Często można usłyszeć, że żylaki to głównie problem pań. To po części prawda: dolegliwość dotyczy nawet co drugiej kobiety. Jednak nie oznacza to, że mężczyźni nie muszą się z nią borykać – co czwarty pan woli nosić długie spodnie nawet latem, by ukryć nieestetyczne pajączki, opuchnięcia, a nawet owrzodzenia nóg. Skąd biorą się żylaki u mężczyzn i co warto wiedzieć o ich leczeniu?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety
Jak powstają żylaki?
Aby zrozumieć, jak dochodzi do powstawania żylaków, najpierw należy sobie przypomnieć, jak działa nasz układ krwionośny. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że serce pompuje natlenioną krew do tkanek tętnicami, a gdy przekaże ona im składniki odżywcze, wraca do serca żyłami. Ciśnienie powracającej żyłami krwi jest dużo niższe niż tej, która płynie w tętnicach. Aby krew mogła powrócić do serca, w żyłach pracują zastawki uniemożliwiające cofanie się powracającej krwi.
Żylaki pojawiają się wtedy, gdy zastawki nie pracują prawidłowo. Krew z żył nóg, zamiast skutecznie wracać do serca, pod wpływem grawitacji zalega w nich, uszkadzając żyły.
-
JOBST Travel podkolanówki uciskowe dla podróżujących beżowe – rozmiar I 67,80 PLN Sprawdź
-
JOBST Travel podkolanówki uciskowe dla podróżujących beżowe – rozmiar II 67,80 PLN Sprawdź
-
JOBST Travel podkolanówki uciskowe dla podróżujących beżowe – rozmiar III 67,80 PLN Sprawdź
-
JOBST Travel podkolanówki uciskowe dla podróżujących beżowe – rozmiar IV 67,80 PLN Sprawdź
-
JOBST Travel podkolanówki uciskowe dla podróżujących beżowe – rozmiar V 91,40 PLN Sprawdź
-
JOBST Travel podkolanówki uciskowe dla podróżujących czarne – rozmiar IV 67,15 PLN Sprawdź
-
JOBST Travel podkolanówki uciskowe dla podróżujących czarne – rozmiar II 67,80 PLN Sprawdź
-
JOBST Travel podkolanówki uciskowe dla podróżujących czarne – rozmiar III 67,15 PLN Sprawdź
Przyczyny powstawania żylaków
Przyczyn, dla których zastawki żylne w nogach nie pracują prawidłowo, jest wiele. Żylaki często przekazywane są w genach po dziadkach lub rodzicach. Ich powstawaniu sprzyja siedząca lub stojąca praca, brak aktywności fizycznej, odwodnienie i otyłość. Bardziej narażone są na nie osoby palące, spożywające alkohol, zażywające gorących kąpieli czy często podróżujące samolotem. Żylaki doskwierają raczej osobom wysokim niż niskim.
Dlaczego problemy żylne częściej dotyczą kobiet? Pojawieniu się żylaków sprzyja chodzenie na wysokich obcasach, noszenie zbyt ciasnych ubrań i zakładanie nogi na nogę. U pań żylaki mogą mieć też podłoże hormonalne (antykoncepcja hormonalna, zmiany hormonalne zachodzące w ciąży). Ciąża oznacza też zwykle dużą zmianę wagi i ogromne obciążenie dla układu krwionośnego. Co ciekawe, mężczyźni częściej bagatelizują problem na jego wczesnym etapie i doprowadzają do zaawansowanego stadium choroby żylnej.
Jak leczy się żylaki?
Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia żylaków jest kompresjoterapia. Polega ona na noszeniu przez pacjenta specjalnych podkolanówek, rajstop lub pończoch, które w sposób kontrolowany uciskają kończyny. Ucisk wspiera przepływ krwi w kierunku serca, co przekłada się na brak jej zastojów.
Mężczyźni chętnie sięgają po podkolanówki uciskowe JOBST forMEN Explore. To produkt dopasowany do budowy ich stóp i nóg, przypominający dłuższe, eleganckie skarpety. Męskie podkolanówki uciskowe JOBST wykonane są z miękkiej bawełny i włókien z węglem aktywnym neutralizującym zapachy. Dostępne są zarówno w lekkiej klasie ucisku CCL1, jak i CCL2 (zakup warto skonsultować z lekarzem – leczenie żylaków zawsze dopasowuje się do indywidualnych potrzeb pacjenta).
