Bisacodyl VP - lek przeczyszczający i wiatropędny
Bisacodyl VP to lek, który można kupić bez recepty. Ma postać tabletek dojelitowych, czyli uwalnia substancje aktywne dopiero w jelicie. Produkt jest przeznaczony do stosowania w dwóch przypadkach:
● jeśli u pacjenta występują zaparcia o różnej etiologii, np. zaparcia po zmianie diety lub po operacji, nawykowe zaparcia u osób w podeszłym wieku lub nawykowe i przewlekłe zaparcia u pacjentów obłożnie chorych,
● w celu opróżnienia jelita przed wykonaniem badań diagnostycznych lub zabiegów chirurgicznych, np. przed retoksopią, urografią, rentgenodiagnostyką jamy brzusznej, cholecystografią lub radiologią odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa.
Lek jest rekomendowany dla dzieci powyżej 4. roku życia i dorosłych z wyjątkiem kobiet w ciąży lub karmiących piersią, chyba że lekarz wyda inne rekomendacje.
Zaparcia to określenie, którego używa się, jeśli wypróżnienia następują rzadziej niż 2 razy w tygodniu lub stolce są twarde, ich oddawanie wymaga wysiłku, a po wszystkim pojawia się uczucie niepełnego wypróżnienia. Przyczyny ich występowania mogą być różne. Najczęściej wymienia się:
● choroby jelita grubego, odbytu lub odbytnicy, np. rak, wypadanie odbytnicy, przepuklina i skręt,
● choroby narządów wewnątrzwydzielniczych, takie jak np. cukrzyca czy niedoczynność tarczycy,
● choroby psychiczne, np. depresja,
● choroby obwodowego układu nerwowego, np. rzekoma niedrożność jelit,
● stosowanie niektórych leków, np. niesteroidowych leków przeciwzapalnych, a także preparatów żelaza.
Występują także zaparcia idiopatyczne, które nie mają wyraźnej przyczyny. Diagnozuje się je u 90% pacjentów. Może być ono związane np. z nieprawidłową pracą mięśni dna miednicy.
Istnieje wiele sposobów radzenia sobie z dolegliwościami. Można np. zwiększyć aktywność fizyczną i zmienić dietę na bardziej bogatą w błonnik. Inną metodą jest zażywanie leków pobudzających pracę jelit. Do tego grona środków zalicza się Bisacodyl VP.
Preparat zawiera 5 mg bisakodylu, czyli pochodnej difenylometanu. Substancja aktywna przenika do jelita grubego, gdzie ulega hydrolizie do aktywnego metabolitu. W tej postaci oddziałuje na sploty nerwowe błony śluzowej tego odcinka trawiennego. Na skutek tego dochodzi do pobudzenia perystaltyki jelita grubego, a także spowolnienia absorbowania elektrolitów i wody z kału. To z kolei przyczynia się do zwiększenia poziomu uwodnienia stolca i zmiękczenia go, a także stymulacji defekacji i przyspieszenia tempa przechodzenia treści jelitowej. Na efekty po zastosowaniu bisakodylu należy czekać zazwyczaj od 6 do 12 godzin.
Zażywanie Bisacodylu VP powinno odbywać się według poniższych wskazówek:
● w przypadku krótkotrwałych zaparć:
○ dzieciom od 4. do 10. roku życia należy dawkować po 1 tabletce 1 raz na dobę na noc,
○ dzieciom powyżej 10. roku życia i dorosłym trzeba podawać od 1 do 2 tabletek 1 raz dziennie na noc;
● w celu opróżnienia jelit – pod ścisłym nadzorem lekarza:
○ dzieci od 4. do 10. roku życia powinny przyjmować 1 tabletkę wieczorem w przeddzień badania bądź zabiegu,
○ dzieciom powyżej 10. roku życia i dorosłym należy podawać rano i wieczorem w przeddzień badania lub zabiegu po 2 tabletki (w sumie 4 tabletki na dzień).
Lekarz może zlecić podanie bisakodylu doodbytniczo w formie czopka także w dzień badania, jednak szczegółowe postępowanie należy ustalić ze swoim specjalistą.
Skład - Bisacodyl 5 mg x 30 tabl
Substancja czynna: 1 tabletka zawiera 5 mg bisakodylu oraz substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana, laktoza, talk, stearynian magnezu, żelatyna, Eudragit L 100-55, cytrynian trietylu, polisorbat 20, dwutlenek tytanu, simetikon – emulsja, czerwień koszenilowa E 124 – lak.
Wskazania i działanie - Bisacodyl 5 mg x 30 tabl
- Zaparcia różnego pochodzenia (nawykowe i przewlekłe zaparcia u obłożnie chorych, nawykowe zaparcia w podeszłym wieku, zaparcia po zmianie diety, zaparcia w okresie pooperacyjnym i inne)
- Opróżnienia jelita przed badaniami diagnostycznymi i zabiegami chirurgicznymi (np. rektoskopią, cholecystografią, urografią, rentgenodiagnostyką jamy brzusznej, zdjęciami radiologicznymi odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa).
Bisakodyl jest środkiem przeczyszczającym i wiatropędnym działającym bezpośrednio na jelito grube. W wyniku działania na nerwy w ścianie jelita nasila skurcze jelit i pobudza ruchy perystaltyczne. Lek zwiększa również ilość niewchłoniętej wody i elektrolitów w jelicie grubym, co wzmacnia jego działanie przeczyszczające.
Przeciwwskazania - Bisacodyl 5 mg x 30 tabl
Nadwrażliwość na bisakodyl lub którykolwiek inny składnik preparatu; ostra niewydolność jamy brzusznej wymagająca interwencji chirurga (między innymi niedrożność jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego); choroba Leśniowskiego – Crohna; wrzodziejące zapalenie jelita grubego; krwawienia z przewodu pokarmowego; ciężkie odwodnienia. Przed zastosowaniem preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.
Dawkowanie - Bisacodyl 5 mg x 30 tabl
Dorośli i dzieci powyżej 10 lat – doustnie, 5 mg do 10 mg (1 do 2 tabletek) 1 raz na dobę (zwykle na noc); Dzieci w wieku od 4 do 10 lat – doustnie, 5 mg (1 tabletkę) 1 raz na dobę (zwykle na noc); Dzieci w wieku poniżej 4 lat – nie zaleca się stosowania preparatu w tej grupie wiekowej; Osoby w wieku podeszłym, pacjenci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby – nie ma konieczności modyfikacji dawki.
Tabletki należy zażywać w całości (nie rozgryzać ani nie rozkruszać), obficie popić wodą. Wypróżnienie następuje zazwyczaj po ok. 6 godzinach po podaniu doustnym; po 6 – 12 godzinach, jeśli lek stosuje się przed snem.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.