Maskne to nowa jednostka chorobowa, której nazwa odnosi się do dwóch pojęć: maseczka („mask”) i trądzik („acne”). W dobie pandemii koronawirusa trądzik wywołany noszeniem maseczki ochronnej to problem powszechny, z którym zmaga się coraz więcej osób. Czym objawia się maskne i co zrobić, jeśli trądzik od maseczki ochronnej pojawi się na naszej twarzy? Jak możemy zapobiegać powstawaniu zmian zapalnych na skórze?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Maskne – co to jest i jak powstaje?

Maskne to termin odnoszący się do wszystkich zmian zapalnych skóry twarzy, które powstają w efekcie długotrwałego i zbyt częstego noszenia maseczki ochronnej. W ostatnim czasie maskne uważany jest za jeden z najczęściej pojawiających się rodzajów trądziku mechanicznego (acne mechanica). Zmiany towarzyszące maskne, takie jak rozszerzone naczynka, zaskórniki zamknięte i otwarte (tzw. wągry) pojawiają się przede wszystkim wokół ust, na policzkach oraz brodzie.

W jaki sposób powstaje maskne, skoro maseczki wykazują działanie ochronne przed wirusami i bakteriami? Jak wiemy, maseczka ochronna ma za zadanie zabezpieczać nasze drogi oddechowe przed wnikaniem groźnych drobnoustrojów. Warto jednak zauważyć, że wystarczy zaledwie 15 minut, by ona także stała się siedliskiem mikroorganizmów szkodliwych dla naszej skóry. Wynika to głównie z wysokiej temperatury panującej pod maseczką, utrudnionego dostępu powietrza oraz dużej wilgotności. Wszystkie te czynniki mają bardzo niekorzystny wpływ na naszą cerę i mogą stać się punktem zapalnym do powstania maskne, łojotokowego zapalenia skóry lub atopowego zapalenia skóry (AZS).

Produkty na problemy skórne

Produkty na problemy skórne

Problemy skórne
Blizny i rozstępy
Trądzik

Trądzik od maseczki ochronnej – jak się go pozbyć?

Jeżeli zauważymy u siebie pierwsze zmiany trądzikowe typowe dla maskne, warto wówczas zadbać o specjalną pielęgnację twarzy, która zawsze powinna odbywać się dwukierunkowo. Po pierwsze, do codziennego oczyszczania twarzy należy włączyć produkty antybakteryjne, które hamują rozwój drobnoustrojów. Doskonale sprawdzą się tu kosmetyki z kwasami (np. kwasem azelainowym) oraz olejkami (np. z drzewa herbacianego). Pamiętajmy, by do pielęgnacji twarzy nie stosować kosmetyków na bazie alkoholu.

Drugim krokiem jest regeneracja skóry twarzy oraz zabezpieczenie jej przed otarciami i podrażnieniami. Codzienne stosowanie lekkiego kremu nawilżającego nie tylko pomoże skórze w powrocie do dawnej kondycji, ale także ochroni ją przed powstaniem kolejnych zmian zapalnych. Kobietom, które każdego dnia spędzają wiele godzin w maseczce ochronnej, polecamy nakładanie delikatnego makijażu, np. podkładu o lekkiej formule, który pozwoli skórze oddychać, a także mocnego pudru utrwalającego, który nie wybrudzi maseczki.

Jak zapobiegać trądzikowi od noszenia maseczki?

Kluczową kwestią związaną z profilaktyką i ochroną przed maskne jest stosowanie wyłącznie jednorazowych maseczek chirurgicznych, które wykazują najlepsze właściwości ochronne przed drobnoustrojami. Należy także pamiętać o odpowiednim zakładaniu maseczki – kolorowa część (zielona, niebieska lub różowa) powinna być zawsze umieszczana na zewnątrz, a biała w stronę ust i nosa. Obie części maseczki charakteryzują inne właściwości – biała część (hydrofilowa) pochłania parę wodną z wydychanego powietrza, w związku z czym materiał nie ulega nadmiernemu zawilgoceniu. Kolorowa część (hydrofobowa) ma za zadanie odpychać na zewnątrz cząsteczki, które mogą być potencjalnymi patogenami.

Pamiętajmy, by maseczkę jednorazową nosić na twarzy przez maksymalnie 30 minut. Po tym czasie jej wewnętrzna część staje się wilgotna i może spowodować rozwój bakterii oraz wirusów. Maseczkę należy wymienić na nową – w miarę możliwości warto skórę „przewietrzyć” przed nałożeniem nowej maseczki.

Osoby, które noszą maseczki wielorazowe (bawełniane, lniane lub flanelowe) powinny po każdym użyciu prać je w temperaturze minimum 60°C lub wygotować, a następnie wyprasować. Do czyszczenia maseczek należy używać delikatnych, hipoalergicznych detergentów i unikać produktów zmiękczających, które mogą dodatkowo podrażniać skórę. Przed ponownym założeniem maseczki dbajmy o oczyszczanie skóry twarzy oraz dogłębne jej nawilżenie.