Normosan to lek w formie ziół do zaparzania. Produkt leczniczy jest środkiem przeczyszczającym w zaparciach. Normosan w swoim składzie zawiera liście senesu i korę kruszyny, które wykazują działanie przeczyszczające dzięki związkom antracenowym. Pobudzają one perystaltykę jelita grubego, co wpływa na przyspieszenie wypróżnienia. Ponadto związki antracenowe hamują absorpcję wody i elektrolitów przez układ pokarmowy. Wpływa to na zwiększenie przepuszczalności, a także wydzielania elektrolitów i wody do światła jelita grubego.
Produkt leczniczy Normosan stosuje się też pomocniczo przy odchudzaniu oraz innych zaburzeniach trawienia.
Lek Normosan przeznaczony jest do stosowania przez osoby dorosłe oraz młodzież powyżej 12. roku życia.
Jedno opakowanie produktu leczniczego Normosan zawiera 100 g mieszanki ziół do zaparzania.
Składniki
Do substancji czynnych leku Normosan należą: kora kruszyny (Rhamnus frangula, cortex), liść senesu (Cassia senna L. lub Cassia angustifolia, folium), owoc kminku (Carum carvi, fructus), owoc bzu czarnego (Sambucus nigra, fructus), liść mięty pieprzowej (Mentha x piperita, folium).
100 g mieszanki ziół Normosan zawiera: 20 g kory kruszyny, 10 g liści senesu, 35 g owoców kminku, 18 g owoców bzu czarnego oraz 17 g liści mięty pieprzowej.
1,4 g mieszanki (jedna dawka leku Normosan) to 19,6-29,4 mg antrapochodnych w przeliczeniu na gluko frangulinę A.
Wskazania i działanie
Normosan to lek, który stosuje się w zaparciach oraz pomocniczo w innych zaburzeniach trawienia i odchudzaniu. Ze względu na swoje działanie przeczyszczające może powodować chwilowy spadek masy ciała.
Składniki leku pobudzają perystaltykę jelita grubego, co wpływa na przyspieszenie wypróżnienia. Ponadto związki antracenowe hamują absorpcję wody i elektrolitów przez układ pokarmowy. Wpływa to na zwiększenie przepuszczalności, a także wydzielania elektrolitów i wody do światła jelita grubego.
Dawkowanie
Lek Normosan należy przyjmować dokładnie tak, jak opisano to w ulotce dołączonej do opakowania produktu.
Można skorzystać z poniższej instrukcji dawkowania leku Normosan:
1. Lek należy stosować doustnie, w formie przygotowanego wcześniej odwaru:
Dorośli i młodzież powyżej 12. roku życia: 1,4 g ziół (3/4 łyżki miarowej) zalać 1 szklanką zimnej wody. Taką mieszankę należy zagotować pod przykryciem. Po około 15 minutach odcedzić wywar. Tak przygotowany odwar pić wieczorem, najlepiej po zjedzeniu posiłku (od 2/3 do całości przygotowanego odwaru).
2. 1,4 g mieszanki ziołowej Normosan to 3/4 łyżki miarowej, czyli 30 mg glikozydów hydroksyantracenowych
3. Leczenie przy użyciu leku Normosan nie powinno trwać dłużej niż 7-10 dni. Dłuższe stosowanie preparatu (powyżej 1-2 tygodni) oznacza konieczność konsultacji z lekarzem.
4. W standardowych wypadkach, pacjentom wystarcza stosowanie leku 2 lub 3 razy w tygodniu.
5. Działanie przeczyszczające uzyskuje się po 8-12 godzinach od spożycia odwaru.
6. Należy pamiętać, że maksymalna dzienna dawka glikozydów hydroksyantracenowych jest równa 30 mg.
Dłuższe stosowanie leku Normosan niż tydzień (7 dni) może doprowadzić do atonii okrężnicy z upośledzeniem jej funkcji i nasilenia się zaparć.
Powinno się unikać długotrwałego stosowania środków przeczyszczających. Jeśli zaparcia występują długotrwale - należy skonsultować ten fakt z lekarzem.
Przeciwwskazania
Leku Normosan nie powinno stosować się w następujących przypadkach:
● w przypadku nadwrażliwości (uczulenia) na substancje czynne, mentol, rośliny z rodziny baldaszkowatych (Apiaceae; anyż, kminek, seler, kolendra, koper), rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, Compositae),
● u pacjentów, którzy chorują na niedrożność, zwężenie, atonia jelit, choroby zapalne okrężnicy (choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy), zapalenie wyrostka robaczkowego, bóle brzucha nieznanego pochodzenia, odwodnienie organizmu i zaburzenia gospodarki elektrolitowej (głównie hipokaliemia),
● u pacjentów z niedoborem lub brakiem kwasu solnego w żołądku, chorobą wątroby, kamieniami żółciowymi, zapaleniem dróg żółciowych lub innymi chorobami żółciowymi,
● u pacjentek w ciąży lub karmiących dziecko piersią,
● u osób poniżej 12 lat.
