Prawdopodobnie nie ma bardziej oczywistej rzeczy w domowej apteczce niż plaster opatrunkowy. To niezastąpiony produkt, który pozwala szybko zabezpieczyć drobne rany nawet osobom, które nie wiedzą, jak poprawnie zawiązać opatrunek z gazy i bandaża. Dzięki plastrowi możemy zatamować niewielkie krwawienie, ochronić gojącą się ranę przed podrażnieniami mechanicznymi, a także zapobiegać dostawaniu się do niej zanieczyszczeń i bakterii. Z tego artykułu dowiesz się, kto jest wynalazcą plastra, jak właściwie opatrywać rany plastrami oraz jak właściwie wybierać produkty.

Produkty po ukąszeniu owadów

Produkty po ukąszeniu owadów

Sprawdź produkty wspomagające po ukąszeniu owadów, a także chroniące przed owadami.
Po ukąszeniu
Preparaty na owady
Ochrona przed owadami

Historia plastra opatrunkowego

Chociaż plastry są dziś łatwo dostępne i powszechnie używane, nie zawsze tak było. W 1901 r. marka Leukoplast zaprezentowała pierwszą na świecie samoprzylepną taśmę składającą się z cynku i naturalnego kauczuku. W roku 1920 na rynek wprowadzona została sławna czerwona rolka plastra z zamknięciem. Na początku lat 70. ubiegłego wieku wraz z wprowadzeniem pierwszego na świecie przylepnego opatrunku o dużej powierzchni, Leukoplast przedstawił kolejną innowację.

Plastry opatrunkowe dzisiaj

Jak łatwo można się domyślić, przez lata plastry opatrunkowe ewoluowały, zmieniając się wraz z pojawianiem się doskonalszych materiałów do ich produkcji i nowych technik produkcyjnych. Obecnie klienci aptek mają do wyboru wiele różnych rodzajów plastrów, dzięki czemu mogą wybrać opatrunek najlepiej odpowiadający ich potrzebom. Dostępne są np.:

  • Leukoplast strong – czyli plastry opatrunkowe z mocnym przylepcem, które szybko i dobrze przyklejają się do skóry. Osoby mające tendencje do gubienia plastrów lub rozdrażnione ich zsuwaniem się z ran, powinny wybierać właśnie produkty tego typu. Mocny przylepiec nie oznacza bynajmniej, że plaster zaburza dostęp powietrza do rany.
  • Leukoplast Aqua Pro – to plaster wodoszczelny, zabezpieczający drobne rany podczas zmywania naczyń, kąpieli czy pływania. Uszkodzona skóra nie jest dzięki niemu narażona na działanie bakterii i grzybów. Silny przylepiec sprawia, że plaster pozostaje na miejscu nawet przy wykonywaniu szybkich ruchów w wodzie.
  • Leukoplast Cuticell Paraffin – to rodzaj plastra impregnowanego parafiną. Ten rodzaj plastra jest najlepszym wyborem w przypadku ran wysiękowych i oparzeń, które pod zwykłym plastrem goją się wyjątkowo długo. Parafina chroni powierzchnię rany i zapobiega przyklejaniu się do niej opatrunku. Dzięki niej zmiana plastra jest bezbolesna dla pacjenta.
+

Jak poprawnie naklejać plastry opatrunkowe?

Większość osób tuż po skaleczeniu się, chaotycznie wyjmuje plaster z pudełka i nakleja go na ranę. To błąd. Warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim trzeba solidnie umyć ręce (lub rękę, która będzie naklejała plaster). Ranę należy oczyścić pod bieżącą wodą lub za pomocą soli fizjologicznej, a w razie potrzeby nanieść na nią preparat leczniczy. Dopiero wtedy można nakleić plaster. Warto chwilę zastanowić się nad jego rozmiarem: zbyt mały może podrażniać ranę, a zbyt duży – powodować dyskomfort.

Rana na opuszku palca – jak założyć plaster?

Częściami ciała, na które najczęściej trafiają domowe plastry, są palce. Ranimy je podczas krojenia artykułów spożywczych w kuchni, pracując w garażu i w czasie wykonywania innych, codziennych obowiązków. Dla wielu osób problem stanowi zwłaszcza oklejanie opuszków palców tak, by plaster nie zsuwał się po wykonaniu kilku ruchów ręką. Jest na to sposób: przylepiec po obu stronach opatrunku należy przeciąć na pół. Po przyłożeniu opatrunku plastra na ranę, powstałe 4 „ramiona” plastra trzeba oklejać wokół opuszka po skosie (tworząc krzyżyk). Tak przyklejony plaster trzyma się o wiele dłużej niż zwyczajnie okręcony wokół palca.

Jak często zmieniać plaster?

Lekarze zgodnie twierdzą, że wszystkie opatrunki powinno się zmieniać zgodnie z zasadą: tak często, jak jest to konieczne i tak rzadko, jak to możliwe. Każda zmiana opatrunku podrażnia ranę i zakłóca procesy gojenia zachodzące w skórze. Opatrunków na niewielkich ranach nie trzeba zmieniać zbyt często, wystarczy robić to nawet co 3-5 dni. Jeśli rana przykleiła się do plastra, nie wolno jej zrywać. Opatrunek należy zmoczyć solą fizjologiczną i poczekać, aż pozwoli delikatnie odsunąć się od skóry.