O nietrzymaniu moczu (inkontynencji) u mężczyzn mówi się niewiele. Wynika to głównie z tego, że panowie uważają przypadłość za wyjątkowo wstydliwą i zazwyczaj wolą się do niej nie przyznawać. Tymczasem badania WHO wskazują, że nietrzymanie moczu stanowi problem połowy mężczyzn po 70. roku życia. Zazwyczaj daje o sobie znać w dużo młodszym wieku, jednak panowie wybierają się do lekarza dopiero wtedy, gdy kłopot zaczyna im uprzykrzać życie w dużym stopniu lub oddawanie moczu wiąże się z bólem. To błąd! Im wcześniej zdiagnozuje się inkontynencję, tym łatwiej nad nią zapanować.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Rodzaje nietrzymania moczu u mężczyzn

Męskie nietrzymanie moczu może mieć kilka przyczyn. Lekarze wyróżniają:

  • wysiłkowe nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie moczu z naglącym parciem,
  • nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu u mężczyzn objawia się podobnie jak u kobiet. Do popuszczania moczu dochodzi przy kichaniu, kasłaniu, śmianiu się czy większym wysiłku fizycznym. Najczęściej jest ono wynikiem starzenia się organizmu.

Nietrzymanie moczu z naglącym parciem, jak sama nazwa wskazuje, powoduje u mężczyzny silne parcie i potrzebę pójścia do toalety. Jego powodem może być zespół nadreaktywnego pęcherza, zakażenie układu moczowego, choroba neuorologiczna, a nawet nowotwór.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza najczęściej jest skutkiem przerostu prostaty. Gruczoł ten uniemożliwia oddawanie moczu, który zalega w pęcherzu. Strumień moczu jest dość słaby, a mężczyzna po opuszczeniu toalety ma wrażenie, że nie opróżnił pęcherza do końca.

Stopnie nasilenia męskiego nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu u mężczyzn może mieć też różne nasilenie. Specjaliści wyróżniają pięć stopni tej przypadłości, bazując na ilości mimowolnie wydalanego moczu przez cztery godziny:

  • kropelkowe (do kilku kropli);
  • lekkie (do 100 ml, zazwyczaj przy kichaniu, śmianiu się, etc.);
  • średnie (100-200 ml, popuszczanie moczu przy zwykłych codziennych czynnościach, np. wstawaniu z krzesła, wysiadaniu z samochodu, etc.);
  • ciężkie (200-300 ml, niekontrolowane popuszczanie nawet bez wysiłku fizycznego, np. podczas stania);

bardzo ciężkie (powyżej 300 ml, całkowity brak kontroli nad oddawaniem moczu).

Produkty na nietrzymanie moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu to dla panów problem natury nie tylko fizycznej, lecz także psychicznej. Mężczyźni dotknięci nim często zaczynają rezygnować z życia towarzyskiego, martwiąc się przeciekaniem moczu przez odzież i jego wyczuwalnym zapachem. Tymczasem mają do dyspozycji wiele specjalistycznych produktów, które mogą dobrać do nasilenia swojej dolegliwości.

W przypadku kropelkowego nietrzymania moczu świetnie sprawdzą się np. męskie wkładki TENA Men Extra Light. Ultracienkie, w ciemnym kolorze i męskim anatomicznym kształcie są praktycznie niezauważalne pod bielizną. Pochłaniają nie tylko wilgoć, ale również nieprzyjemny zapach moczu.

Panowie borykający się z lekkim i średnim nietrzymaniem moczu mogą z kolei korzystać z produktów o zwiększonej chłonności, np. wkładek TENA Men Super. Cechują się one podwójną, wzmocnioną strefą chłonną, dzięki czemu dyskretnie zamykają wewnątrz nawet większą ilość wilgoci. Nawet panowie, którym doskwiera silne i bardzo silne nietrzymanie moczu, nie muszą rezygnować ze „zwyczajnego życia”. Dla nich dostępne są bardzo chłonne produkty przypominające zwykłą bieliznę.

Leczenie męskiego nietrzymania moczu

Leczenie nietrzymania moczu u mężczyzn może mieć różny przebieg w zależności od przyczyny problemu, jego nasilenia itp. Najczęściej wprowadzana jest farmakoterapia i ćwiczenia. Niektórzy panowie muszą jednak poddać się leczeniu operacyjnemu.

Do urologa warto wybrać się już po zaobserwowaniu u siebie pierwszych objawów inkontynencji. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że dolegliwość uda się całkowicie wyleczyć. Lekarz z pewnością zaleci też zmianę trybu życia: ograniczenie napojów z kofeiną, alkoholu, rzucenie palenia i zrzucenie zbędnych kilogramów. Nietrzymaniu moczu sprzyjają też zaparcia, warto więc zmienić dietę na bogatą w produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. Pacjent powinien także orientować się, jakie produkty żywnościowe podrażniają pęcherz (np. czekolada, owoce cytrusowe, pikantne potrawy, produkty mleczne).

Przyczyną nietrzymania moczu być również rozwijająca się cukrzyca, choroba Parkinsona, udar mózgu, leki przyjmowane w związku z innym schorzeniem oraz inne choroby– w tym przypadku leczenie inkontynencji należy zacząć od wyeliminowania jej przyczyny.

Kiedy natychmiast udać się do urologa?

Nawet pacjenci borykający się z nietrzymaniem moczu od dłuższego czasu powinni wybrać się do urologa bez zbędnej zwłoki, gdy przy oddawaniu moczu czują ból, pieczenie lub zaobserwują w nim krew. Z wizytą nie warto zwlekać również wtedy, gdy nietrzymaniu moczu towarzyszą gorączka, dreszcze, ból podbrzusza, ogólne osłabienie czy drętwienie dolnych partii ciała. Objawy te mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji dróg moczowych, a w skrajnych przypadkach – nawet zmianach nowotworowych.