Blizny na ciele to z reguły niechciane pamiątki po oparzeniu, operacji, upadku, czy też trądziku młodzieńczym. Chociaż ich powstawanie jest naturalnym procesem gojenia się ran, to wiele osób odczuwa z tego powodu dyskomfort psychiczny i duże skrępowanie. Na szczęście istnieją różne sposoby na to, by zmniejszyć widoczność blizn, a często nawet trwale je usunąć. Jak pozbyć się blizn po ospie, trądziku lub strupach i jakie domowe sposoby na blizny sprawdzają się najlepiej?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Jak powstaje blizna?

Blizną nazywamy ślad powstający po uszkodzeniu skóry z powodu zranienia, oparzenia lub przecięcia (np. po zabiegu chirurgicznym). W momencie przerwania ciągłości tkanki dochodzi do utworzenia się rany, która początkowo wypełniona jest skrzepem krwi, a następnie strupem. W końcowej fazie rana zostaje zasklepiona włóknistą tkanką łączną pokrytą nabłonkiem. Na tym etapie tworzy się świeża blizna podlegająca przebudowie, która ostatecznie po około roku przeobraża się w bliznę dojrzałą.

Znajomość procesu tworzenia się blizn jest niezwykle istotna w kontekście ich pielęgnacji. Im wcześniej wdrożymy stosowanie odpowiednich preparatów na blizny, tym większa szansa na ich spłycenie i zmniejszenie widoczności. Pielęgnację blizn warto zatem rozpoczynać w momencie zagojenia się rany.

Leki na blizny i rozstępy

Leki na blizny i rozstępy

Żele i kremy
Witaminy

Rodzaje blizn

O tym, jak pozbyć się blizny i jak pielęgnować skórę z defektami, decyduje rodzaj blizny, jaka powstała w wyniku uszkodzenia skóry. Wyróżniamy:

  • blizny zwykłe – są to niewielkie ślady po małych zranieniach (np. w wyniku otarcia lub niegroźnego upadku), które przyjmują postać jasnych zabliźnień. Tego typu blizny początkowo są twarde, zgrubiałe i swędzą, z czasem natomiast miękną i stają się jaśniejsze. Blizny zwykłe zazwyczaj znikają całkowicie lub pozostają lekko widoczne.
  • blizny przerostowe – tworzą się po etapie gojenia się rany, który został w pewien sposób zakłócony. Blizny te mogą rozszerzać się poza miejsce zranienia, są mało elastyczne i zgrubiałe. Jeżeli zadbamy o odpowiednią pielęgnację, blizny przerostowe mogą się zmniejszać, jednak z czasem możliwy jest również ich wzrost.
  • blizny atroficzne – nazywane także zanikowymi, to blizny po ospie wietrznej oraz blizny po krostach trądzikowych. Wyglądem przypominają niewielkie dołeczki, które są efektem niedostatecznej ilości włókien tkanki łącznej wytwarzanych w procesie gojenia się rany.
  • keloidy – inaczej także bliznowce, to zmiany, które tworzą się po zagojeniu się rany. Keloidy przyjmują kształt twardych, nieregularnych zgrubień, powstających na skutek skłonności organizmu do nadprodukcji kolagenu. Co ważne, w odróżnieniu od blizn przerostowych, bliznowce mogą się rozrastać i często przekraczają linię rany.
  • blizny pooperacyjne – blizny powstające w miejscu przecięcia skóry skalpelem, zazwyczaj wzdłuż naturalnych bruzd lub fałdów skórnych. Najczęściej spotykanymi bliznami pooperacyjnymi są ślady po cięciu cesarskim, które widoczne są w dolnej linii brzucha. Są to reguły najmniej widoczne blizny ze wszystkich.

Jak pozbyć się blizn na twarzy?

Wiele osób zadaje sobie pytanie: „czy da się trwale usunąć blizny i jak to zrobić?”. Jak już wspomnieliśmy, jest to zależne od wielu czynników, począwszy od sposobu ich powstania, aż po skłonności skóry do bliznowacenia i momentu wdrożenia odpowiedniej pielęgnacji blizny. Warto pamiętać, że w przypadku blizn ważna jest nie tylko metoda leczenia, ale także konsekwencja i regularność w stosowaniu zabiegów pielęgnacyjnych.