Normosan nie powinien być stosowany u pacjentów, którzy borykają się z uporczywymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.
Preparat leczniczy Normosan może wchodzić w interakcje z:
● lekami przeciwarytmicznymi,
● lekami wpływającymi na rytm zatokowy,
● lekami wpływającymi na wydłużenie odcinka QT, glikozydami nasercowymi,
● lekami powodującymi hipokaliemię (leki moczopędne, adrenokortykosteroidy, korzeń lukrecji),
● innymi preparatami przeczyszczającymi,
● lekami zapierającymi.
Stosowanie Normosanu należy omówić z lekarzem w przypadku, gdy pacjent przyjmuje preparaty o charakterze moczopędnym, adrenokortykosteroidy, leki przeciwarytmiczne lub produkty zawierające lukrecję.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, tak i Normosan może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego stosującego go pacjenta one wystąpią.
Częstość nieznana:
● skurczowe bóle brzucha w obrębie jamy brzusznej, wodnisty stolec - objawy świadczące o przedawkowaniu, należy w takim przypadku zmniejszyć dawkę,
● zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, białkomocz, krwiomocz (przy długotrwałym stosowaniu),
● zaburzenia rytmu serca i osłabienie mięśniowe (skutkiem zaburzonej równowagi elektrolitowej i długotrwałym stosowaniem),
● zmiany pigmentacyjne w błonie śluzowej jelita grubego,
● żółte lub czerwono-brązowe zabarwienie moczu (zależne od pH).
Produkt leczniczy Normosan może wpływać na kolor wydalanego moczu (barwa żółta, czerwono-brązowa). Należy to uwzględnić szczególnie przy badaniach laboratoryjnych.
U osób ogólnie wrażliwych po zastosowaniu leku Normosan mogą wystąpić dolegliwości kurczowe żołądka oraz jelit.
Przechowywanie
Lek Normosan należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Produkt leczniczy Normosan powinien znajdować się w suchym miejscu.
Normosan należy chronić przed światłem i wpływem obcych zapachów.
Lek Normosan powinien być przechowywany w temperaturze pokojowej, która nie przekracza 25 stopni Celsjusza.
Producent
HERBAPOL Lublin S.A.
ul. Diamentowa 25
20-471 Lublin
Opis - Species normosan nr 14 100 g
Skład i postać: Produkt złożony. 1,4 g produktu zawiera 22,02-29,79 mg antrapochodnych w przeliczeniu na glukofrangulinę A. Zioła do zaparzania.
Wskazania: Odwar z mieszanki stosuje się jako produkt leczniczy roślinny przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w zaparciach występujących sporadycznie.
Składniki - Species normosan nr 14 100 g
Carum Carvi
Stosowanie - Species normosan nr 14 100 g
Szczegółowy sposób użycia znajduje się w ulotce dołączonej do opakowania.
Przechowywanie - Species normosan nr 14 100 g
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C.
Przeciwwskazania - Species normosan nr 14 100 g
Należy unikać długotrwałego stosowania środków przeczyszczających, gdyż stosowanie ich powyżej 7 dni może prowadzić do zaburzenia czynności jelit i rozwoju uzależnienia. W przypadku codziennej potrzeby stosowania środków przeczyszczających należy skonsultować z lekarzem przyczynę zaparcia. Przetwory z kory kruszyny i listka senesu powinny być stosowane tylko wówczas, jeśli efekt terapeutyczny nie może być osiągnięty poprzez zmianę diety lub stosowanie środków powodujących zmiękczenie stolca. Pacjenci przyjmujący glikozydy nasercowe, leki antyarytmiczne, leki powodujące wydłużenie odcinka QT, leki moczopędne, adrenokortykosteroidy lub produkty zawierające korzeń lukrecji powinni skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania listka senesu i kory kruszyny. Jak wszystkie środki przeczyszczające kora kruszyny i listek senesu nie powinny być stosowane przez pacjentów cierpiących z powodu zaklinowania stolca oraz z niezdiagnozowanymi ostrymi lub uporczywymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, np. ból brzucha, nudności i wymioty, chyba że lekarz zaleci inaczej. Objawy te mogą być oznaką potencjalnej lub istniejącej niedrożności jelit. W przypadku stosowania kory kruszyny i listka senesu u pacjentów nietrzymających stolca, odzież lub środki higieny osobistej powinny być zmieniane częściej w celu ograniczenia kontaktu skóry z fekaliami. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek stosowanie produktu może spowodować zaburzenia równowagi elektrolitów. Nie zaleca się stosowania produktu u pacjentów z achlorhydrią (bezkwaśnością), chorobą wątroby, kamieniami żółciowymi, zapaleniem dróg żółciowych oraz innymi chorobami dróg żółciowych. Pacjenci z refluksem żołądkowo-przełykowym (zgagą) powinni unikać stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej ze względu na możliwość nasilenia się zgagi. Pacjenci z kamicą żółciową i innymi schorzeniami dróg żółciowych powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej.
Producent - Species normosan nr 14 100 g
Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.