Ludzkie ciało wciąż skrywa mnóstwo tajemnic – nie inaczej jest w przypadku układu oddechowego. Zapraszamy na kolejną porcję ciekawostek!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Ile oddechów robimy w ciągu życia?

W ciągu całego życia wykonujemy około 500 milionów oddechów. Na minutę daje to około 18 oddechów – tak przynajmniej powinno to wyglądać u zdrowego, dorosłego człowieka.

Czy płuca są identyczne?

Nie. Ponieważ pod lewym płucem znajduje się nasze serce, siłą rzeczy musi być ono mniejsze. Różnica ta polega na tym, iż lewe płuco ma dwa płaty, a prawe – trzy.

Preparaty na kaszel

Preparaty na kaszel

Na kaszel
Na kaszel mokry
Na kaszel suchy

Płuca a pływanie

Człowiek w toku ewolucji zatracił instynktowną umiejętność pływania, szczególnie w dorosłym życiu. Co ciekawe, w unoszeniu się nad wodą pomagają nam właśnie płuca, ponieważ są jedynym organem, który nie idzie od razu na dno. Mimo wszystko rozwój nie sprawił, że straciliśmy wszelkie odruchy związane z pływaniem. Dzieci do 6 miesiąca instynktownie wstrzymują oddech i staraj się utrzymać w pozycji poziomej, gdy znajdują się w wodzie. 

Czy jest możliwy przeszczep płuca od żywego dawcy?

Chociaż może się to pozornie wydawać niemożliwe, to jednak lekarze dopuszczają taką możliwość. Dotyczy to jednak szczególnego przypadku. Biorcą musi być małe dziecko, a dawcą – jego biologiczny rodzic. Co równie ważne, nie przeszczepia się wówczas całego płuca dziecku, ale tylko jeden płat, który odpowiada wielkości organu malucha. 

Jak duże są płuca?

Rozłożone na płasko (wraz ze wszystkimi pęcherzykami) płuca mają powierzchnię… kortu tenisowego. To ponad 260 metrów kwadratowych!

Pojemność

Łącznie płuca człowieka mogą mieć do 5 litrów pojemności. Bez względu na to, jak mocno będziemy starać się wydychać powietrze, zawsze zostanie w nim ok. 1 litr powietrza. Pojemność płuc zależy od trybu życia – sportowcy mają tendencję do “powiększania” pojemności płuc. 

Dlaczego wdychamy powietrze nierównomiernie?

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego wdychamy powietrze jednym nozdrzem? Nie jest to żadna groźna przypadłość, a normalne funkcjonowanie naszego organizmu. Dzięki takiemu nierównomiernemu oddychaniu możemy wykryć znacznie więcej zapachów. Poza tym w przeciwnym wypadku nasze nozdrza mogłyby szybciej ulec przesuszeniu. 

Z jaką prędkością kichamy?

To jeden z najciekawszych faktów na temat układu oddechowego. Jak powszechnie się uważa, powietrze w czasie kichnięcia może być wystrzeliwane z prędkością ponad 160 km/h. Czy to jednak prawda? Nie do końca. Faktycznie niektóre cząstki, które wyrzucamy z siebie wraz z kichnięciem, ale średnia prędkość całości jest znacznie niższa i raczej nie przekracza 50 km/h. Kichanie może być spowodowane ostrym słońcem lub np. wyrywaniem brwi. 

Czy kichanie jest groźne?

To kolejny mit, który trzeba obalić. Otóż ani serce nie staje w momencie, gdy kichamy, ani oczy nie mogą nam wypaść z oczodołów, gdybyśmy przypadkiem ich nie zamknęli. Nawet jeśli ciśnienie za gałką oczną się w trakcie kichanie podnosi, to wciąż jest za mało, aby oko nam wyskoczyło. 

Czy wszyscy oddychamy tak samo?

Jedną z różnic pomiędzy kobietami a mężczyznami jest fakt, iż kobiety zdecydowanie rzadziej używają przepony do oddychania. To mniej korzystny sposób na pobieranie tlenu, ponieważ powietrze dociera do górnych części płuc, a nie do dolnych. Używanie przepony, mięśnia odseparowującego płuca od jamy brzusznej, pomaga wypchnąć powietrze z dolnych partii płuc. Wymiana gazowa jest dzięki temu pełniejsza.