Pewnie większość z nas zna osobę w podeszłym wieku, która wykazuje ponadprzeciętną sprawność umysłową. W czym tkwi sekret dobrej pamięci? Okazuje się, że tak, jak ćwiczymy nasze mięśnie, tak samo musimy zadbać o regularny trening mózgu. Kilka nawyków i ćwiczenia na pamięć pozwolą Ci zapomnieć o… zapominaniu.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Trening mózgu

Jak polepszyć pamięć? Cóż, prawdą jest, że kłopoty z pamięcią to zazwyczaj wynik procesu starzenia się organizmu. Jednak możemy ten proces nieco opóźnić. Nowe neurony i połączenia między nimi mogą powstawać przez całe nasze życie! Jeśli zadbamy o trening umysłowy i będziemy przestrzegać kilku zaleceń, z pewnością będziemy mogli dłużej cieszyć się dobrą pamięcią. Badania wykazały, że łamigłówki i ćwiczenia umysłowe poprawiają naszą koncentrację, pamięć oraz wpływają na kreatywność i logiczne myślenie. To także dobry trening cierpliwości czy refleksu. Polecanym pomysłem na spędzanie czasu wolnego jest również czytanie książek. Podczas lektury wyciszamy się, a przy okazji przyswajamy interpunkcję, gramatykę, wzbogacamy słownictwo i pobudzamy wyobraźnię. Wróćmy jednak do łamigłówek i gier – które z nich wybrać, aby efektywnie ćwiczyć pamięć?

Preparaty na lepszą pamięć, koncentrację i witalność

Preparaty na lepszą pamięć, koncentrację i witalność

Na pamięć i koncentrację
Na energię i witalność

Łamigłówki na lepszą pamięć

Regularne rozwiązywanie krzyżówek to doskonały sposób na polepszenie pamięci, zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera czy demencji. Równie popularne jest sudoku, czyli gra, w której należy uzupełnić pola cyframi od 1 do 9 tak, aby w każdym rzędzie i kolumnie oraz kwadracie dana cyfra wystąpiła tylko raz. Ćwiczenie na pamięć, które znajdziesz praktycznie w każdej gazecie, to wykreślanka, czyli wyszukiwanie słów ukrytych w ciągu liter. Warto również zabawić się w poszukiwanie różnic między dwoma obrazkami czy układanie jak największej ilości wyrazów z jednego słowa (np. ze słowa „rymowanka” ułożymy m.in. rym, Anka, mowa czy rama).

Spędzanie czasu z bliskimi poprawia humor i sprawia, że czujemy się szczęśliwsi. Warto ten czas wykorzystać na wspólny trening umysłowy, a przy okazji dobrą zabawę. Przykład? Gra w kalambury, zagadki słowne czy popularna gra w memory. Gra ta polega na szukaniu par wśród odwróconych kart. Szachy to z kolei propozycja gry, dzięki której ćwiczymy logiczne myślenie, refleks i koncentrację. Warto też układać kostkę Rubika, grać w Scrabble, gry karciane i gry umysłowe. W ostatnim czasie seniorzy na całym świecie doskonale się bawią, grając w grę symulacyjną Gradys.

Nawyki na dobrą pamięć

Nasz mózg lubi być zaskakiwany. Dzięki temu pobudzamy go do pracy! Zamiast zapisywać listę zakupów na kartkach, stwórz rymowankę, którą zapamiętasz. Od czasu do czasu spróbuj coś napisać drugą ręką, ucz się języka obcego. Zmień swoje przyzwyczajenia – podnoś kubek z kawą inną ręką niż zwykle, wchodź do wanny raz lewą, raz prawą nogą. Takie małe rzeczy dają sygnał naszemu mózgowi, że musi tym razem popracować nieco inaczej. W końcu lenistwo nie sprzyja nawet jemu.

Co wpływa negatywnie na pamięć? Stres i brak snu. Każdego dnia staraj się znaleźć chwilę odpoczynku dla siebie. Aby nie narzekać na nudę, możesz kupić łamigłówki i malowanki dla dorosłych. Tak! Kolorowanki to doskonały sposób na relaks, podobnie jak joga. Wysypiaj się i dbaj o odpowiednią dawkę ruchu. Nie tylko poprawisz kondycję i będziesz mieć lepszy humor (za sprawą hormonu szczęścia), ale i dotlenisz mózg. Jak poprawić pamięć, jeśli powyższe metody znasz i stosujesz? Czas na zmianę diety.

Dieta na lepszą pamięć

Słodycze, używki i żywność przetworzona to wróg Twojej wagi, samopoczucia, zdrowia i pracy mózgu. Zamiast ciasteczek, sięgaj po orzechy lub nasiona słonecznika. Jedz ryby, pij zieloną herbatę. Zamień czekoladę mleczną na gorzką – kakao poprawia proces zapamiętywania. Wzbogać menu o rośliny strączkowe, jagody i nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dobrym wyborem jest starannie opracowana dieta MIND, czyli dieta dla mózgu. Dzięki niej nie tylko poprawisz pracę mózgu, ale i zwiększysz swoją odporność i obniżysz poziom cukru i złego cholesterolu we krwi.