Zaburzenia lipidowe są poważnymi czynnikami ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, a te zgodnie z WHO są jedną z głównych przyczyn zgonów w Europie. Wysoki poziom cholesterolu, oprócz zmian w diecie i aktywności fizycznej, można rozważyć suplementację – wsparciem może okazać się preparat LipiForma Bergamia

Suplement diety LipiForma Bergamia ma starannie przemyślaną formułę, która bazuje na składnikach pochodzenia roślinnego wspomagających kontrolę stężenia poziomu cholesterolu we krwi. W jego składzie można znaleźć substancje od lat szeroko badane w kontekście profilaktyki chorób układu krążenia. W tym te o potwierdzonym działaniu obniżającym poziom cholesterolu we krwi, jak np. monakolina K, czyli bioaktywny składnik fermentowanego czerwonego ryżu. Oprócz monakoliny K suplement diety w swojej formule zawiera też inne substancje wspomagające układ krążenia, w tym ekstrakt z czosnku standaryzowany na zawartość alliny, bogaty w polifenole BPF, ekstrakt z owoców Citrus bergamia oraz koenzym Q10. Więcej o właściwościach tych składników można przeczytać poniżej.

Poziom cholesterolu we krwi – dlaczego należy go kontrolować i jak to robić?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Cholesterol jest tłuszczem produkowanym w organizmach zwierzęcych – nasz organizm wytwarza go samodzielnie (cholesterol endogenny), poza tym dostarczamy go do ciała wraz z dietą bazującą na składnikach zwierzęcych (cholesterol egzogenny). Jest on nierozpuszczalny we krwi i płynach obwodowych, więc jest transportowany przez specjalne białka w kompleksach – połączenie wspomnianych białek i cholesterolu określa się mianem lipoprotein. Można wyróżnić frakcję cholesterolu LDL (ang. Low Density Lipoprotein) i frakcję cholesterolu HDL (ang. High Density Lipoprotein). Frakcję HDL (lipoproteiny wysokiej gęstości) określa się mianem dobrego cholesterolu, ponieważ zabezpiecza naczynia krwionośne przed rozwojem miażdżycy i odpowiada za odprowadzanie cholesterolu do wątroby, tym samym oczyszczając tkanki z jego nadmiaru. Cholesterol LDL (lipoproteiny niskiej gęstości)  jest zwany złym cholesterolem, bo rozprowadza cholesterol po komórkach ciała, a gdy we krwi jest go za dużo, może osadzać się w tętnicach wieńcowych, przyczyniając się do powstawania złogów zmniejszających ich przekrój. Wysoki poziom cholesterolu może prowadzić m.in. do miażdżycy.

Badając poziom cholesterolu, wykonuje się zwykle lipidogram, w którym oznaczany jest:

  • poziom LDL,
  • poziom HDL,
  • cholesterol całkowity,
  • poziom trójglicerydów.

Badanie to należy wykonywać regularnie w ramach badań profilaktycznych, bez względu na stan zdrowia – częściej powinni je wykonywać pacjenci z grup ryzyka. Z nieprawidłową wysokością stężenia cholesterolu LDL należy walczyć, bo konsekwencje tego stanu mogą skutkować poważnymi komplikacjami. Pacjenci przede wszystkim są zobligowani do zmiany swojej diety i stylu życia. Sposób odżywiania w profilaktyce zaburzeń lipidowych odgrywa ogromną rolę, poza tym jest istotny dla profilaktyki zaburzeń ciśnienia lub kontroli poziomu cukru we krwi. Dieta powinna być przemyślana, uboga w tłuszcze nasycone i jednocześnie bogata w kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6. Jeśli pacjent nie kwalifikuje się jeszcze do leczenia specjalistycznego, może rozważyć wprowadzenie suplementacji.

Suplement diety LipiForma Bergamia – odpowiedni poziom cholesterolu

W przypadku zaburzeń lipidowych rekomenduje się m.in. obniżającą poziom cholesterolu LDL monakolinę K – ta substancja jest składnikiem suplementu diety LipiForma Bergamia od Aurovitas. Kapsułki bazują na składnikach naturalnych – w składzie zawierają również inne cenne substancje aktywne pochodzenia naturalnego, w tym bogaty w polifenole ekstrakt z owoców Citrus bergamia. Zarówno monakolina K, jak i polifenole z bergamoty są doskonale przebadane i można znaleźć wzmianki o ich wykorzystywaniu w rekomendacjach krajowych i zagranicznych organizacji kardiologicznych. Suplement diety LipiForma Bergamia w składzie ma też ekstrakt z czosnku oraz koenzym Q10, które wyróżniają się wieloma cennymi właściwościami. Suplementacja jest rekomendowana osobom z lekko podwyższonym poziomem cholesterolu, w przypadku których leczenie specjalistyczne jeszcze nie jest wskazane.

