Każdego dnia tracimy średnio 100 włosów. To normalne zjawisko, związane z cyklem wzrostu włosa. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku wypadania włosów lub łysienia. Czy gorsza kondycja kosmyków powinna być sygnałem do wizyty u trychologa, czyli specjalisty od włosów? Jaka jest różnica między wypadaniem włosów a łysieniem?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Pielęgnacja włosów a problemy z ich wypadaniem

Piękne i zdrowe włosy to marzenie każdego z nas. Bujna czupryna to efekt właściwej pielęgnacji włosów, diety, stylu życia oraz oczywiście genów. Niestety, coraz więcej osób, w tym osoby młode, ma problem z wypadaniem włosów lub łysieniem. Przejściowe pogorszenie kondycji włosów dotknęło pewnie każdego z nas, jednak gdy problemy utrzymują się dłużej, czas poznać ich przyczynę.

Wypadanie włosów to proces przerzedzania ich na całym obszarze skóry głowy. Włosy mogą wypadać z cebulkami lub w wyniku łamania się. W tym drugim przypadku przyczyną sytuacji jest zazwyczaj niewłaściwa pielęgnacja pasm. Związane ciasno włosy, mocne rozczesywanie czy używanie zbyt dużej ilości produktów do stylizacji kosmyków. Jeśli zauważysz, że kosmyki wypadają z cebulkami, przyczyn wypadania włosów może być znacznie więcej.

Zadbaj o wygląd i zdrowie swoich włosów!

Zadbaj o wygląd i zdrowie swoich włosów!

Pielęgancja do włosów
Szampony do skóry głowy
Odżywki i kremy do włosów

Przyczyny wypadania włosów

O wypadaniu włosów mówimy wtedy, gdy ich dzienna utrata wynosi więcej niż 200. Dlaczego kosmyki wypadają? Możliwości jest wiele. Jedną z nich jest stres i szybkie tempo życia i związane z nimi braki w diecie. Do tej listy należy zaliczyć również zaburzenia odżywiania, czyli bulimię i anoreksję. Włosy mogą wypadać z powodu złej pielęgnacji skóry głowy, zażywania niektórych leków. Wiele kobiet skarży się na wypadanie kosmyków po ciąży i w wyniku zaburzeń hormonalnych (m.in. choroby tarczycy). Jeśli dodamy do tego wiek, geny czy przebytą chemioterapię i choroby wewnątrzustrojowe to uzyskamy całkiem długą listę możliwych przyczyn wypadania włosów.

Jak powstrzymać wypadanie włosów? Należy poznać przyczynę sytuacji i ją wyleczyć. Działanie te należy przeprowadzać równolegle z zabiegami wzmacniającymi na włosy, stosowaniem dermokosmetyków, wcierek i suplementów diety z np. skrzypem polnym, cynkiem czy pokrzywą. Warto dodać, że wypadanie włosów może być związane z niedoborami żelaza, cynku, witamin B, C, E. Jeśli zauważysz, że kępka włosów na szczotce po czesaniu się zwiększyła, skonsultuj się z trychologiem. Oceni on stan włosów, mieszków włosowych i skóry głowy oraz zaleci odpowiednią kurację. W wielu przypadkach konieczne jest wykonanie badań morfologicznych. Wypadanie włosów można powstrzymać, a odpowiednia terapia i pielęgnacja kosmyków sprawi, że będą one mocniejsze.

Łysienie androgenowe – przyczyny i objawy

Wypadanie włosów może prowadzić do łysienia. O tej chorobie skóry głowy mówimy wtedy, gdy mieszki włosowe zaprzestają wytwarzać włosy. Łysienie kojarzy się nam z problemem starszych panów, jednak prawda jest taka, że dotyka ono obie płcie i to już po okresie dojrzewania. Jednym z najpopularniejszych typów łysienia jest łysienie androgenowe, związane z wrażliwością mieszków włosowych na androgeny, dokładnie pochodną testosteronu.

Łysienie to objawia się początkowo wzmożonym wypadaniem włosów i ich przerzedzeniem, a następnie całkowitym brakiem wytwarzania włosów przez mieszki włosowe. U panów powstają zakola, może również dojść do łysienia na czubku głowy. U kobiet proces ten obejmuje środek głowy, przy jednoczesnym zachowaniu linii czoła. W wielu przypadkach łysieniu androgenowemu towarzyszy łojotok głowy. Ten typ łysienia to w dużej mierze także efekt genów i procesu starzenia się. Inaczej sprawa wygląda w przypadku łysienia plackowatego.

Łysienie plackowate – co je powoduje?

Łysienie plackowate to choroba skóry, która objawia się tworzeniem łysych obszarów na skórze głowy (choroba ta może też objąć twarz czy ciało). Chory może mieć kilka obszarów pozbawionych włosów lub jeden. Przyczyną tego rodzaju łysienia są zazwyczaj choroby autoimmunologiczne, powstałe w wyniku osłabienia układu odpornościowego. Możliwe również, że za łysienie plackowate odpowiedzialne są w pewnym stopniu geny. Co warto podkreślić, ten rodzaj utraty włosów dotyka w dużej mierze osoby młode.

Jak wyleczyć łysienie?

Zarówno wypadanie włosów, jak i łysienie wymaga konsultacji ze specjalistą i wykonania badań. Jeśli przyczyną łysienia jest choroba autoimmunologiczna, konieczna jest współpraca lekarzy z różnych gałęzi medycyny. W wielu przypadkach pacjent poddawany jest nie tylko farmakoterapii, ale również korzysta z różnego rodzaju zabiegów, jak m.in. mezoterapia igłowa, bezigłowa czy mikroigłowa. Do tego należy dodać właściwą pielęgnację włosów dermokosmetykami oraz wspomniane już wcierki. Plan leczenia ustala specjalista, a samo stosowanie domowych metod na łysienie nie jest skuteczne.