Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto jako dziecko nie bał się pokrzyw. Wraz z upływem lat przekonujemy się, że istnieją w życiu większe niebezpieczeństwa niż kontakt z tą charakterystyczną rośliną. Część z nas wie również, że pokrzywa może pozytywnie wpływać na zdrowie. Pożyteczne właściwości pokrzywy poznacie podczas lektury poniższego artykułu. Zapraszamy!

Co skrywa w sobie pokrzywa?

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) jest pospolitą byliną występującą na sześciu kontynentach. Opisywana roślina może mieć korzystny wpływ na zdrowie z powodu zawartych w niej składników odżywczych. Zacznijmy od witamin, z których słynie główna bohaterka dzisiejszego wpisu. Pokrzywa dostarcza witaminy C, która przede wszystkim wspomaga naturalną odporność organizmu, przyspiesza usuwanie nadmiaru wody z ciała, a także stymuluje metabolizm, co z kolei przekłada się na lepsze trawienie.

Wśród składników, w które obfituje pokrzywa, mamy też witaminy z grupy B oraz witaminę K. Ta ostatnia działa pozytywnie na krzepliwość krwi, gojenie ran oraz zapewnia odpowiednią mineralizację kości. Ziele jest również źródłem glikozydów flawonoidowych, które – poprzez stymulowanie neutrofili – wspierają system immunologiczny w zwalczaniu infekcji. Do tego zestawu należy dodać również składniki mineralne, przede wszystkim krzem, żelazo, jod, fosfor, magnez, potas i wapń. Listę składników drzemiących w jej składzie uzupełniają m.in. fitosterole, flawonoidy, sole mineralne, olejki eteryczne i kwasy organiczne.

Właściwości przeciwbólowe pokrzywy

O jej potencjale łagodzenia dolegliwości bólowych wiedziano już od dawna. To, co przez dekady było wiadome znawcom medycyny naturalnej, potwierdziła także w badaniach medycyna tradycyjna. W procesie analiz udowodniono, że pokrzywa łagodzi ból pojawiający się m.in. w rezultacie zapalenia stawów, zwyrodnień, stanów reumatycznych, naciągnięcia ścięgien czy nadwyrężeń wynikających z uprawiania sportu, a także bolesność w okolicach kręgosłupa. Liście pokrzywy można stosować również w formie przeciwbólowych okładów. Największe zasługi w tej materii mają młode liście, które można zbierać samodzielnie, najlepiej późną wiosną. Świeże pędy pokrzywy zawierają więcej substancji prozdrowotnych niż susz.

Pokrzywa pomaga przy anemii

Z uwagi na swoje funkcje krwiotwórcze, Urtica dioica może być stosowana również jako uzupełnienie leczenia anemii. Pokrzywa zwiększa poziom hemoglobiny i krwinek czerwonych, a jednocześnie jej składniki mają właściwości przeciwkrwotoczne – mowa o drobnych krwawieniach w ramach przewodu pokarmowego – co jest w głównej mierze zasługą wspomnianej witaminy K.

Pokrzywa na drogi moczowe

Napar z tego ziela poleca się pacjentom cierpiącym na kłopoty z drogami moczowymi, z kolei korzeń pokrzywy można znaleźć w składzie leków na prostatę. I choć roślina ma raczej przeciętne działanie moczopędne, to zwiększa wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, chlorków, mocznika, a tym samym ma właściwości oczyszczające i odtruwające organizm.

Ekstrakt z pokrzywy dla urody

Urtica dioica ma także swoje kosmetyczne właściwości, przez co często można ją spotkać w składzie szamponów, odżywek do włosów, balsamów do ciała, mydeł, peelingów. W wielu badaniach udowodniono, że wyciąg z pokrzywy działa pomyślnie na mieszki włosowe, pobudza porost pukli. Pokrzywa hamuje również aktywność gruczołów łojowych i potowych, działa przeciwłupieżowo i przeciwtrądzikowo. Sprawdza się także jako terapia komplementarna w przypadku stanów zapalnych skóry. Taki zestaw właściwości sprawia, że ekstrakt z rośliny jest częstym dodatkiem do suplementów diety mających na celu poprawienie kondycji włosów, skóry i paznokci.

Pokrzywa – przeciwwskazania

Lista sytuacji, w których powinniśmy unikać picia wywaru z pokrzywy jest dość krótka. Wśród przeciwwskazań podaje się m.in. przyjmowanie leków na cukrzycę. Sok z pokrzywy nie jest rekomendowany paniom zmagającym się z dolegliwościami narządów rodnych oraz osobom stawiającym czoła chorobom nerek. Pokrzywę należy odłożyć także w razie zbyt wysokiego poziomu żelaza. W niektórych, rzadkich sytuacjach zwiększona dawka może powodować reakcje alergiczne, choć gwoli ścisłości warto też wspomnieć, że, ze względu na działanie antyhistaminowe, roślina jest polecana jako środek osłabiający dolegliwości alergiczne. Kobiety spodziewające się potomstwa powinny skonsultować przyjmowanie preparatów zawierających ekstrakt z pokrzywy ze swoim lekarzem prowadzącym. Ciąża nie skreśla pokrzywy z menu, jednak jej dawkowanie należy omówić ze specjalistą, pod opieką którego jest przyszła mama.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl