Trądzik jest poważnym problemem natury estetycznej i wbrew powszechnie panującej opinii występować może nie tylko u młodzieży w okresie dojrzewania. Wiele osób zmagających się z tą chorobą poszukuje mocnego leku na trądzik, który zmniejszyłby aktywność gruczołów łojowych, eliminując jednocześnie będące efektem trądziku zmiany skórne. Jednym z leków na trądzik jest Izotek. Co to za lek? Ile trwa kuracja Izotekiem? Kiedy nie powinno się go stosować i dlaczego? Po więcej informacji zapraszamy do naszego artykułu!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest trądzik?

Trądzik to przewlekła choroba gruczołów łojowych, której zwykle towarzyszy nadmierny łojotok. Cechą charakterystyczną trądziku są przyjmujące postać zaskórników, grudek, krostek oraz guzów zmiany skórne, które najczęściej zlokalizowane są na skórze twarzy, choć mogą i występować także w innych miejscach. Zmiany skórne pojawiają się nie tylko u nastolatków w okresie dojrzewania, ale również u osób dorosłych – bez względu na płeć. Przyczyną trądziku są często zaburzenia hormonalne i związana z nimi wzmożona produkcja wydzieliny gruczołów łojowych, a także nadmierne rogowacenie naskórka. Do rozwoju trądziku przyczynić mogą się poza tym czynniki genetyczne, niewłaściwa dieta, a nawet przewlekły stres. Zmiany na skórze wiązać się mogą również z przyjmowaniem przez pacjentów niektórych leków, a nawet z nieodpowiednią pielęgnacją skóry lub jej brakiem.

Trądzik powinien być leczony przyczynowo, a leki należy dobrać między innymi do stopnia nasilenia choroby. Leczenie trądziku opiera się przede wszystkim na farmakoterapii, poza tym pacjentom zalecana jest codzienna pielęgnacja skóry oraz zmiana stylu życia. W przypadku trądziku o łagodnym lub średnim nasileniu pomóc może maść na trądzik z antybiotykiem oraz witaminami A i E. Pacjentom często polecane są preparaty przeciwłojotokowe, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz komedolityczne. Przy ciężkich postaciach trądziku, kiedy na skórze pojawiają się odczyny zapalne, lekarz przepisać może mocny lek na trądzik. Silnym i jednym z najskuteczniejszych leków na trądzik jest Izotek, którego substancją czynną jest izotretynoina. Przepisanie pacjentowi silnych leków na trądzik zawsze powinno zostać jednak poprzedzone odpowiednimi badaniami, a kuracja Izotekiem powinna przebiegać pod kontrolą lekarza.

Izotek na trądzik – co to jest?

Izotek to lek, którego substancją czynną jest izotretynoina (isotretinoin). Jest to organiczny związek, który stanowi pochodną witaminy A. Zaliczany jest do stereoizomerów kwasu all-trans-retinowego (tretynoiny). Izotretynoina jest substancją zawartą w lekach przeznaczonych do przyjmowania doustnego lub zewnętrznego (np. w formie maści), zależnie od rekomendacji lekarza. Terapię izotretynoiną zaleca się przede wszystkim osobom zmagającym się z ciężkimi i bardzo ciężkimi postaciami trądziku. Sprawdzić się może również u pacjentów z trądzikiem piorunującym, a także ze zmianami skórnymi, które mają tendencję do bliznowacenia. Przed podjęciem właściwego leczenia lekarz zwykle zaleca pacjentom kurację polegającą na stosowaniu maści z izotretynoiną, którą rozpoczyna się od niewielkich dawek stosowanych miejscowo. W razie potrzeby wdraża się też doustne stosowanie substancji czynnej. Izotek na trądzik jest lekiem bardzo silnym, który należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Trzeba też wiedzieć, że izotretynoina może wywołać skutki uboczne u niektórych pacjentów – zarówno gdy stosowana jest zewnętrznie (np. w formie maści), jak i wewnętrznie (kapsułki Izotek).

Leczenie Izotekiem – dlaczego warto?

W zależności od stopnia nasilenia trądziku lekarz może przepisać pacjentowi krem lub maść z izotretynoiną (zwykle na początku terapii), która przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego, lub Izotek w postaci kapsułek doustnych. Tabletki Izotek stosuje się w leczeniu ciężkich postaci trądziku, jeśli inne metody leczenia nie przynoszą oczekiwanych efektów. Izotretynoina w formie tabletek stosowana jest u pacjentów, u których pomimo wcześniejszej kuracji trądzik nie ustąpił lub zmiany skórne nawracają. Izotek sprawdzić się może głównie w leczeniu trądziku, na który nie działają leki przeciwbakteryjne oraz leki o działaniu miejscowym. Kuracja Izotekiem daje efekty w postaci zmniejszonego wydzielania łoju, poza tym normalizuje procesy keratynizacji naskórka. Lek zapobiega także powstawaniu zaskórników, a dodatkowo ogranicza namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes. Działa również przeciwzapalnie, hamując rozwój stanu zapalnego związanego z trądzikiem.

Izotek – dawkowanie leku

Kuracja Izotekiem zalecana jest przez lekarza na podstawie przeprowadzonego wcześniej wywiadu medycznego oraz po wykonaniu odpowiednich badań. Lek dostępny jest w aptece wyłącznie na receptę. Jeśli chodzi o Izotek, kuracja powinna przebiegać zawsze pod kontrolą lekarza. To specjalista ustala indywidualnie dawkowanie preparatu, a także kontroluje efekty terapii. Dawka leku ustalana jest między innymi na podstawie wzrostu i wagi pacjenta. Leczenie Izotekiem rozpoczyna się od dawki 0,5 mg/kg masy ciała na dobę. W trakcie terapii dawka najczęściej jest modyfikowana i stosuje się od 0,5 do 1 mg/kg masy ciała na dobę. W przypadku izotretynoiny dawka na cały okres leczenia wynosi od 120 do 150 mg/kg masy ciała. Tabletki Izotek pacjent powinien przyjmować 1–2 razy na dobę, najlepiej razem z pokarmem.

U większości osób w leczeniu zmian skórnych pomaga zwykle jeden cykl leczenia, jednak u części pacjentów konieczne może okazać się odbycie dodatkowego cyklu leczenia Izotekiem. Jeżeli kolejny cykl leczenia okaże się konieczny, odstęp między terapiami powinien wynosić przynajmniej 6 miesięcy.

Izotek – ile trwa kuracja?

To, po jakim czasie Izotek przyniesie efekty, uzależnione jest od indywidualnych predyspozycji organizmu, nasilenia choroby, a także od przyjmowanej dobowej dawki izotretynoiny. Czas trwania terapii ustala indywidualnie lekarz, biorąc pod uwagę wiele czynników. Jeśli chodzi o Izotek, efekty stosowania leku mogą być widoczne już po tygodniu, jednak część pacjentów będzie musiała poczekać nieco dłużej. Na początku można zauważyć, że trądzik zaczyna powoli przysychać. Wyraźne efekty stosowania Izoteku widoczne są natomiast najczęściej po 2 miesiącach. Po tym okresie zauważalna jest wyraźna poprawa stanu skóry, która zaczyna się powoli regenerować. Jest to widoczne tym bardziej dlatego, że na początku kuracji często dochodzi do chwilowego pogorszenia stanu skóry, czy też wręcz zaostrzenia występujących wcześniej objawów.

Kuracja Izotekiem trwa zwykle od 16 do 24 tygodni. Po tym czasie lekarz ocenia jej efekty oraz decyduje o dalszych krokach. Jeśli chodzi o końcowe efekty, Izotek jest bardzo skutecznym środkiem – po terapii skóra staje się gładka oraz pozbawiona nieestetycznych niedoskonałości. Jeśli jednak efekty po zakończonej terapii nadal nie będą zadowalające, lekarz może zalecić powtórzenie cyklu leczenia.

Izotek a słońce

Izotek to skuteczny lek na trądzik, jednak izotretynoina jest substancją, która bardzo szybko uwrażliwia skórę na promieniowanie słoneczne. Po jej zastosowaniu skóra pacjenta staje się wysuszona, a co za tym idzie, bardzo wrażliwa i podatna na niekorzystny wpływ promieni ultrafioletowych. Przy stosowaniu Izoteku należy więc pamiętać, że nadmierne promieniowanie słoneczne może przyczyniać się do rozwoju chorób skóry lub nawet prowadzić do jej oparzeń. W związku z powyższym leczenie izotretynoiną najlepiej zaplanować na okres jesienno-zimowy, ponieważ promieniowanie słoneczne w tym czasie jest mniejsze niż w okresie letnim. Izotek to mocny lek, dlatego jeśli u pacjenta wystąpił trądzik i podjęta została terapia, powinien on unikać przebywania na słońcu, a także zdecydowanie zrezygnować z opalania się w solarium. Pacjent powinien również uważać, by w trakcie prowadzonej terapii izotretynoiną dodatkowo nie przesuszać swojej cery.

Izotek – możliwe skutki uboczne

Jak większość leków, również kapsułki Izotek wywołują skutki uboczne u części pacjentów. W przypadku leku Izotek efekty uboczne mogą ponadto występować z różnym nasileniem. Jego stopień jest uzależniony od stosowanej dawki leku oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Jeśli chodzi o Izotek, skutki uboczne mogą być różne. Zdarzają się także takie, które mają ciężki przebieg i wymagają niezwłocznego kontaktu z lekarzem. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie skutki uboczne Izoteku takie jak mocne wysypki skórne różnego typu, często poprzedzane również objawami grypopodobnymi, nie powinien zwlekać z kontaktem z lekarzem.

