Marzysz o pięknych, zdrowych włosach, ale kondycja Twoich kosmyków już od pewnego czasu pozostawia wiele do życzenia? Problemy z włosami mogą być wynikiem niewłaściwej pielęgnacji pasm, ale nie tylko. W znalezieniu przyczyny wypadania włosów, cienkich kosmyków czy przetłuszczającej się fryzury pomoże specjalista od włosów, czyli trycholog. Dowiedz się, dlaczego warto umówić się do niego na wizytę.

Czym zajmuje się trychologia?

Zacznijmy może od wyjaśnienia, co kryje się pod nazwą trychologia. Otóż jest to dziedzina nauki, która zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń skóry głowy i włosów. Specjalistą w tym temacie jest trycholog, dla którego włosy nie mają żadnych tajemnic. Czy możemy zatem uznać, że jest to lekarz od włosów? Niekoniecznie. Trychologiem jest osoba, która ukończyła daną specjalizację np. na studiach kosmetologicznych. Specjalistą w tej dziedzinie może też być lekarz dermatolog. Jak widać, wizyta u trychologa może oznaczać konsultację u lekarza lub specjalisty, ale nie medyka. Warto to sprawdzić, zanim zdecydujemy się na rezerwację terminu. Ewentualną receptę na leki może wystawić tylko lekarz.

Sama trychologia łączy w sobie wiedzę z m.in. kosmetologii, dermatologii i medycyny estetycznej. Trycholog ma doświadczenie w odczytywaniu badań morfologicznych, a jeśli zajdzie taka potrzeba, lecząc pacjenta, współpracuje z np. endokrynologiem, dietetykiem, dermatologiem czy lekarzem psychiatrii.

Zadbaj o wygląd i zdrowie swoich włosów!

Zadbaj o wygląd i zdrowie swoich włosów!

Pielęgancja do włosów
Szampony do skóry głowy
Odżywki i kremy do włosów

Jak wygląda badanie trychologiczne?

Z jakim problemem warto zgłosić się do trychologa? Specjalista ten zajmuje się diagnozą i leczeniem m.in. podrażnionej skóry głowy, łupieżu, wypadania włosów, łuszczycy głowy czy łojotokowego zapalenia skóry głowy. Pierwszym etapem konsultacji jest wywiad z pacjentem. Dieta, styl życia, długość snu, przebyte choroby, zażywane leki, stosowana pielęgnacja włosów – to wszystko ma ogromne znaczenie w ustaleniu przyczyn problemów. Podczas badania trychologicznego oceniana jest kondycja skóry głowy, włosów oraz mieszków włosowych. Są to metody bezinwazyjne i bezbolesne. Badanie pod mikroskopem, czyli trichogram pozwala określić, ile włosów jest w fazie wzrostu, a ile w fazie spoczynku, co jest kluczowe w diagnozie m.in. łysienia. Z kolei trichoskopia polega na fotografowaniu konkretnych obszarów głowy, a następnie następnie ich analizie w dużym zbliżeniu. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, np. poziomu hormonu czy poszczególnych witamin i minerałów.

Dzień przed wizytą u trychologa nie myjemy włosów, nie używamy żadnych produktów do pielęgnacji czy ich stylizacji. Jeśli farbujesz pasma, odczekaj kilka tygodni, zanim udasz się na konsultację.

Jak dbać o włosy i skórę głowy?

Wizyta u trychologa pomoże nam ustalić przyczynę problemów z włosami, jak i dobrać właściwą formę leczenia. Może to być stosowanie odpowiednich preparatów, także doustnie, zmiana diety, jak i zabiegi pielęgnacyjne, w tym te z zakresu medycyny estetycznej, jak laseroterapia, mezoterapia skóry głowy czy infuzja tlenowa. Konsultacja z trychologiem to również doskonałe rozwiązanie, jeśli chcemy dowiedzieć się, jak dbać o włosy. Specjalista określi typ porowatości włosów, dzięki czemu dobranie rodzaju szamponu, masek, odżywek czy produktów do stylizacji będzie łatwiejsze. Niewłaściwa pielęgnacja włosów, nawet przy zachowaniu odpowiedniego poziomu higieny, sprawia, że fryzura wygląda po prostu źle.

Trycholog z pewnością zaleci też peeling trychologiczny. Używamy peelingu do twarzy czy ciała, ale peeling skóry głowy jest tak samo ważny. To właśnie w niej znajdują się m.in. gruczoły łojowe czy naczynia krwionośne. Brak oczyszczenia i pobudzania krążenia może być przyczyną wielu problemów z włosami. Podobnie jak mycie jedynie włosów i zapominanie o skórze głowy, co wciąż zdarza się wielu z nas.

W pielęgnacji włosów liczy się każdy szczegół, oprócz kosmetyków ważne są m.in. odpowiednie nawyki, akcesoria, sposób mycia i rozczesywania pasm czy właściwe używanie suszarki lub lokówki. Trycholog to specjalista od włosów, który pomoże Ci ustalić plan pielęgnacji włosów i skóry głowy, jak i zajmie się diagnozą i leczeniem poważniejszych problemów w tym zakresie. W wielu przypadkach już jedna wizyta jest wystarczająca i przynosi pozytywne efekty u pacjenta.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl