Oczekiwanie na przyjście na świat dziecka to czas nie tylko dużych emocji u przyszłych rodziców, ale i przede wszystkim zmian w organizmie kobiety. Zmęczenie czy senność w ciąży to jedne z najczęściej dokuczających problemów przyszłych mam. Co jest ich powodem? Dlaczego w ciągu dnia chce się spać, a krótki odpoczynek nie przynosi zadowalających efektów? Sprawdź, czy ciągłe zmęczenie w ciąży to powód do niepokoju.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Senność na początku ciąży

Choć brak miesiączki jest zwykle sygnałem do zrobienia testu ciążowego lub umówienia się na wizytę do lekarza, można wymienić szereg innych objawów, które zwykle wskazują na początek ciąży. Chodzi o m.in.:

  • tkliwość piersi,
  • zmiany nastroju,
  • zawroty głowy,
  • uczucie zmęczenia,
  • senność.

Oczywiście każda kobiety inaczej przechodzi ten czas. Lista objawów, ich stopień nasilenia i częstotliwość mogą być różne, podobnie jak pierwsza ciąża kobiety może mieć zupełnie inny przebieg niż kolejne.

Senność w ciążyod kiedy dokucza ona przyszłej mamie? Pierwsze objawy ciąży pojawiają się zwykle po kilkunastu dniach do kilku tygodni od zapłodnienia. Zmęczenie i senność zazwyczaj towarzyszą kobiecie przez cały trymestr I, ustępują lub są mniej nasilone w II trymestrze i bardzo często powracają w końcówce ciąży. Senność na początku ciąży to efekt zmian hormonalnych w ciele kobiety. Zwiększa się poziom progesteronu. Z kolei zwiększona produkcja krwi spowalnia krążenie przyszłej mamy. Poziom cukru może spadać. To wszystko sprawia, że ciężarna czuje się ospała, brakuje jej energii i ma problem z koncentracją.

Uczucie zmęczenia w ciąży – kiedy udać się do lekarza?

Warto dać sobie więcej czasu na odpoczynek i sen w I trymestrze ciąży. Przyszła mama powinna spać nie mniej niż 9 godzin w nocy, dobrym pomysłem są także krótkie drzemki w ciągu dnia (15-20 minut). Należy też zadbać o higienę snu, czyli wietrzenie sypialni, wygodną piżamę, odpowiednią temperaturę w pokoju. Nie bez znaczenia jest dieta – lekkostrawny posiłek przed snem oraz właściwie zbilansowana dieta w ciągu dnia.

Do tego umiarkowana aktywność fizyczna. Dobrym pomysłem będzie spacer czy zajęcia fitness dla ciężarnych. Utrzymujące się intensywne uczucie zmęczenia w ciąży i nadmierna senność, w tym senność po jedzeniu w ciąży, warto jednak skonsultować z lekarzem. Badania krwi dadzą odpowiedź na nurtujące nas pytania i mogą wyeliminować lub zdiagnozować takie choroby jak m.in. problemy z tarczycą, anemię czy cukrzycę ciążową.

Senność przed porodem

O ile I trymestr to zwykle czas intensywny dla kobiety, to zazwyczaj II trymestr pozwala zapomnieć o uciążliwych dolegliwościach, mdłościach czy zawrotach głowy znanych z początku ciąży. Poprawia się samopoczucie kobiety, a maleństwo rozwija się w swoim tempie. Bardzo wiele kobiet skarży się jednak na zmęczenie przed porodem w końcówce III trymestru. Czy to powód do niepokoju?

Cóż, coraz większy brzuszek nie sprzyja aktywności i efektywnemu wypoczynkowi. Sen może być płytki, do tego częste wybudzenia w nocy, aby móc skorzystać z toalety. Nie można też zapomnieć o stresie przed porodem czy trudności w oddychaniu. Spadek energii pod koniec ciąży jest normalnym zjawiskiem, a regularne wizyty u lekarza pomogą w kontrolowaniu stanu przyszłej mamy i dziecka. Aby nieco się rozruszać i odciążyć kręgosłup, warto skorzystać z zajęć na basenie.

Produkty dla kobiet w ciąży

Produkty dla kobiet w ciąży

Dla mam i kobiet w ciąży
Preparaty dla kobiet w ciąży
Bielizna ciążowa i poporodowa

Końcówka ciąży to ten czas, gdy każda kobieta chce jak najlepiej przygotować się na narodziny dziecka. Jednak ciężkie prace, urządzanie pokoju czy gruntowne porządki domowe to zadania dla pozostałych członków rodziny i bliskich. Przyszła mama musi skupić się na relaksie, odpowiedniej diecie i nawodnieniu organizmu, pomocne są ćwiczenia oddechowe i muzyka relaksacyjna. Odprężone ciało i redukcja poziomu stresu znacznie poprawią jakość snu, podobnie jak właściwa pozycja ciężarnej. Zaleca się spanie na boku. Można włożyć poduszkę między kolana lub kupić specjalną poduszkę dla ciężarnych, która odciąży kręgosłup i brzuch. Zadbanie o higienę snu i odpoczynku znacząco poprawia regenerację organizmu. Czy przyszła mama może pić kawę? Tę decyzję najlepiej skonsultować z lekarzem, który ma dostęp do wyników badań ciężarnej. Zazwyczaj jedna słaba kawa w ciągu dnia jest dozwolona, ale jest to oczywiście kwestia indywidualna.

Senność i zmęczenie w ciąży to jedne z typowych dolegliwości kobiet. Bywa jednak i tak, że mogą być przyczyną choroby – warto podczas wizyty u lekarza upewnić się, że spadek energii nie stanowi zagrożenia dla zdrowia mamy i dziecka.

Autor artykułu:
mgr farm. Ewa Gac-Wardecka