Na mocne włosy, lepszą cerę, zmęczenie, a nawet i przeziębienie – suplementy diety kuszą zza witryn w aptekach, jak i w samych reklamach. Ich producenci obiecują, że dany produkt pomoże nam uzyskać pożądany efekt i to bez wizyty u lekarza. Suplementacja odgrywa ważną rolę szczególnie u ludzi starszych, schorowanych, ale i młodych, którzy chcą w ten sposób zniwelować skutki życia w szybkim tempie. Jednak czy suplementy diety to dobre rozwiązanie?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym są suplementy diety

Lek a suplement diety – rozróżnienie tych dwóch produktów jest ważne, choć czasami sprawia wiele trudności. Wchodząc do apteki, widzimy na pierwszym planie przede wszystkim suplementy diety. W kolorowych opakowaniach, z dużymi napisami – przykuwają uwagę, jak i kuszą ceną. Jednak należy pamiętać, że suplementy diety to po prostu środek spożywczy, dający efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Ot, dodatek do żywności. Co więcej, jego jakość i bezpieczeństwo nie zostały potwierdzone badaniami klinicznymi. Nie wiemy, czy podana ilość substancji czynnej jest prawdziwa, czy jest to forma dobrze przyswajalna, czy produkt może wywołać skutki uboczne. Wraz z opakowaniem nie otrzymujemy również ulotki, jedynie kilka ogólnych zdań zdobiących opakowanie.

Na suplementach diety napis, że „nie może być stosowany jako substytut zróżnicowanej diety” jest nie bez powodu. W końcu wybierając np. tabletki z magnezem, dostarczamy organizmowi jedynie magnez. Z kolei dobrze zbilansowana dieta to źródło witamin, minerałów, błonnika pokarmowego, olejów roślinnych itp. Są to składniki odżywcze w mniejszych dawkach, ale zróżnicowane i co ważne – niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Wróćmy na chwilę do leku. Zgodnie z przyjętą definicją, jest to produkt leczniczy i już samo to zróżnicowanie wiele nam mówi o tym, czy lepiej sięgać po lek, czy suplementy diety. Lek ma za zadanie zapobiegać i leczyć choroby, może być także przydatny w ich diagnozowaniu. Każdy produkt musi przejść szereg badań i kontroli na każdym etapie. Lek to także zazwyczaj wyższe dawki danych składników, a ilość substancji czynnej jest stała. Niestety, producent suplementu diety nie może nam zagwarantować, że np. dwa miesiące po wyprodukowaniu witaminy D, jej dawka w kapsułce utrzymuje się na tym samym poziomie.

Witaminy i suplementy

Witaminy i suplementy

Witaminy i minerały
Leki i suplementy

Suplementacja – plusy i minusy

Czy warto stosować suplementy diety? Są sytuacje, w których sięgniecie po nie daje nam dużo korzyści. Warto jednak zwracać uwagę na skład produktu i wybierać sprawdzonego producenta. W razie wątpliwości spytajmy o poradę lekarza, dietetyka czy farmaceutę. Suplementacja na własną rękę może mieć jednak negatywne skutki. Nie wiemy, czy aby na pewno brakuje nam danego składnika, jeśli nie wykonamy specjalnych badań. Łatwo również źle dobrać dawkę produktu i go przedawkować – szczególnie często zdarzają się przedawkowania witaminy A, wapnia, żelaza czy miedzi. Suplementy diety mogą także wchodzić w reakcje z lekami czy nawet poszczególnymi składnikami pożywienia. Najlepszym rozwiązaniem jest zatem zasięgnięcie opinii specjalisty, zanim udamy się do apteki, aby kupić dany produkt.

A może wystarczy zmiana diety? Wracając do magnezu – jego duże ilości znajdziemy w orzechach, brokułach, szpinaku, rzepie czy słoneczniku. Owszem, jego większą dawki teoretycznie zapewni nam już jedna tabletka, jednak czy aby na pewno dany suplement oferuje magnez łatwo przyswajalny? Trzeba to zweryfikować – najlepszym rozwiązaniem w przypadku stosowania suplementacji jest połączenie jej ze zdrowym trybem życia. Jak widać, czytanie składu lub zwrócenie się o pomoc do farmaceuty ma także kluczowe znaczenie w wyborze suplementacji.

Kiedy sięgnąć po suplementację?

Sięgając po suplementy, warto robić to pod kontrolą specjalisty. Wspomniane wcześniej sytuacje, w których suplementy diety są korzystnym rozwiązaniem, to przede wszystkim zaburzenia w przyswajaniu poszczególnych składników z diety, zwiększone zapotrzebowanie na dany element, stosowanie restrykcyjnej diety, ubogiej w witaminy i minerały. Po suplementację m.in. kwasem foliowym sięgają kobiety w ciąży (oczywiście po konsultacji z lekarzem), z kolei kobiety po menopauzie powinny dostarczać organizmowi większą dawkę witaminy D3 i wapnia. Sama witamina D3 to z kolei ten składnik, którego brakuje nam zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym – jej suplementacja jest polecana zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Jednak przed zakupem produktu warto wykonać badania, aby móc dobrać dawkę witaminy zgodnie z zapotrzebowaniem organizmu.

Podsumowując – suplementy diety to produkty chętnie wykorzystywane, jednak kupujmy je w sprawdzonym miejscu i nie przesadzajmy z liczbą zażywanych suplementów w tym samym czasie. Często poza suplementacją warto zmienić również dietę, aby lepiej się poczuć i dostarczyć organizmowi cennych składników odżywczych. Jeśli sięgamy po suplement, który ma nam pomóc w walce z danym schorzeniem, warto zwrócić się też po poradę do lekarza.