Żylaki kończyn dolnych to poważny problem, z którym mierzą się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Jest to choroba niemożliwa do całkowitego wyleczenia, możliwe jest jednak łagodzenie jej przebiegu. W terapii żylaków nóg istotną rolę odgrywa m.in. styl życia i nawyki żywieniowe. Jak rozpoznać żylaki? Co najlepiej sprawdzi się na żylaki nóg?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym są żylaki i jak powstają?

Żylaki kończyn dolnych to kliniczny objaw przewlekłej choroby żylnej (PChŻ), zwanej także przewlekłą niewydolnością żylną (PNŻ). W literaturze opisywane są jako rozszerzone, wydłużone żyły o krętym przebiegu. Tendencję do powstawania żylaków mają głównie żyły na nogach.

Mechanizm powstawania żylaków pozostaje niewyjaśniony. Podejrzewa się, że główna przyczyna tkwi w genetycznie warunkowanych nieprawidłowościach zastawek żylnych (np. ich zbyt mała liczba) lub zaburzeniach ściany żył (np. osłabienie ściany żyły). Wyróżnia się trzy typy żylaków: siatkowate, teleangiektazje i żylaki głównych pni żylnych.

Jakie są objawy żylaków nóg?

Wielu pacjentów, u których występują żylaki nóg, skarży się na dolegliwości bólowe, w tym ból o tępym charakterze. Do objawów choroby zalicza się też uczucie ucisku w obrębie żyły, wrażenie tzw. ciężkich nóg oraz pieczenie, zwłaszcza po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej, które ustępuje po uniesieniu kończyny. Objawy żylaków kończyn dolnych mają tendencję do nasilania się wieczorem i w nocy oraz w okresie letnim.

Zaawansowanemu stadium choroby może towarzyszyć egzema (stan zapalny skóry, swędzenie i zaczerwienienie) oraz owrzodzenia na wysokości stawu skokowego. Ponadto żylaki mogą pękać i krwawić.

Metody leczenia żylaków na nogach

Metody leczenia żylaków zależą od stopnia zaawansowania schorzenia, z którym boryka się pacjent. Wyróżnia się domowe sposoby na objawy spowodowane przez żylaki kończyn dolnych. Wśród nich wymienić warto unikanie gorących kąpieli i wizyt w saunie, regularny odpoczynek i zmiana pozycji co przynajmniej 2 do 3 godzin (w przypadku pracy siedzącej – spacery, w stojącej pracy zaś odpoczynek na siedząco czy leżąco), unikanie noszenia obcisłych ubrań i wysokich obcasów, chłodne okłady na nogi, moczenie nóg w zimnej wodzie. Kolejną metodę stanowi kompresjoterapia (np. pończochy uciskowe o różnym stopniu ucisku). Zaawansowana, przewlekła niewydolność żylna wymagać może interwencji specjalisty. Wyróżnia się leczenie chirurgiczne – obejmuje takie metody jak laserowe usuwanie żylaków czy skleroterapię, a także leczenie operacyjne, które zastosowanie ma u pacjentów z powikłaniami, cierpiącymi na silne dolegliwości bólowe, które utrudniają poruszanie się. Żylaki na nogach są także wskazaniem do zastosowania farmakoterapii. Farmakologiczne leczenie żylaków polega między innymi na zastosowaniu odpowiednich preparatów, dostępnych w aptece bez recepty. Przykładem takiego leku jest Diosminex, zawierający zmikronizowaną diosminę, której właściwości łagodzą uporczywe objawy niewydolności żylnej. Lek ten zmniejsza obrzęki, pajączki i uczucie ciężkich nóg towarzyszące żylakom kończyn dolnych, dodatkowo przyspiesza odpływ krwi żylnej i zmniejsza jej zastój w żyłach oraz poprawia napięcie ścian naczyń żylnych i wzmacnia naczynia krwionośne.

Autor artykułu: mgr farm. Ewa Gac-Wardecka