Szukasz egzotycznego owocu, który doda ciekawego smaku w Twojej kuchni? Sprawdź owoc liczi i jego właściwości prozdrowotne! Więcej w naszym tekście. 

Skąd pochodzi liczi?

Prawdopodobnie pierwszym krajem, w którym liczi (Litchi chinensis) zostało uznane za przysmak, są Chiny. To tam od ponad 2000 lat uprawia się drzewka liczi chińskiego, które może urosnąć nawet do 28 metrów, zazwyczaj jednak ma ok. 15 metrów. Owoce liczi, które rosną w kiściach, mogą przypominać truskawki, maliny, a gdy nieco dojrzeją, fakturą są podobne do łupin naszych kasztanów. Obecnie owoce śliwki chińskiej (bo tak też jest nazywane liczi) można spotkać w Azji Południowej, w Australii czy Izraelu. Niekwestionowanym liderem wśród producentów owoców są oczywiście Chiny. Co ciekawe, jedną z pierwszych osób, która opisała liczi w Europie był urodzony we Lwowie polski jezuita – Michał Boym. Wydana w Wiedniu księga “Flora chińska” opisywała kilkanaście gatunków roślin i zwierząt południowych Chin, dokąd jezuita podróżował dwukrotnie. 

Właściwości liczi

Specjaliści od żywienia najczęściej zwracają uwagę na wysoką zawartość witaminy C w owocu. Na 100 g znajdziemy jej aż 71 mg, co daje niemal 90% dziennego zapotrzebowania na ten składnik diety. Ponadto w liczi znajdziemy niewielkie ilości witamin z grupy B, natomiast w przypadku minerałów, to w śliwce chińskiej możemy głównie liczyć na potas, fosfor i miedź. Niektóre przeprowadzone badania sugerują poza tym, że liczi może się bardzo przysłużyć w profilaktyce antynowotworowej. Wszystko to dzięki obecności polifenoli, które redukują stres antyoksydacyjny i niszczą wolne rodniki. Warto również wspomnieć o tym, że Litchi chinensis są niskokaloryczne (ok. 60 kcal na 100 gramów), ale są dość obfite w cukry proste – niemal 15% składu owocu to właśnie cukier.

Przeciwwskazania

Litchi chinensis uznaje za groźną w tych częściach świata, gdzie panuje niedożywienie. Jak ustalono, corocznie w niektórych prowincjach w Indiach umiera kilkadziesiąt dzieci właśnie z powodu spożywania liczi. Dodatkowo dzieci te nie jadały kolacji, a liczi zjadały jako pierwszy posiłek następnego dnia. Przeprowadzone badania przez amerykańskich lekarzy wykazały, iż za zgon dzieci może być odpowiedzialna substancja zwana hipoglicyną A. Jej nadmiar w organizmie powoduje zatrzymanie produkcji glukozy, co w konsekwencji powodowało bardzo poważny obrzęk mózgu. W Polsce jednak nie mamy do czynienia z takim niedożywieniem, w związku z czym dla naszych dzieci liczi jest bezpieczne. Na wszelki wypadek jednak lepiej nie spożywać go w dużych ilościach na pusty żołądek. 

Jak jeść Litchi chinensis?

Chinską śliwkę bardzo łatwo zjeść – wystarczy obrać ją ze skórki, która powinna odejść od miąższu bez trudności. Jeśli jest inaczej, to znaczy, że owoc najpewniej jest jeszcze niedojrzały. Aby usunąć pestkę, wystarczy naciąć miąższ i ją wysunąć. Dojrzałe i gotowe do spożycia Litchi chinensis ma perlistą zawartość. Warto pamiętać o tym, iż owoc trzeba dość szybko zjeść, ponieważ zaczyna się psuć już po 2-3 dniach od zakupu. A ile kosztuje liczi? Wszystko zależy od pory roku. W trakcie sezonu, który przypada na naszą zimę, jest znacznie tańsze i może w niektórych przypadkach kosztować nawet 15 zł za kilogram. Poza sezonem cena znacząco rośnie i może wynieść do 50 zł/kg. Minusem śliwki chińskiej jest fakt, iż większość jego masy to jednak pestka i łupiny. Wydobyty miąższ możesz użyć w sałatki owocowej, deserów, ale też do dań rybnych czy mięsnych. 

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl