Każde włosy wymagają innego rodzaju pielęgnacji. Wpływ na to ma ich porowatość, skłonność do przetłuszczania się, wypadania, czy częstotliwość farbowania. Aby wiedzieć, jak wybrać szampon odpowiedni dla Twoich włosów, musisz zrozumieć, czego im potrzeba.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Porowatość, czyli pora na zbadanie kondycji włosa

Jeżeli łuski (komórki, z których zbudowany jest włos) są ściśle ułożone, świadczy to o niskiej porowatości włosów. Kosmyki wyglądają wówczas zdrowo, są gładkie i lśniące, a fryzura nie elektryzuje się i nie puszy. Nie przekłada się to jednak na łatwiejszą pielęgnację. Włosy niskoporowate nie układają się zbyt dobrze, w trakcie mycia szampon ciężko się rozprowadza, a suszenie trwa wieki. Włosy niskoporowate nie potrzebują nadmiaru kosmetyków, wręcz przeciwnie. Zalecane są lekkie szampony nawilżające z jak najmniejszą liczbą dodatkowych substancji.

Kiedy przesuniesz kosmyk w palcach od końca do cebulki i poczujesz nierówności, to oznacza, że Twoje włosy mają wysoką porowatość. Są zniszczone, słabe, z rozdwajającymi się końcówkami. Szybko chłoną wodę, ale równie szybko schną. Do tego źle znoszą wysoką temperaturę (suszenie, prostowanie). Nie ma za to problemu z ich ułożeniem. Kluczowe w pielęgnacji włosów wysokoporowatych jest stosowanie protein, emolientów i humektantów w postaci masek lub odżywek. Natomiast jeśli chodzi o szampon do włosów łamliwych, najlepszym rozwiązaniem są kosmetyki bez silnych detergentów. W ich składzie powinny znaleźć się ekstrakty roślinne i olejki eteryczne. Dobrze sprawdzą się np. delikatne szampony dla dzieci.

Zadbaj o wygląd i zdrowie swoich włosów!

Zadbaj o wygląd i zdrowie swoich włosów!

Pielęgancja do włosów
Szampony do skóry głowy
Odżywki i kremy do włosów

Kolor ma znaczenie

Na porowatość włosa wpływa m.in. ich koloryzacja. Dobry szampon do włosów farbowanych ma za zadanie przedłużyć żywotność koloru i chronić włosy przed utratą kondycji. W tym przypadku sprawdzają się uniwersalne szampony nawilżające, ale dużo zależy od samego koloru farby. Farbowane blondynki powinny wybierać kosmetyki, które zapobiegają żółknięciu włosów, czyli szampony z niebieskim lub fioletowym barwnikiem. W przypadku rudych fryzur sprawdzi się szampon na utrzymanie kolor, ponieważ czerwień i jej odcienie najszybciej się wypłukują.

Szamponem w przetłuszczające się włosy

Przetłuszczanie się włosów wynika z nadmiaru produkcji łoju przez gruczoły skóry. Problem ma podłoże genetyczne lub hormonalne. Może też wynikać z łojotokowego zapalenia skóry, złej diety i stresującego trybu życia. Szybsze przetłuszczanie się włosów to również efekt złej pielęgnacji. Dlatego tak ważny jest wybór dobrego szamponu do włosów przetłuszczających się. W jego składzie musisz szukać naturalnych i delikatnych składników – m.in. wyciągu z pokrzywy, cynku, kwasu salicylowego, chmielu, czy czarnej rzepy. Uważaj na silikony, bo oprócz tego, że wygładzają one łuskę włosa, mogą wspomagać produkcję łoju.

Na problemy z wypadaniem włosów

Przerzedzone i wypadające włosy to kolejne wyzwanie. Codziennie tracimy ok. 100 włosów. Sytuacja staje się niepokojąca, jeżeli ubywa ich więcej przez kilka tygodni. Warto wówczas porozmawiać z dermatologiem, zadbać o dietę, a także zmienić kosmetyki do pielęgnacji głowy. Jednym z nich jest szampon na wypadanie włosów, który w składzie powinien mieć pokrzywę, skrzyp polny, czarną rzepę oraz biotynę, witaminę A i z grupy B.

Jeśli uda się zahamować proces łysienia, można zastosować szampon na porost włosów. Czym kierować się przy jego wyborze? Kolejny raz składem. Na porost włosów działa m.in. ekstrakt z zieloną herbatą wraz z witaminami C i E, polifenolami oraz katechinami. Ponadto dobrze wpływają olejki z mięty pieprzowej oraz olejek rycynowy. Produkty te z jednej strony hamują wypadanie włosów, a z drugiej – pobudzają meszki włosowe do wzmożonej pracy. Pomocny jest też olejek łopianowy, bo zawiera siarkę, która dobrze wpływa na kondycję włosów. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy szampon nie pomoże w lokalizacji źródła problemu. W momencie gdy zmiana kosmetyków nic nie da, konieczna będzie wizyta u trychologa.