Nazywana złotym zbożem Inków, komosa ryżowa jest nie tylko smaczna, ale i bardzo zdrowa. Jest cennym źródłem białka, witamin i minerałów. Korzystnie wpływa na działanie całego organizmu. Skąd pochodzi i jakie są jej właściwości lecznicze? Jak wykorzystać komosę ryżową w codziennym menu?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym jest komosa ryżowa?

Komosa ryżowa to pokarm, którego cenne właściwości są znane od wieków. Stanowiła podstawę pożywienia Inków, którzy zasłynęli jedną z najbardziej imponujących cywilizacji w dziejach świata. Popularna w Ameryce Południowej cieszy się coraz większym zainteresowaniem również w Europie – w swoją ofertę włączają ją także polskie sklepy ze zdrową, ekologiczną żywnością.

Wbrew obiegowej opinii komosa ryżowa, funkcjonująca również pod nazwą quinoa, nie jest zbożem. To tak zwane pseudozboże czy zboże rzekom. Innymi słowy jest to roślina, która choć pochodzi z innej rodziny, bardzo przypomina zboża pod względem wysokiej zawartości skrobi. Quinoa to doskonała alternatywa dla ryżu czy ziemniaków. Dlaczego? Jest pożywna, zdrowa, bogata w liczne witaminy i minerały, a także łatwa w przygotowaniu.

Właściwości odżywcze komosy ryżowej

Komosę ryżową warto włączyć w jadłospis z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, quinoa ma wyjątkowe walory smakowe i odżywcze, a przy tym ma niezwykłe właściwości zdrowotne. Jako jedna z niewielu roślin zawiera aminokwasy egzogenne, czyli takie, które trzeba dostarczyć wraz z pożywieniem, ponieważ organizm człowieka nie potrafi samodzielnie ich wytworzyć. Ponieważ aminokwasy te występują głównie w mięsie i pokarmach odzwierzęcych, quinoa powinna być niezbędnym elementem diety wegetarian i wegan.

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Preparaty z kategorii zdrowa żywność

Odkryj potencjał zdrowej żywności. Do dyspozycji naszych Klientów oddajemy szeroki wachlarz produktów, które z powodzeniem uzupełniają piramidę dobrego odżywiania.
Soki
Zdrowa żywność
Miody

W komosie znajdują się także duże ilości cynku, potasu i magnezu. Ze względu na wysoką zawartość tłuszczy nienasyconych quinoa przyjmowana regularnie obniża poziom cholesterolu. Włączenie jej do diety zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i chorób serca. Ma także niski indeks glikemiczny, dzięki czemu pomaga w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy. Jednocześnie to doskonały produkt dla osób, które chcą zrzucić na wadze lub są realnie zagrożone otyłością.

Wyjątkową cechą komosy ryżowej jest obecność saponinów, które wykazują właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i antygrzybiczne. W efekcie quinoa pomaga w walce z chorobami. Ponadto oczyszcza, a także wzmacnia układ odpornościowy. Sprawia, że organizm jest silniejszy i lepiej radzi sobie z ewentualnymi zakażeniami.

Warto pamiętać, że komosa ryżowa to także świetna opcja dla osób z celiakią. Jako pseudozboże quinoa nie zawiera glutenu, a jest bogata w składniki odżywcze i białko – zapobiega więc niedoborom i zapewnia zbilansowaną, zdrową dietę.

Jak stosować quinoę w kuchni?

Jak prawidłowo przygotować komosę ryżową? Możliwości jest naprawdę wiele. Quinoa może zastąpić ryż lub ziemniaki. Będzie wówczas towarzyszyć na talerzu warzywom, ale może też posłużyć do przygotowania kotlecików, pulpetów, placków, a nawet składnikiem chleba lub ciasta. Można ją także dodawać do zup, koktajli lub jogurtu.

Ważne, by przed użyciem komosy odpowiednio ją przygotować. Ziarna należy dobrze wypłukać pod bieżącą wodą, a następnie ugotować. Gotowanie trwa od 10 do 15 minut. Wymagane proporcje to szklanka komosy na dwie szklanki wody. Ugotowana komosa jest gotowa do użycia: można podać ją w towarzystwie sałatki, dodać do ulubionego jogurtu albo wykorzystać jako składnik do roślinnych burgerów.

Komosę ryżową bez problemu można dziś dostać w polskich sklepach. Najłatwiej kupić ją w sklepach ze zdrową żywnością, ale coraz częściej komosa pojawia się także na półkach w supermarketach i sklepach osiedlowych.