Podczas leczenia żylaków u mężczyzn często wdrażana jest też farmakoterapia. Lekarze najczęściej przepisują środki z diosminą, hesperydyną i rutyną.
-
JOBST forMEN EXPLORE podkolanówki uciskowe dla mężczyzn CCL1 granatowe – rozmiar V 128,90 PLN Sprawdź
-
JOBST forMEN EXPLORE podkolanówki uciskowe dla mężczyzn CCL1 czarne – rozmiar I 150,80 PLN Sprawdź
-
JOBST forMEN EXPLORE podkolanówki uciskowe dla mężczyzn CCL1 czarne – rozmiar V 128,90 PLN Sprawdź
-
JOBST forMEN EXPLORE podkolanówki uciskowe dla mężczyzn CCL1 czarne – rozmiar III 131,00 PLN Sprawdź
-
JOBST forMEN EXPLORE podkolanówki uciskowe dla mężczyzn CCL1 granatowe – rozmiar III 130,65 PLN Sprawdź
-
JOBST forMEN EXPLORE podkolanówki uciskowe dla mężczyzn CCL1 granatowe – rozmiar VI 131,65 PLN Sprawdź
-
JOBST forMEN EXPLORE podkolanówki uciskowe dla mężczyzn CCL1 granatowe – rozmiar IV 140,25 PLN Sprawdź
Zabiegi na żylaki
Żylaki można leczyć niefarmakologicznie. Popularną metodą leczenia żylaków jest skleroterapia polegająca na zamknięciu światła naczynia przez ostrzykiwanie żył specjalnym środkiem. Żylaki w zaawansowanym stadium leczy się operacyjnie, usuwając niewydolną żyłę. Dostępne są też zabiegi takie jak laserowe usuwanie żylaków lub ich klejenie. Metoda walki z żylakami zawsze powinna być dobierana do danego pacjenta. Każda z nich ma swoje wskazania i przeciwwskazania.
Profilaktyka żylaków u mężczyzn
Wyrobienie sobie dobrych nawyków i korzystanie z odpowiednich produktów może zminimalizować ryzyko pojawienia się żylaków i znacząco ograniczyć rozwój chorób żylnych.
- Zdrowy tryb życia – walka z otyłością i zaparciami ma kluczowy wpływ na zapobieganie pojawieniu się żylaków. Systematyczna, rozsądna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na pracę układu krwionośnego w kończynach. Na treningach warto korzystać z podkolanówek uciskowych dla sportowców.
- Przyjmowanie zdrowych pozycji – warto oduczyć się nawyku zakładania nogi na nogę. W trakcie odpoczynku na leżąco warto zadbać, by nogi były uniesione lekko do góry.
- Przerwy podczas siedzenia – w czasie długiej podróży, siedzenia za biurkiem itp. warto robić krótkie przerwy, aby wstać i zrobić krótki spacer.
- Noszenie podkolanówek uciskowych – chodzi o skarpety uciskowe dla mężczyzn w 1 klasie ucisku CCL1, takie jak JOBST forMen Explore
- Wygodna odzież i obuwie – nogawki spodni ani obuwie nie powinno być zbyt obcisłe. Warto korzystać z podkolanówek uciskowych i wkładek do butów poprawiających krążenie.
- Ograniczenie papierosów, alkoholu i innych używek – produkty te znacznie osłabiają żyły.
Żylaki a powikłania
Chociaż wiele osób uważa żylaki za problem wyłącznie natury estetycznej, jest on o wiele groźniejszy. Żylaki sprawiają, że nogi stają się ciężkie i obolałe, znacznie obniżając komfort życia. Nieleczone żylaki z czasem mogą zmienić się w krwawiące, trudno gojące się owrzodzenia. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do zapalenia żył, a nawet zespołu pozakrzepowego. W skrajnych przypadkach krew zalegająca w żyłach może doprowadzić do zatoru tętnicy płucnej i stanowić poważne zagrożenie życia.