Wrzody żołądka i dwunastnicy są jednymi z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Szacuje się, że może cierpieć na nie od kilku do nawet 10% społeczeństwa. Choć przez wiele lat powtarzano, że wrzody powstają w wyniku stresu, okazuje się, że ich główna przyczyna jest zupełnie inna. Sprawdź, jakie objawy powinny skłonić Cię do konsultacji z lekarzem.

Co powoduje wrzody?

Żołądek jest wyściełany błoną śluzową, która zapewnia mu ochronę przed niszczącym działaniem kwasu żołądkowego. Niestety, czasem błona ta ulega osłabieniu, a pojawiające się w niej ubytki nazywamy wrzodami. Mogą one mieć rozmiar od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Co ważne, towarzyszy im zapalny naciek, nadżerka oraz martwica tkanki. Wrzody mogą występować w żołądku, jak i poza nim – w opuszce lub pętli dwunastnicy oraz (rzadziej) w dolnej części przełyku. Na wrzody dwunastnicy częściej cierpią mężczyźni, z kolei zachorowalność na wrzody żołądka jest podobna u obu płci.

Przez wiele lat uważano, że styl życia i stres są głównymi winowajcami powstawania ubytków w błonie śluzowej żołądka. Zarówno wrzody dwunastnicy, jak i wrzody żołądka przyczyny mają różne, jednak w większości przypadków mowa o zakażeniu bakterią Helicobacter pylori. W tym miejscu należy dodać, że nie każda zakażona tą bakterią osoba zachoruje na wrzody. Wśród czynników zwiększających ryzyko choroby jest zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), a także palenie papierosów. Do tej listy dodajmy również czynniki genetyczne, ponieważ prawdopodobieństwo powstania wrzodów jest większe, jeśli chorował na nie ktoś z naszych krewnych I stopnia. Owszem, stres i niewłaściwa dieta również zwiększają ryzyko zachorowania, jednak nie są bezpośrednimi czynnikami wywołującymi tę chorobę.

Objawy wrzodów dwunastnicy i żołądka

Większości z nas wrzody kojarzą się z bólem w nadbrzuszu. Skojarzenie to jest słuszne, jednak warto dodać, że objaw ten nie występuje u każdego pacjenta. Chorzy skarżą się na bóle głodowe, w środku nocy i nad ranem, które ustępują po zjedzeniu choćby małego posiłku lub przyjęciu leków zobojętniających kwas solny. Do listy objawów wrzodów zaliczamy także m.in. szybkie uczucie pełności po posiłkach, wzdęcia, zgagę, nudności, czkawkę, brak apetytu, uporczywe odbijanie się oraz niekiedy utratę wagi (zwłaszcza, jeśli chory nie je w obawie przed wystąpieniem bólu). Mogą wystąpić też zaburzenia połykania czy refluks.

Wystąpienie powyższych objawów to jasny sygnał konieczności konsultacji lekarskiej. Nieleczone wrzody mogą prowadzić do poważnych powikłań, jak chociażby perforacja czy krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pojawienie się smolistych stolców, tzw. wymiotów fusowatych czy nagłego i piekącego bólu w nadbrzuszu wymaga pilnej interwencji lekarskiej.

Wrzody żołądka – dieta, która poprawia jakość życia

Diagnostyka chorego polega na wykonaniu gastroskopii i sprawdzeniu, czy pacjent jest zakażony bakterią Helicobacter pylori. Jeśli chodzi o leczenie wrzodów (warto podkreślić, że choroba wrzodowa może powrócić) to stosuje się farmakologię, której powinna towarzyszyć dieta wrzodowa i unikanie, a najlepiej całkowite zaprzestanie, stosowania używek. Odpowiedni jadłospis znacząco poprawia samopoczucie chorego podczas procesu gojenia się wrzodów. W tym przypadku zalecana jest dieta lekkostrawna, z ograniczeniem błonnika pokarmowego i produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego.

Nie ma jednego menu, które jest uniwersalną propozycją dla każdego pacjenta. Chory musi obserwować swój organizm i sprawdzić, które produkty zaostrzają objawy schorzenia i powodują u niego dyskomfort. Na pewno należy unikać tłustych serów i wędlin oraz mięsa, pieczywa pełnoziarnistego, gazowanych napojów czy ostrych przypraw. W zamian stawiamy na chudy drób, lekkie serki czy pszenne pieczywo. Owoce i warzywa warto spożywać po obróbce termicznej, a potrawy przyprawiać ziołami. Gotujemy (również na parze), dusimy, pieczemy w piekarniku, jednak unikamy dań smażonych.

Preparaty na bóle brzucha

Preparaty na bóle brzucha

Na ból brzucha
Na układ pokarmowy
Na nadkwaśność i zgagę

W niektórych przypadkach gojenie się wrzodów nie przebiega pomyślnie lub pacjent nie reaguje wystarczająco dobrze na leczenie farmakologiczne. Wówczas lekarze zalecają wykonanie operacji, ale i ona wiąże się z ryzykiem nawrotu wrzodów żołądka.

Autor artykułu:
technik farmaceutyczny Monika Kędzierska

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl