Aaaapsik! Czujesz, że w Twoim organizmie rozwija się infekcja? A może to tylko zwykłe przeziębienie? Zmierz temperaturę! Termometr to jeden z obowiązkowych elementów domowej apteczki. Mimo iż nie korzystamy z niego zbyt często, warto mieć go pod ręką. Jaki termometr kupić?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Termometry do mierzenia temperatury ciała

Pamiętasz termometry rtęciowe? Swego czasu były one obecne w każdym domu. Zapewniały dokładny pomiar temperatury, jednak ze względu na szkodliwe działanie rtęci zostały wycofany z produkcji. Obecnie w aptekach dostępna jest szeroka oferta termometrów. Które z urządzeń wybrać? Podczas zakupu warto wziąć pod uwagę nie tylko producenta i parametry techniczne termometru, ale i jego przeznaczenie.

Możesz kupić model dla dzieci, dla dorosłych lub uniwersalny, dla całej rodziny. Oczywiście cena również nie jest bez znaczenia. Zazwyczaj te najdroższe urządzenia oferują nie tylko więcej funkcji i dokładniejszy pomiar temperatury, ale są także bardziej odporne na uszkodzenia i dłużej nam posłużą. Wiele osób radzi także zainwestować w dwa różnego rodzaju termometry. W razie wątpliwości warto porównać wyniki pomiaru, w końcu nawet najlepszy termometr może się zepsuć.

Rodzaje termometrów – który z nich kupić?

Dla miłośników kultowego termometru rtęciowego odpowiednim wyborem może być termometr cieczowy. To szklany termometr, wypełniony galinstanem (połączenie cyny, indu i galu), nieszkodliwy dla ludzi i otoczenia. Za pomocą termometru cieczowego zmierzysz temperaturę w jamie ustnej, pod pachą lub w odbycie. Sam pomiar trwa od kilku do ok. 10 minut, w zależności od miejsca pomiaru. Na plus jest także cena urządzenia – zazwyczaj wynosi ona ok. kilkanaście złotych. Oczywiście szklany termometr wymaga dezynfekcji. Nie jest także zbyt odporny na uszkodzenia, dlatego nie jest polecany do mierzenia temperatury u małych dzieci.

Sprzęt medyczny stosowany przy COVID-19

Sprzęt medyczny stosowany przy COVID-19

Pulsoksymetry
Termometry
Ciśnieniomerze

Termometr elektroniczny

Do drugiej grupy termometrów należy termometr elektroniczny. Z plastikową obudową i zasilaniem na baterię. Mierzy temperaturę bardzo szybko, w przeciągu kilku-kilkunastu sekund, a sygnał dźwiękowy sygnalizuje koniec pomiaru. Na cyfrowym wyświetlaczu widoczny jest nie tylko wynik pomiaru temperatury, ale i stan naładowania baterii. W zależności od typu termometru zmierzysz nim temperaturę w jamie ustnej, pod pachą, w odbycie, na czole czy w uchu.

Niektóre z termometrów elektronicznych mierzą temperaturę ciała, jak i powierzchni czy powietrza. Inne mają funkcję podświetlenia, co umożliwia zmierzenie temperatury nawet nocą. Jaki termometr elektroniczny wybrać? Termometry do ucha polecane są do mierzenia temperatury u dzieci i dorosłych. Urządzenie jest wyposażone w zestaw jednorazowych kapturków. Niektórzy producenci oferują również termometr z podgrzewaną końcówką. Termometr smoczek to z kolei propozycja dla najmłodszych dzieci. Wystarczy włożyć termometr do ust maluszka i odczekać kilka minut na wynik pomiaru. Z kolei zwykły termometr elektroniczny to uniwersalna propozycja dla rodzin.

Termometr bezdotykowy – wygoda i bezpieczeństwo

Do ostatniej grupy termometrów należy termometr bezdotykowy, inaczej pirometr. To bardzo higieniczne i bezpieczne urządzenie, którym z łatwością zmierzysz temperaturę nawet wiercącemu się dziecku. Wystarczy wycelować wiązkę podczerwieni w wybraną część ciała (do wyboru masz termometr bezdotykowy douszny, a także czołowy) i odczekać 1-2 sekundy. Termometr bezdotykowy jest najdroższą z przedstawionych opcji, ale jest to przyrząd, który zostanie z Tobą na dłużej. Pamiętaj, że każdy producent ma inne zalecenia, dlatego mierz temperaturę zgodnie z instrukcją urządzenia.

Który pirometr na podczerwień kupić?

Tak jak w każdym przypadku, tak i tutaj warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jednym z nich jest czujnik odległości, dzięki któremu ustawisz termometr we właściwej odległości, a pomiar temperatury nie będzie zafałszowany. Drugą ważną kwestią jest kalibracja termometru, czyli jego dostosowanie się do temperatury otoczenia, co również pozwala na dokładniejszy pomiar temperatury. Jeśli możesz, wybierz model z kalibracją ręczną. Ta automatyczna wymaga nawet 30 minut na dostosowanie urządzenia do warunków otoczenia. Minusem termometrów bezdotykowych jest ich wrażliwość na woskowinę w uchu, włosy czy na przykład pot. Czoło musi być suche i czyste, podobnie jak ucho. W przeciwnym razie pomiar może być zafałszowany.

Podsumowanie

Jak widać wybór termometru to niełatwa sprawa. Na rynku dostępny jest także termometr paskowy na czoło, jednak nie zapewnia on dokładnego pomiaru. Dużą popularnością cieszy się również termometr bezdotykowy mierzący temperaturę na oku czy powiece. Droższy, ale precyzyjny. Pamiętaj jednak, że nie każdy model bezdotykowy umożliwia pomiar temperatury w tych miejscach! Dokładnie czytaj instrukcje urządzeń. Nawet najlepszy termometr niewiele da, jeśli pomiar temperatury nie będzie wykonany prawidłowo, a sam przyrząd będzie przechowywany w miejscu o dużej wilgotności.