Alergia to nabyta reakcja układu immunologicznego, która pojawia się po kontakcie z danym alergenem. Kichanie, wysypka na ciele, nieżyt nosa czy łzawienie oczu znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Leczenie alergii nie jest łatwe, ale w łagodzeniu objawów jednej z jej postaci przydatny jest kalendarz pylenia.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Alergia wziewna – co nas uczula?

Możemy wyróżnić 4 główne rodzaje alergii. Pokarmową, kontaktową (skórną), iniekcyjną (alergen przedostaje się do organizmu poprzez wstrzyknięcie np. leku czy jadu owadów) oraz wziewną. I właśnie tą ostatnią dzisiaj się zajmiemy. Alergia wziewna to nabyta reakcja układu immunologicznego na alergen. Co może być alergenem? W tym przypadku chodzi przede wszystkim o ziarna pyłku roślin, ale też m.in. roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt czy zarodniki grzybów pleśniowych. Jak widać, na niektóre alergeny jesteśmy narażeni przez cały rok, inne z kolei pojawiają się sezonowo.

Objawy alergii wziewnej przypominają nieco przeziębienie. Czasami suchy kaszel, duszności, uczucie zmęczenia i rozkojarzenia. Jednak do głównych objawów alergii należy kichanie, alergiczne zapalenie spojówek oraz nieżyt nosa, czyli katar sienny (przyjmuje on postać wodnistej wydzieliny, pojawia się również świąd nosa). Alergia dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Co ważne, więcej alergików zamieszkuje miasta. Wynika to z większego zanieczyszczenia powietrza w obszarach zurbanizowanych. To z kolei wpływa negatywnie na błonę śluzową dróg oddechowych i sprawia, że alergeny łatwiej przedostają się do naszego organizmu.

Preparaty na alergię

Preparaty na alergię

Produkty przeciwko alergii
Produkty wzmacniające odporność

Leczenie alergii – leki czy odczulanie?

Alergie uważane są za jedne z chorób cywilizacyjnych. Coraz więcej osób jest nadwrażliwych na jeden lub kilka alergenów. Niezwykle ważne jest, aby skorzystać z pomocy alergologa, który wykona testy alergiczne (skórne i/lub z krwi), aby rozpoznać uczulający nas alergen. Leczenie alergii polega głównie na unikanie alergenu oraz przyjmowaniu leków. Lepiej nie omijać dawek leków. Nieleczona alergia może prowadzić do astmy. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, pomocna jest także immunoterapia alergenowa, czyli odczulanie, co pozwala zapomnieć o alergii na dobrych kilka lat.

Warto przestrzegać również kilku ważnych zasad, jak unikanie spacerów w obszarach ze świeżo skoszoną trawą, czy w gorące dni. Należy także zadbać o okulary ochronne, a po powrocie do domu wziąć prysznic, aby zmyć z siebie pyłki roślin. Największe stężenie pyłków występuje zwykle między 6-8 rano oraz w godzinach wieczornych, po 18. Z kolei najlepsze miejsca na wakacje dla alergika to morze lub góry.

Co teraz pyli, czyli kalendarz alergika

Niezwykle pomocnym narzędziem alergika jest kalendarz pylenia roślin. To aktualna mapa wskazująca czas pylenia alergenów oraz stężenie pyłków. Informacje na bieżąco możesz sprawdzać na stronie www.alergen.info.pl. Mapa Polski została podzielona na 4 rejony, z czego pierwszy z nich tworzy część zachodnia kraju, najcieplejsza, a region czwarty to obszar, w którym śnieg czy zima zwykle utrzymują się najdłużej. Okres pylenia poszczególnych alergenów różni się ze względu na dany rejon i jest uzależniony od warunków atmosferycznych. Stężenie pyłków jest określane jako niskie, umiarkowane lub duże, co pozwala alergikom unikać np. spacerów w czasie wysokiego stężenia pyłków uczulającego ich alergenu.

W Polsce najszybciej pylić zaczyna leszczyna, zwykle pod koniec stycznia, choć obecne cieplejsze zimy znacznie przyspieszają ten proces. Wiele osób uczula brzoza, która zaczyna pylić w marcu. Po drzewach liściastych i iglastych przychodzi pora na pylące od maja trawy, następnie zboża i chwasty. Miesiącem, w którym alergicy uczuleni na pyłki roślin mogą odetchnąć z ulgą, jest grudzień. To także dobry czas, aby rozpocząć odczulanie.