczka chili. Czy pikantne jedzenie szkodzi?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Pikantne jedzenie – wyzwanie czy przyjemność?

Każdy z nas ma swoje ulubione smaki. Reakcja na ostre jedzenie jest kwestią indywidualną. Jedna osoba nie będzie w stanie zjeść kurczaka z curry, inna bez problemu rozgryzie papryczkę chili. Trzeba przyznać, że dodanie do potrawy curry, chili, czosnku czy imbiru doskonałe wpływa na jej walory smakowe. Jedzenie bardzo ostrych dań wiąże się jednak z pewnymi reakcjami organizmu. Uczucie pieczenia, a nawet palenia w ustach, przyspieszony oddech, łzawienie oczu, katar, pocenie się i zaczerwienienie skóry to naturalny efekt ostrej diety. Możemy go złagodzić, jeśli popijemy pikantne danie szklanką mleka lub piwa.

Choć jedzeniu ostrych potraw towarzyszą niekoniecznie miłe reakcje organizmu, wiele osób jest wręcz uzależnionych od pikantnych przypraw. Dlaczego? Dotychczas zrzucaliśmy to na adrenalinę i chęć podjęcia wyzwania, prawda okazuje się jednak całkiem inna. Podczas jedzenia ostrego jedzenia nasz mózg otrzymuje fałszywy sygnał niebezpieczeństwa, więc rozpoczyna ochładzanie organizmu. Stąd te wszystkie reakcje. To jednak nie wszystko. Wydzielana jest również dopamina i endorfiny, które sprawiają, że mamy lepszy humor, a odczucie bólu jest mniejsze.

Czy warto jeść ostre przyprawy?

Czosnek, imbir, kurkuma, papryczka chili, chrzan, pieprz kajeński – to tylko niektóre przykłady ostrych przypraw. Okazuje się, że ich jedzenie przynosi pozytywne efekty. Zawarta w chili kapsaicyna to doskonały środek przeciwzapalny i antyutleniacz. Badania wykazały, że przyspiesza metabolizm oraz pomaga obniżyć poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Osoby, które spożywały kilka razy w tygodniu papryczkę chili, żyły dłużej i rzadziej przechodziły zawał czy udar. Wspomniany czosnek jest z kolei nazywany naturalnym antybiotykiem. Działa przeciwzapalnie, zwalcza infekcje, jest również bogaty w witaminy i minerały. Warto jednak pamiętać, że obróbka termiczna zmniejsza jego właściwości zdrowotne, dlatego najlepiej jeść czosnek na surowo.

Kurkuma z kolei wykazuje działanie antyoksydacyjne, jak i przeciwnowotworowe. Podobnie chrzan, który dodatkowo jest źródłem witaminy C oraz witamin z grupy B. Imbir działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, niweluje też wzdęcia. Ostre przyprawy pomagają nam rozgrzać organizm, co jest przydatne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Są naturalnym sposobem na zwalczanie infekcji i wzmocnienie organizmu. Przyspieszają metabolizm i stymulują wydzielanie soków trawiennych. Niektóre osoby traktują je również jako afrodyzjaki, które znacząco wpływają na libido.

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności.  Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Zdrowa żywność
Soki
Miody

Ostre jedzenie – kiedy szkodzi?

Oczywiście jak każdy składnik, tak i ostre przyprawy nie mogą być stosowane w nadmiarze. Pikantne jedzenie nie jest polecane osobom z wrażliwym żołądkiem, problemami z układem pokarmowym i cierpiącym na chorobę refluksową. Zbyt duża dawka chili czy pieprzu może zwiększyć takie dolegliwości jak zgaga czy wzdęcia, wywołać bóle brzucha czy duszności. Jeśli pikantne jedzenie nie wpływa dobrze na Twoje samopoczucie i stan zdrowia, zrezygnuj z niego. Możesz zastąpić je innymi przyprawami np. cynamonem. Jednak jeśli reakcja organizmu na ostre przyprawy jest prawidłowa, to spróbuj od czasu do czasu przekonać się do ostrej diety. Nie tylko dla samych walorów smakowych, ale i dla korzyści zdrowotnych, które daje nam pikantne jedzenie.