Izotek na trądzik może powodować między innymi następujące skutki uboczne:

  • wysychanie błon śluzowych nosa i gardła,
  • suchość oczu,
  • zapalenie spojówek,
  • nadwrażliwość skórną,
  • zapalenie czerwieni wargowej,
  • anemię,
  • zwiększenie stężenia cholesterolu,
  • bóle głowy,
  • krwiomocz i białkomocz,
  • wysypkę rumieniową,
  • bóle stawowo-mięśniowe.

Do rzadziej spotykanych skutków ubocznych związanych ze stosowaniem Izoteku zalicza się:

  • łysienie,
  • reakcje anafilaktyczne i alergiczne,
  • zapalenie rogówki,
  • upośledzenie słuchu,
  • zapalenie nerek,
  • biegunki krwotoczne,
  • zapalenie wątroby lub trzustki.

U części pacjentów leczonych izotretynoiną skutki uboczne mogą występować jeszcze po latach od zakończenia terapii, choć sytuacje takie zdarzają się bardzo rzadko. W skrajnych przypadkach ucierpieć może również psychika pacjenta. Występować mogą między innymi częste zmiany nastroju i uczucie dyskomfortu emocjonalnego. Poza tym chorzy odczuwać mogą smutek. Bardzo rzadko u niektórych pacjentów pojawiać się może także skłonność do agresji. U większości osób stosujących Izotek skutki uboczne ustępują po odstawieniu (jeśli w ogóle występowały podczas kuracji).

Izotretynoina w ciąży – czy Izotek uszkadza płód?

Lek nie jest przeznaczony dla pacjentek w ciąży. Kobiety stosujące Izotek nie powinny równocześnie starać się o dziecko – dotyczy to zarówno okresu przyjmowania leku, jak i czasu do pięciu tygodni po zakończeniu terapii. Izotretynoina wykazuje wysoką zdolność do wiązania się z białkami osocza, dlatego może bardzo łatwo przenikać przez łożysko. W związku z powyższym stosowanie Izoteku w ciąży może okazać się bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu. Lek może być zatem przepisany tylko tym pacjentkom w wieku rozrodczym, które wykonają przed rozpoczęciem terapii test ciążowy, a w czasie leczenia (a dodatkowo przynajmniej miesiąc przed nim i miesiąc po nim) stosować będą przynajmniej jedną, wysoce skuteczną metodę antykoncepcji. Izotretynoina działa teratogennie. Skutkiem terapii izotretynoiną w ciąży może być poronienie. Poza tym stosowanie leku przyczynić się może do powstania poważnych wad rozwojowych płodu. Do wad rozwojowych powodowanych przez Izotek zalicza się między innymi:

  • wady ośrodkowego układu nerwowego,
  • zniekształcenia twarzy,
  • wady układu sercowo-naczyniowego,
  • wady ucha zewnętrznego,
  • rozszczep podniebienia,
  • wady grasicy i przytarczyc.

Nie jest wskazane również stosowanie leku Izotek podczas karmienia piersią – izotretynoina jest związkiem lipofilnym, dlatego może przenikać do mleka matki i działać szkodliwie na spożywające je dziecko.

Kiedy nie powinno się stosować leku?

Jak zostało wspomniane wcześniej, leku Izotek nie wolno stosować u kobiet w ciąży, a także karmiących piersią. Leki zawierające w składzie izotretynoinę nie mogą być stosowane także przez pacjentów poniżej 12. roku życia. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest również nadwrażliwość na jakikolwiek ze składników preparatu, a także niewydolność wątroby, podwyższone stężenie lipidów we krwi i zbyt duży poziom witaminy A w organizmie. Innym przeciwwskazaniem do przyjmowania Izoteku jest stosowanie antybiotyków z grupy tetracyklin lub preparatów z witaminą A.

Czy Izotek dostępny jest bez recepty?

Izotek to silne tabletki na trądzik, które dostępne są wyłącznie na receptę. Pacjentom przepisać może je tylko lekarz, który ma doświadczenie w stosowaniu retinoidów oraz odpowiednią wiedzę na temat stosowania leku, jakim jest Izotek. Zamienników bez recepty dla tego leku nie ma, dlatego zawsze konieczna jest wizyta u specjalisty. Cena leku uzależniona jest przede wszystkim od liczby znajdujących się w opakowaniu tabletek.

Autor artykułu: mgr farm. Ewa Gac-Wardecka