Badanie krwi to jeden z najprostszych sposobów na ocenę naszego stanu zdrowia. Kiedy warto je wykonać? Jakie badania są wskazane dla kobiet, a jakie dla mężczyzn?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Profilaktyka zdrowotna – jak się przygotować na badanie krwi?

Dlaczego badanie krwi jest takie ważne? Krew jest tkanką łączną, która uczestniczy w wielu kluczowych procesach zachodzących w naszym ciele. Jej składniki transportują tlen do komórek w całym organizmie, jak również jest częścią układu odpornościowego. Dzięki krwi nasz organizm ma zapewnioną równowagę wodną i elektrolitową oraz stałą temperaturę ciała i poziom pH. Z samego badania krwi jesteśmy w stanie ocenić znacznie więcej, m.in. lipidogram, poziom minerałów, cukru i wielu, wielu innych parametrów istotnych dla naszego zdrowia. Jak przygotować się do badania krwi? Najlepiej wykonać je na czczo w godzinach porannych. Jest tak ze względu na wahania w ciągu doby niektórych parametrów. Co najistotniejsze, od ostatniego posiłku powinno minąć co najmniej 12 godzin. Na kilka dni przed badaniem powinniśmy zrezygnować z alkoholu i papierosów. W przypadku leków przyjmowanych stale, o ich dawce  w dniu badania powinien zadecydować lekarz.

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

Kiedy powinniśmy badać krew?

Niektóre podstawowe parametry krwi (np. poziom cukru i lipidogram) wykonuje się w ramach badań pracowniczych, jednak te odbywają się raz na kilka lat. Badać możemy się co roku, jednak możemy to zrobić – nawet bez wskazania lekarza – częściej. Szczególnie warto wykonać to badanie, gdy odczuwamy jakąś zmianę w naszym zdrowiu, która utrzymuje się dłużej, niż kilka dni.

Jedną z takich okoliczności są nieuzasadnione wahania wagi. Szczególnie zaalarmować powinien nas spadek masy ciała lub otyłość. Badanie krwi może naprowadzić na trop, w którą stronę powinniśmy podjąć leczenie. Może to być np. problem z tarczycą (określenie poziomu hormonów TSH, T3 i T4 tejże) lub groźniejsze choroby, w wypadku których liczy się każda chwila. W przypadku otyłości i np, tłustej, niezdrowej diety koniecznie sprawdzajmy lipidogram (czyli poziom cholesterolu HDL i LDL oraz trójglicerydów), którego wynik może pomóc nam w zapobieżeniu np. zawałowi serca. Badanie to szczególnie możemy polecić mężczyznom, którzy są bardziej narażeni na choroby układu krążenia.

Gorszy nastrój, bóle i nałogi

Długotrwały spadek nastroju, przemęczenie, rozdrażnienie. Każda z nas odczuwa zły nastrój raz na jakiś czas, jeśli jednak stan ten utrzymuje się zbyt długo, powinniśmy sprawdzić, w czym tkwi problem. Badanie krwi (poziom OB, hemoglobiny i żelaza) może wykazać niedokrwistość oraz anemię, której bardzo często nie jesteśmy świadome.

Jeśli nadużywasz alkoholu, badanie krwi odpowie na pytanie, jakie szkody alkohol wyrządził w Twoim organizmie. Nie warto zwlekać z tym badaniem, ponieważ dalsze kłopoty z wątroba mogą odbić się negatywnie na funkcjonowaniu całego naszego organizmu. Najczęściej pod tym kątem bada się bilirubinę i enzymy wątrobowe.

Badanie krwi seniora

W przypadku osób starszych badania warto przeprowadzać z uwagi na związane z wiekiem ryzyko wielu chorób. Z biegiem lat nasz organizm naturalnie zmienia się i funkcjonuje gorzej. Seniorzy mogą szczególnie odczuwać problemy z układem kostnym – warto wtedy zbadać poziom minerałów (wapnia, fosforu) we krwi, co pomaga w wykluczeniu bądź stwierdzeniu osteoporozy. Istotne dla seniora są również wskaźniki innych elektrolitów – m.in. potasu, magnezu – które mają wpływ na funkcjonowanie układu krwionośnego. Podobnie warto zwrócić uwagę na morfologię krwi, która może wskazywać na ewentualną, wspomnianą już niedokrwistość.

Kiedy badać krew dziecka?

Chociaż w przypadku dorosłych zaleca się badania nawet co roku, to w przypadku dzieci – jeśli nie istnieje wyraźna potrzeba – nie ma powodu, aby wykonywać je częściej, niż raz na kilka lat. Co jednak powinno u rodziców wzbudzić podejrzenie, co do stanu zdrowia dziecka? Przede wszystkim nagły i permanentny spadek energii u dziecka lub chroniczne zmęczenie. Objawy te mogą być związane z anemią, którą najlepiej ocenić właśnie poprzez badanie krwi. Podobanie warto udać się do lekarza, gdy dziecko bardzo łatwo łapie siniaki, nawet przy lekkim dotyku. Może to oznaczać problemy z krzepliwością krwi, np. hemofilię.