Kubeczek menstruacyjny to znakomita alternatywa dla podpasek i tamponów. Co więcej, ten środek higieniczny zapewnia nie tylko komfort i wygodę, ale i pozwala nieco zaoszczędzić i zadbać o środowisko. Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego? Czy istnieją przeciwwskazania do jego używania?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Ochrona w trakcie okresu

Kubeczek menstruacyjny to wykonany z silikonu medycznego kubek, w którym gromadzi się krew menstruacyjna. Pierwszy tego typu produkt powstał w latach 30. XX wieku, jednak początki jego popularności datuje się dopiero na 2001 rok. Obecnie coraz więcej kobiet sięga po tego typu rozwiązanie i ochronę w trakcie okresu. Dlaczego?

Przez całe swoje życie kobiety wydają tysiące złotych na zakup środków higienicznych typu tampony, podpaski czy wkładki. Produkty te później funkcjonują jako odpady, rozkładające się przez długi czas i wpływające negatywnie na środowisko. Kubeczki menstruacyjne to znacznie tańsza i ekologiczna alternatywa znanych nam środków higienicznych. Zakup kubeczka za kilkadziesiąt złotych gwarantuje nam używanie go przez 5-10 lat. Mniejsze wydatki i znacznie mniejsza ilość produkowanych odpadów to spore argumenty, przemawiające na korzyść kubeczków. A jak wygląda kwestia bezpieczeństwa ich stosowania?

Produkty przydatne podczas miesiączki

Produkty przydatne podczas miesiączki

Kubeczki menstruacyjne
Podpaski i tampony
Higiena intymna

Czy kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny?

Badania dowiodły, że stosowanie kubeczka jest bezpieczne. Nie jest on zagrożeniem dla naturalnej flory bakteryjnej pochwy, nie wywołuje podrażnień czy alergii. Na całym świecie zgłaszano pojedyncze przypadki alergii czy zespołu wstrząsu toksycznego będących wynikiem używania kubeczka. Czy kubeczek jest równie skuteczny, co tampony i podpaski? Owszem. Oczywiście, zarówno tampon, podpaska, jak i kubeczek mogą przeciekać, czy uwierać, jeśli są źle założone lub zbyt długo noszone. Warto dodać, że producenci zalecają wymianę kubeczka co 8-9 godzin, jednak w niektórych przypadkach czas ten wydłuża się nawet do 12 godzin. To spore udogodnienie dla kobiet, zwłaszcza tych aktywnych, pracujących czy uprawiających sport. Jak dobrać rozmiar kubeczka menstruacyjnego? Produkt ten dostępny jest w kilku rozmiarach, które różnią się długością i szerokością kubeczka, jak i jego pojemnością.

Podczas wyboru rozmiaru, należy wziąć pod uwagę intensywność krwawienia, jak i budowę ciała czy przebytą ciąże. Kobiety o drobnej budowie ciała powinny sięgać po mniejsze kubeczki, kobiety, które urodziły, raczej zadowolą się z produktu o większym rozmiarze. Istnieją również kubeczki menstruacyjne dla dziewic. Na stronach sklepów i producentów produktu można znaleźć tabele, z pomocą których dobierzemy rozmiar kubeczka do swoich potrzeb. Co więcej, możemy zadecydować także o stopniu twardości silikonu. Kubeczki typu soft to najlepsze rozwiązanie dla kobiet prowadzących siedzący tryb życia, z kolei najtwardsze kubeczki doskonale wpisują się w potrzeby kobiet aktywnych fizycznie.

Jak wkładać kubeczek menstruacyjny?

Zazwyczaj producenci dołączają do kubeczka instrukcję jego użytkowania oraz pudełeczko lub woreczek bawełniany do jego przechowywania. Należy pamiętać, aby przed pierwszym użyciem kubeczka, wyparzać go w gorącej wodzie przez 5 minut, a następnie osuszyć. Kubeczek można wkładać, przyjmując różne pozycje. Czy to siedzącą, stojącą czy nawet leżącą, każda kobieta metodą prób i błędów z pewnością wybierze najlepszy dla siebie sposób. Kubeczek menstruacyjny wkładamy płycej, niż tampony, jednak końcówka produktu nie może wystawać z pochwy. Istnieją różne metody wkładania kubeczka menstruacyjnego – można zgiąć krawędzie pierścienia w kształt litery C, S lub po prostu do środka. I w tym przypadku wybór metody jest kwestią indywidualną. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kilka pierwszych aplikacji może być trudniejszych. Niekiedy pomocne okazuje się nałożenie na krawędzie kubeczka żelu dopochwowego, jednak sama powierzchnia produktu jest gładka i elastyczna.

Wymiana kubeczka menstruacyjnego

Wymiana kubeczka polega na delikatnym naciśnięciu końcówki produktu, a następnie powolnym ciągnięciu go w dół, by jednoczesnym przechylaniu go w prawo i w lewo. Takie kołysanie znacznie przyspiesza i ułatwia proces usuwania kubeczka. Oczywiście należy zachować ostrożność, aby nie wylać zawartości kubeczka. Następnym krokiem jest umycie kubeczka menstruacyjnego. Wystarczy woda i kawałek papieru toaletowego czy ręcznika papierowego. Można również sięgnąć po drugi egzemplarz kubka. Po zakończeniu okresu kubek należy wygotować w gorącej wodzie. Gotowe! Jak w każdym przypadku, tak i używanie kubeczka menstruacyjnego wiąże się z pewnymi przeciwwskazaniami. Niekiedy jego stosowanie uniemożliwiają wady budowy układu rozrodczego lub też stosowanie wkładki wewnątrzmacicznej. W razie wątpliwości skonsultuj się ze swoim ginekologiem.