Leczenie blizn na twarzy warto rozpocząć od wspomagania się preparatami dostępnymi w aptece. Do wyboru mamy m.in

  • żele silikonowe na blizny – przyspieszają prawidłową regenerację tkanek po urazie, a także poprawiają ich uwodnienie;
  • środki apteczne z alantoiną, heparyną lub wyciągiem z cebuli – uelastyczniają skórę i zmniejszają ryzyko powstawania przerostów. Preparaty te stosowane są m.in. przez osoby, które zastanawiają się, jak pozbyć się blizn po trądziku lub drobnych zranieniach;
  • żele z simetikonem lub dimetikonem – wykazują dużą skuteczność w leczeniu bliznowców i blizn przerosłych;
  • kremy z masą perłową – delikatne preparaty, które wspierają proces tworzenia się nowych włókien kolagenowych, doskonale radzą sobie z różnymi bliznami na twarzy;
  • maści i kremy z witaminami – środki wzbogacone o witaminę A i witaminę E, które wpływają na prawidłowy przebieg regeneracji skóry.

Przydatne produkty:
-> Maści i kremy na blizny i rozstępy
-> Witamina A + E

Alternatywą dla preparatów aptecznych są zabiegi medycyny estetycznej, które wykazują dużą skuteczność m.in. w leczeniu blizn potrądzikowych. Największą popularnością cieszą się zabiegi laserowe, których celem jest wnikanie do głębokich warstw skóry, a także operacje plastyczne, które polegają na wycięciu dużych blizn i ponownym zszyciu skóry w taki sposób, by minimalizować widoczność blizny.

Jak pozbyć się blizn po strupach?

Gojenie się skóry po uszkodzeniu (np. w wyniku upadku lub otarcia) jest procesem bardzo złożonym i wymagającym od nas uzbrojenia się w cierpliwość. Jednym z etapów regeneracji skóry jest tworzenie się strupa, co jest naturalnym procesem odbudowy naskórka. Warto jednak pamiętać, by w trakcie gojenia się rany nie rozdrapywać strupów. Każde zadrapanie grozi ponownym otwarciem zabliźniającej się już rany i wydłużeniem procesu gojenia.

Jeżeli jednak na naszej skórze utworzy się blizna po zdrapaniu strupa, należy możliwie jak najszybciej wdrożyć odpowiednią jej pielęgnację. Pomocne mogą okazać się silikonowe plastry na blizny lub żele silikonowe, które mają za zadanie nawilżać skórę i łagodzić swędzenie, a także wspierać proces regeneracji naskórka. Chociaż preparaty te nie zawsze powodują trwałe usunięcie blizn po strupach, to z czasem mogą wpłynąć na znaczne zmniejszenie ich widoczności.

Co na blizny po oparzeniu?

Pielęgnacja blizn po oparzeniu to, podobnie jak w przypadku blizn po strupach, proces długotrwały i wymagający systematyczności. W zależności od głębokości rany oraz rozległości oparzenia, proces leczenia blizny po oparzeniu może trwać nawet kilka miesięcy. Niestety, bez względu na to, jaki sposób leczenia wybierzemy, nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się tych nieestetycznych defektów.

W przypadku niewielkich blizn po oparzeniu pomocne mogą okazać się kremy lub maści zawierające alantoinę, heparynę sodową lub wyciąg z cebuli. Składniki te wpływają na poprawę metabolizmu tkanki łącznej, a także chronią skórę przed powstawaniem blizn. Ważne jest jednak, by preparaty te zacząć stosować jeszcze na świeżą ranę, co pozwoli na stopniowe zmiękczenie skóry i zmniejszenie widoczności blizn.

Domowe sposoby na blizny

W medycynie niekonwencjonalnej dużo mówi się na temat domowych sposobów na blizny, które są bezpieczną i niedrogą alternatywą dla pozostałych metod, jednak nie zawsze skuteczną. By rozjaśnić blizny, możemy sięgnąć m.in. po:

  • wyciąg z cebuli – jego zadaniem jest rozpuszczenie fibryny, czyli składnika białka tworzącego skrzepy, a także spłaszczenie i rozjaśnienie blizny;
  • siemię lniane – śluz oraz olej zawarty w nasionach wykazuje działanie przeciwzapalne, a także wpływa na zmiękczenie i rozjaśnienie blizn;
  • wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego – przyspiesza proces odbudowy naskórka i pomaga w leczeniu blizn po oparzeniu lub po zabiegu chirurgicznym;
  • olej z nasion róży – poprawia elastyczność skóry i zmniejsza wypukłość blizn pooparzeniowych.

Pamiętajmy, że w wielu przypadkach mamy duży wpływ na to, jak będzie wyglądać nasza blizna. Zadbajmy zatem o odpowiednią jej pielęgnację już na etapie gojenia się rany, a także o ochronę przed promieniami słonecznymi.

Autor artykułu:
mgr. farm. Mariusz Kamiński