Jak wynika z badań, połowa Polaków skarży się na zaburzenia snu, a na całym świecie z bezsennością przewlekłą boryka się ok. 10 proc. populacji (dane Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu). Jednym z głównych czynników, który ma wpływ na jakość nocnego odpoczynku, jest pozycja do spania. Na plecach, na brzuchu, czy na boku – które z tych ułożeń jest najlepsze dla naszego kręgosłupa oraz jak prawidłowo spać, aby organizm mógł się zregenerować?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Pozycja do snu a nasze zdrowie

Sen to szansa dla ciała i umysłu na regenerację oraz oczyszczenie z toksyn i negatywnych myśli. Zalecana długość snu (dla dorosłej osoby) to ok. 8 godzin na dobę. Dzięki temu rano wstaniemy wypoczęci, gotowi do działania i bardziej wydajni. Nie liczy się jednak wyłącznie czas snu, lecz m.in. miejsce, w którym śpimy, natężenie hałasu, temperatura powietrza, rodzaj materaca oraz ułożenie ciała.

Na boku, na brzuchu, na plecach, na wysokiej lub niskiej poduszce – to pozycje do spania, które wybieramy, bo są dla nas wygodne, takie mamy przyzwyczajenia lub wynika to z predyspozycji genetycznych (wiele osób śpi w podobnej pozycji, co ich rodzice). Jeżeli w nocy lub nad ranem budzimy się z bólami karku, drętwieniem rąk, czy skurczami mięśni to znak, że warto coś zmienić. Nieprawidłowa pozycja do spania może bowiem prowadzić do bólów głowy, chronicznego zmęczenia, nadmiernego napięcia mięśni, koszmarów sennych, a nawet pogłębienia się zmarszczek i problemów z trawieniem.

Jak nie należy spać?

Spanie na brzuchu

W takiej pozycji dochodzi do nienaturalnego skrętu szyi oraz odcinka lędźwiowego, co z kolei przyczynia się do bólów karku, barków, łopatek i głowy. Jeżeli więc zastanawiamy się nad tym, jak spać, żeby nie bolał kręgosłup, to zdecydowanie trzeba zrezygnować ze spania na brzuchu. Do tego nasza twarz jest zakryta poduszką, co utrudnia dostęp tlenu do płuc i źle wpływa na skórę. Leżenie na brzuchu prowadzi też do ucisku narządów wewnętrznych, a co za tym idzie do problemów trawiennych (np. cofanie się zawartości do przełyku, zgaga). Często takiej pozycji towarzyszy podkładanie rąk pod głowę, w efekcie czego są one niedokrwione i drętwieją. Z reguły podkulamy także jedną z nóg, co skutkuje nieprawidłowym ułożeniem miednicy oraz dolnej części kręgosłupa.

W przypadku, gdy nie potrafimy odzwyczaić się od pozycji na brzuchu, należy spać na niskiej poduszce lub bez niej oraz podłożyć dodatkową poduszkę pod miednicę. Przez to wyrównamy ułożenie kręgosłupa.

Preparaty uspokajające i na dobry sen

Preparaty uspokajające i na dobry sen

Na dobry sen
Na spokój
Na dobranoc

Najlepsze pozycje do spania

Spanie na plecach

Ułożenie na wznak jest najlepszą pozycją do spania dla kręgosłupa, ponieważ odciążamy wszystkie stawy i mięśnie. Masa ciała rozkłada się na łóżku równomiernie, nie dochodzi do nacisków na narządy wewnętrzne, a krew w ciele krąży swobodnie. Taka pozycja najbardziej sprzyja rozluźnieniu i regeneracji. Nie jest jednak wskazana dla osób, które borykają się z astmą, chrapaniem i bezdechem. Problemy z drogami oddechowymi sprawiają bowiem, że do organizmu dostarczana jest niedostateczna ilość tlenu.

Spanie w pozycji embrionalnej (na boku)

W tym przypadku trzeba przyjąć odpowiednie ułożenie ciała, aby sen był “zdrowy”. Jaka jest prawidłowa pozycja do spania na boku? Głowa powinna znajdować się w tej samej linii co kręgosłup, a więc zalecana jest niezbyt wysoka poduszka. Dodatkowo warto włożyć cienką poduszkę między nogi. Dzięki temu odciążymy kręgosłup oraz unikniemy bólów pleców i kolan. W tej pozycji należy zgiąć nogi w stawach biodrowych i kolanowych. Ręce powinniśmy lekko ugiąć w łokciach i wyłożyć przed siebie.

Zdecydowanie korzystniejsze dla organizmu jest spanie na lewym boku. Ze względu na ułożenie aorty, która wygina się w lewą stronę, serce w tej pozycji pracuje lepiej. Usprawnia się też praca układu trawiennego (do przemiany materii dochodzi głównie po prawej stronie ciała). Ułożenie na lewym boku jest szczególnie dobre dla osób, które cierpią na refluks żołądkowo-przełykowy (połączenie przełyku z żołądkiem znajduje się po prawej stronie) oraz kobiet w ciąży (zwłaszcza w zaawansowanej). W tej pozycji poprawia się przepływ krwi do serca, macicy oraz nerek, a wątroba zostaje odciążona. Poza tym spanie na lewej stronie przyspiesza procesy trawienne i detoksykację organizmu.

Autor artykułu:
tech.farm. Małgorzata Kruszewska