Monakolina K ze sfermentowanego czerwonego ryżu – właściwości

W składzie suplementu diety LipiForma Bergamia znajduje się wyciąg ze sfermentowanego czerwonego ryżu standaryzowany na 4% zawartość monakoliny K. Substancja ta jest naturalną statyną, którą pozyskuje się w procesie fermentacji ryżu z udziałem drożdży (przede wszystkim Monascus purpureus). Znalazła się m.in. w 2016 i 2019 roku w wytycznych ESC/EAS postępowania przy dyslipidemiach. Suplement ma dawkę monakoliny K zgodną z zaleceniami EFSA. Mechanizm działania monakoliny K wiąże się z hamowaniem aktywności reduktazy HMG-CoA. Substancja ta może być stosowana w przypadku dyslipidemii o niskim bądź umiarkowanym ryzyku sercowo-naczyniowym. Przyczynia się do obniżenia wysokiego poziomu całkowitego cholesterolu oraz poziomu frakcji cholesterolu LDL.

Bogaty w polifenole ekstrakt z owoców Citrus bergamia

Citrus bergamia, inaczej bergamota (pomarańcza bergamota) to roślina cytrusowa, w której miąższu można znaleźć wysokie stężenie polifenoli BPF (ang. Bergamot-derived Polyphenolic Fraction). Miąższ bergamoty jest bardzo bogaty we flawony i flawanony. Składniki te pozytywnie wpływają na gospodarkę lipidową i gospodarkę węglowodanową w organizmie, poza tym wykazują pozytywny wpływ na śródbłonek naczyń. Badania wykazały, że polifenole z bergamoty mogą przyczyniać się do obniżenia stężenia frakcji LDL cholesterolu i jednoczesnego podwyższenia stężenia frakcji HDL cholesterolu.

Ekstrakt z czosnku standaryzowany na zawartość alliny

Suplement diety LipiForma Bergamia w swojej formule zawiera również wyciąg z czosnku standaryzowany na 6% zawartość alliny. Zarówno allina, jak i zawarta w czosnku allicyna należą do związków o właściwościach antyoksydacyjnych. Wspomagają ochronę organizmu przed działaniem wolnych rodników. Substancje aktywne zawarte w czosnku mają również pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Przyczyniają się do kontrolowania stężenia lipidów we krwi oraz do spadku ciśnienia skurczowego krwi u osób z nadciśnieniem tętniczym. 

Koenzym Q10: wsparcie układu sercowo-naczyniowego

Znajdujący się w suplemencie diety LipiForma Bergamia koenzym Q10 jest organicznym związkiem chemicznym rozpuszczalnym w tłuszczach, który można znaleźć w mitochondriach zwierząt i roślin. Substancja ta bierze udział w metabolizmie energetycznym, pomagając zadbać o produkcję energii w każdej komórce. Dodatkowo substancja ta należy do ważnych i silnych antyoksydantów. Niedobór koenzymu Q10 negatywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy.

Jak stosować suplement diety LipiForma Bergamia? Przeciwwskazania

Zanim pacjent rozpocznie suplementację LipiForma Bergamia, powinien skonsultować się z lekarzem i wykonać badania oznaczające poziom cholesterolu we krwi. Zalecane przez producenta dawkowanie suplementu diety to 1 kapsułka LipiForma Bergamia dziennie. Należy ją przyjmować wraz z posiłkiem i popić dużą ilością wody – dawka nie powinna być zwiększana. W czasie suplementacji powinno się też unikać spożywania soku grejpfrutowego. Suplementu nie wolno traktować jako substytutu zdrowego trybu życia i zdrowej diety.

Nie wszyscy pacjenci mogą przyjmować suplement diety LipiForma Bergamia, ponieważ ma przeciwwskazania. Nie powinny stosować go pacjentki w ciąży i kobiety karmiące piersią. Produkt nie jest również wskazany dla dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18. lat oraz seniorów w wieku powyżej 70. lat. Nie należy przyjmować suplementu diety, jeśli pacjent stosuje leki na obniżenie cholesterolu bądź suplementuje inne preparaty  ze sfermentowanym czerwonym ryżem.

Bibliografia:

  • Kulczyński B., Gramza-Michałowska A., Znaczenie wybranych przypraw w chorobach sercowo-naczyniowych ”Postepy Hig Med Dosw” (online) 2016; 70: s.1131–1141, e-ISSN 1732-2693 [dostęp online 07.2023].
  • Wytyczne ESC/EAS dotyczące postępowania w dyslipidemiach: jak dzięki leczeniu zaburzeń lipidowych obniżyć ryzyko sercowo‑naczyniowe [dostęp online 07.2023]:
  • Banach M. et al., Wytyczne PTL/KLRWP/PTK/PTDL/PTD/PTNT diagnostyki i leczenia zaburzeń lipidowych w Polsce 2021 „Lekarz POZ 4/2021”.
  • Arent-Piotrowska K, Hipercholesterolemia – zmora dzisiejszych czasów. Co zrobić, by zapobiec jej konsekwencjom w świetle aktualnych zaleceń kardiologicznych „Probl Hig Epidemiol” 2018 99(2): s.108–113 [dostęp online 07.2023].
  • Gałęcka M., Profilaktyka zaburzeń lipidowych w kontekście obniżania ryzyka sercowo-naczyniowego – rola suplementacji „Lekarz POZ 2/2020”, Choroby sercowo-naczyniowe w POZ [dostęp online 07.2023].
  • Kania-Dobrowolska M. et al., Imbir i czosnek – surowce roślinne obniżające poziom cholesterolu i glukozy, Borgis “Postępy Fitoterapii 3/2020”, s.169–176 [dostęp online 07.2023].