Prawoślaz lekarski (Althaea officinalis) to roślina lecznicza o szerokim zastosowaniu. Jej zdrowotne właściwości były już znane w czasach starożytności. Jeśli jesteś zwolenniczką stosowania naturalnych metod leczenia i pielęgnacji, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Leki prosto z ogrodu

Prawoślaz lekarski to roślina z rejonu Morza Śródziemnomorskiego, obecnie znana na całym świecie. W Polsce rośnie dziko, jak i jest uprawiana w przydomowych ogródkach. Sięga nawet 150 cm wysokości i ma delikatne kwiaty w kolorze białym lub różowym. Jako ciekawostkę warto dodać, że nie tak dawno prawoślaz lekarski był stosowany do produkcji słynnych pianek marshmallow.

W kosmetologii oraz medycynie naturalnej wykorzystywany jest korzeń prawoślazu oraz jej liście. Prawoślaz lekarski to źródło m.in. związków śluzowych (aż 20% ma ich korzeń, nieco mniej liście), witamin, soli mineralnych, flawonoidów. Zawiera też pektynę, betainę czy asparaginę. Najpopularniejszym produktem powstałym z tej rośliny jest syrop prawoślazowy na kaszel. W aptekach dostępne są również tabletki do ssania czy sproszkowany korzeń. Możesz również samodzielnie przygotować napary czy maceraty z prawoślazu lekarskiego. Pamiętaj, że liście rośliny należy zebrać przed kwitnieniem i suszyć je w zaciemnionym miejscu z dobrym przepływem powietrza. Korzeń rośliny dwuletniej wykopujemy jesienią i również suszymy.

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Produkty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności.  Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Zdrowa żywność
Soki
Miody

Prawoślaz lekarski właściwości

Prawoślaz lekarski wykazuje działanie przeciwzapalne, powlekające i zmiękczające. Stosuje się go przede wszystkim w leczeniu problemów układu pokarmowego oraz oddechowego, jak i na problemy skórne. Zacznijmy od układu oddechowego. Prawoślaz lekarski to skuteczny sposób na zwalczanie męczącego suchego kaszlu. Jest on chętnie wykorzystywany przy infekcjach dróg oddechowych – przy anginie, zapaleniu krtani, bólu gardła. Zawarte w nim związki śluzowe osłaniają błony śluzowe jamy ustnej i gardła, tworząc naturalną tarczę ochronną. Co ważne, prawoślaz lekarski nie tylko działa na suchy kaszel, ale jednocześnie ułatwia odkrztuszanie zalegającej wydzieliny z oskrzeli.

Działanie prawoślazu lekarskiego na układ pokarmowy jest równie skuteczne. Roślina ta sprawdza się przy problemach z nadkwaśnością i zgagą, chorobie wrzodowej, zaparciach. Zapewnia również uczucie sytości, dzięki czemu warto po nią sięgać podczas stosowania diet. Napar z prawoślazu lekarskiego jest pomocny także w:

  • stanach zapalnych pochwy (zalecana jest kilkunastominutowa „nasiadówka”),
  • do przemywania suchych, podrażnionych oczu,
  • do przemywania miejsc z widocznymi żylakami,
  • łagodzeniu skutków oparzeń słonecznych.

Dzięki działaniu antyseptycznemu prawoślaz lekarski warto używać do płukania jamy ustnej, zwłaszcza jeśli masz problem z dziąsłami.

Prawoślaz lekarski w kosmetologii

Prawoślaz lekarski w roli kosmetyku? Dlaczego nie! Roślinę tę powinny wprowadzić do swojej pielęgnacji osoby z problemami skórnymi. Polecane jest przede wszystkim przemywanie naparem z prawoślazu lekarskiego skóry z wypryskami, rankami czy też cery produkującej zbyt duże ilości sebum. Jeśli jesteś posiadaczką skóry suchej, to przygotuj sobie relaksującą kąpiel z dodatkiem prawoślazu. Jego działanie zmiękczające i nawilżające sprawdzi się również w pielęgnacji włosów. Możesz przygotować sobie płukankę do włosów lub dodać sproszkowany prawoślaz do maseczki czy szamponu.

Na koniec jeszcze rada, jak przygotować napar z prawoślazu lekarskiego. Do szklanki wsyp łyżeczkę sproszkowanego prawoślazu, zalej letnią wodą, przykryj szklankę i odstaw na 30 minut. Po tym czasie przecedź napar i go podgrzej. Gotowe!

Prawoślaz lekarski – przeciwwskazania do stosowania

Produktów na bazie prawoślazu lekarskiego nie powinny stosować kobiety w ciąży oraz karmiące. Roślina ta zawiera cukier, dlatego zaleca się dużą ostrożność diabetykom. W przypadku dzieci poniżej 3 lat konieczna jest konsultacja z lekarzem. Pamiętaj również, że niektóre syropy z prawoślazem lekarskim zawierają alkohol. Przed zakupem przeczytaj dokładnie skład produktu. Nie zaleca się długiego stosowania prawoślazu lekarskiego – może on utrudniać wchłanianie w przewodzie pokarmowym m.in. witamin i soli mineralnych.