Na bóle stawów najczęściej skarżą się osoby starsze, które cierpią na reumatyzm. Warto jednak pamiętać, że nagły ból stawów może dotknąć każdego z nas. Zazwyczaj jest on wynikiem urazu lub zapalenia stawu. Może się również okazać, że jest to objaw artretyzmu. Co to za choroba i jak się ją leczy?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Co to jest artretyzm?

Artretyzm, inaczej dna moczanowa lub podagra, to choroba przewlekła i nieuleczalna. Jest ona znana od setek lat, początkowo określano ją jako „chorobę bogaczy”. Skąd taka nazwa? Choroba ta najczęściej atakowała przedstawicieli klas wyższych, którzy nie stronili od trunków i jedzenia, prowadząc siedzący tryb życia. Według badań artretyzm dotyka częściej mężczyzn niż kobiety. Są to zazwyczaj osoby starsze, jednak nie jest to regułą. Kobiety zwykle chorują na artretyzm po menopauzie. Główna przyczyna artretyzmu to podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi. Możemy wyróżnić dwie postacie dny moczanowej: pierwotną oraz wtórną.

Artretyzm pierwotny ma związek z genami i z zaburzeniem metabolizmu kwasu moczowego. Jest go w organizmie za dużo, a jego wydalanie jest zbyt małe. Z kolei artretyzm wtórny ma związek z prowadzonym stylem życia oraz chorobami współistniejącymi. Chodzi głównie o dietę wysokobiałkową, bogatą w purynę (duże jej ilości mają m.in. krewetki, podroby i przetworzone mięso), a także nadużywanie alkoholu (głównie piwa), brak aktywności fizycznej. Narażone na dnę moczanową są osoby, które cierpią na choroby nerek, nadciśnienie, są po operacjach (w tym przeszczepach). Artretyzm wtórny może być również następstwem takich chorób, jak m.in. białaczka, cukrzyca typu 2, a także nadużywaniem niektórych leków (m.in. aspiryny).

Dna moczanowa – objawy i przebieg choroby

Podwyższony poziom kwasu moczowego we krwi może nie dawać żadnych objawów przez wiele lat. Warto także pamiętać, że stan ten nie musi zawsze prowadzić do rozwoju artretyzmu. Jakie są objawy dny moczanowej? Zwykle jest to nagły i silny atak bólu, zlokalizowany w obrębie stawu. Pierwszy atak dotyczy zazwyczaj stawu palucha, ale wyróżniamy również artretyzm w obrębie m.in. stawu kciuka, kolana, barku czy artretyzm kręgosłupa. Ból jest silny, a towarzyszy mu gorączka, dreszcze i osłabienie organizmu. Skóra wokół stawu jest ciepła, zaczerwieniona, może być także napięta. Gdy atak ustąpi, a chory nie zorientuje się, co mu dolega i nie rozpocznie leczenia, z czasem ból powróci. Ataki będą częstsze, a ból nasilony. Chory może chudnąć, a choroba rozprzestrzenić się na inne stawy, deformując je i ograniczając ich ruchomość. Skrystalizowany kwas moczowy odkłada się w stawach, tworząc guzki dnawe.

Jak leczyć artretyzm?

Objawy artretyzmu można łatwo pomylić z innymi chorobami, jak chociażby zapaleniem stawów. Aby postawić diagnozę, należy wykonać badanie poziomu kwasu moczowego we krwi. Lekarz może również zlecić prześwietlenie stawu lub jego USG. Leczenie dny moczanowej polega na łagodzeniu objawów choroby i bólu stawów. Chory stosuje farmakologię, leki na receptę i ogólnodostępne, głównie są to leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także leki moczopędne, dzięki którym łatwiej usunąć kwas moczowy z organizmu. Pomocna jest również fizjoterapia, dobrana indywidualnie do pacjenta. Nie można zapominać o diecie. Chory musi wyeliminować produkty bogate w purynę i odstawić alkohol. Zalecana jest dieta bogata przede wszystkim w warzywa, owoce, produkty mleczne, kasze oraz picie wody. Należy unikać potraw smażonych i pieczonych.

Preparaty wzmacniające stawy

Preparaty wzmacniające stawy

Na regenerację chrząstki stawowej
Na wzmocnienie stawów i mięśni
Na bóle reumatyczne

Artretyzm to choroba nieuleczalna, jednak stosując się do zaleceń lekarzy, możemy w znacznym stopniu ograniczyć jej rozwój i osłabić przebieg. W leczeniu artretyzmu duże znaczenie ma również czas – im szybciej zostanie on zdiagnozowany, tym lepiej. Nie lekceważ sporadycznych ataków bólu stawów. Mogą one być zwiastunem poważniejszej choroby.