Nieprzyjemne pieczenie w okolicach mostka może popsuć nawet cały dzień. Zgaga, bo o niej mowa, pojawia się najczęściej, gdy zjemy za dużo lub w pośpiechu (rzadziej bywa objawem choroby). Co zrobić, gdy nie mamy pod ręką tabletek lub kropli? Wówczas przydadzą się domowe sposoby na zgagę oraz metody jej łagodzenia.

Co powoduje zgagę?

Do zgagi dochodzi w momencie, gdy zostanie zaburzona praca dolnego zwieracza przełyku. To mięsień, który pozwala na przepływ treści pokarmowej z przełyku do żołądka, a następnie zamyka się, uniemożliwiając jej powrót. Jeżeli funkcjonuje nieprawidłowo, dochodzi do refluksu żołądkowo-przełykowego i podrażnienia błony śluzowej przełyku. Wówczas czujemy palący i promieniujący ból w klatce piersiowej oraz czasami gorzki smak w ustach.

Na zaburzenie pracy zwieracza przełyku w perspektywie długofalowej wpływają takie czynniki jak m.in. nadwaga, zła dieta czy brak ruchu. Natomiast bezpośrednio zgagę czujemy po zjedzeniu obfitego (przepełnienie żołądka) i niezdrowego posiłku (smażonego, tłustego) oraz pospiesznym i niedokładnym przeżuciu pokarmu. Uczucie pieczenia w mostku nasila się po zapaleniu papierosów lub wypiciu alkoholu. Pomimo tego, że do wystąpienia tej dolegliwości przyczynia się niska aktywność fizyczna, to równocześnie zgaga może się pojawić po intensywnym wysiłku lub wyjściu na mroźne powietrze. Jednak wówczas objawy mijają w sposób naturalny.

Ponadto z przypadłością tą borykają się m.in. osoby z chorobą wrzodową lub dróg żółciowych, czy przepukliną rozworu przełykowego. Poza tym sprawdzone sposoby na zgagę przydadzą się kobietom w ciąży oraz osobom, które mają ogólne problemy z trawieniem lub zażywają na czczo sporą dawkę leków.

Produkty na zgagę

Produkty na zgagę

Produkty na zgagę
Produkty ziołowe
Produkty na wzdęcia i skurcze żołądka

Zgaga – domowe sposoby, które działają

Ze zgagą jest podobnie jak z czkawką – nie na wszystkich działają te same sposoby. Istnieje kilka naturalnych składników, które pomogą uporać się z tą dolegliwością. Jednym z nich jest imbir. Wystarczy żuć plasterek korzenia przez kilka minut, by poczuć ulgę. W podobny sposób działają prażone migdały (niesolone). Natomiast mleko jako źródło białka zobojętniejącego kwasy pomoże w pozbyciu się uciążliwego pieczenia. Zamiennie można wypić szklankę maślanki lub kefiru. Dobrze działa również kleik przygotowany z ziaren siemienia lnianego. Należy go pić ok. godzinę przed posiłkiem i dwie godziny przed snem. Naturalnym domowym sposobem na zgagę są zioła, które wpływają na regulację układu pokarmowego. Można sięgnąć m.in. po:

Jak poradzić sobie, jeżeli żadna z tych metod nie przynosi efektów i nie wiadomo, co jest dobre na zgagę w naszym przypadku? Nietypowe, lecz skuteczne rozwiązania to np. zjedzenie kisielu, który działa ochronnie na żołądek oraz pomaga w regeneracji przełyku lub łyżeczki musztardy (dobrej jakości). Posiada ona właściwości zasadowe, przez co dochodzi do neutralizacji kwasów. W pozbyciu się zgagi pomaga także guma do żucia. Czynność ta prowadzi do nadprodukcji śliny, a ta ułatwia procesy trawienne.

Co na zgagę w ciąży? Pomocne będą wszystkie powyższe metody, a dodatkowo noszenie luźniejszych ubrań (aby nie uciskały brzucha) i spanie w odpowiedniej pozycji (nie za nisko). Warto uważać na to, co w tym przypadku może wręcz zaszkodzić, a nie pomóc. Chodzi o roztwór z sody oczyszczonej. Ta popularna metoda radzenia sobie ze zgagą nie jest bezpieczna, bo może prowadzić do problemów z trawieniem oraz nadmiernym zatrzymywaniem się wody w organizmie.

Co na zgagę? Profilaktyka!

Jeżeli zgaga występuje regularnie, czas pomyśleć o poprawie trybu życia. Zrzucenie zbędnych kilogramów, odpowiednia dieta, ćwiczenia oraz rezygnacja z używek (alkoholu i papierosów) to najskuteczniejsze zmiany, jeżeli chodzi o profilaktykę. Trzeba też ograniczyć ilość wypijanych kaw oraz przyjmowanych tabletek przeciwzapalnych, przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Ponadto należy zadbać o relaks, bo stres sprawia, że nieświadomie połykamy zbyt dużo powietrza oraz jemy w pośpiechu, co prowadzi do nasilenia się objawów zgagi.

Autor artykułu:
tech. farmaceutyczny Katarzyna Talpa

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl