Rodzaje opatrunków, czyli co na co stosować?
Rodzaje opatrunków możemy podzielić przede wszystkim ze względu na charakter ran, do których są przeznaczone. Nie bez znaczenia pozostają również materiały wykonania. Wyróżniamy:
- uniwersalne plastry na rany,
- kompresy jałowe,
- opatrunki do wykorzystania specjalistycznego, w tym głównie opatrunki na rany pooperacyjne,
- opatrunki specjalistyczne, w tym opatrunki na oparzenia, odleżyny czy owrzodzenia.
Oprócz tego, plastry na rany możemy również podzielić na:
- plastry hydrowłókniste — wykorzystują technologię Hydrofiber, która minimalizuje ryzyko wystąpienia podrażnień skóry wokół rany, utrzymuje wilgotne środowisko i sprawdza się również w przypadku ran zainfekowanych,
- plastry hydrokoloidowe — to nowoczesne opatrunki aktywne, przyspieszające gojenie i zapobiegające powstawaniu nieestetycznych blizn, stosowane są przede wszystkim na rany z niewielkim lub umiarkowanym wysiękiem, są to np. plastry na pęcherze,
- plastry hydrożelowe — świetnie przywierają do rany, jednocześnie umożliwiając wymianę gazów, wspomagają autolityczne oczyszczanie rany z martwych komórek,
- plastry alginianowe — zalicza się je do opatrunków specjalistycznych, mają wysokie właściwości chłonne i hemostatyczne, stymulują narastanie nabłonka, jednak nie nadają się do stosowania na rany suche, bez wysięku,
- plastry z jonami srebra — dzięki zawartości srebra, przyspieszają proces gojenia ran, zmniejszają ból przy zmianie opatrunku, a także przeciwdziałają rozwojowi bakterii, grzybów i wirusów.
Przy wyborze odpowiedniego produktu, warto zwrócić uwagę na wodoodporne plastry, które nie odklejają się podczas kąpieli czy zmywania naczyń.
Opatrunki i plastry ze srebrem jonowym — dlaczego warto?
W ostatnim czasie ogromną popularność zyskały wszelkiego rodzaju opatrunki i plastry, które zawierają w swoim składzie srebro. Skąd wzięło się tak duże zainteresowanie tego typu produktami? Odpowiedzi nie trzeba długo szukać. Niezwykłe właściwości srebra znane są od tysięcy lat. Srebro jonowe wykazuje właściwości antybakteryjne i antydrobnoustrojowe i to głównie z tego powodu znalazło zastosowanie w opatrunkach medycznych. Srebro może pojawiać się w różnych opatrunkach, w różnej formie, np. metalicznej czy nanokrystalicznej, jednak zdecydowanie najpowszechniejsza jest forma jonowa. Ma szerokie spektrum działania wobec patogenów, które występują w ranach.
Srebro jonowe świetnie sprawdza się w leczeniu oparzeń. Są one bardzo narażone na zakażenia, zatem odpowiednia reakcja w takich sytuacjach ma ogromne znaczenie. Krakowscy lekarze przeprowadzili nawet badania w tym temacie, które potwierdzają wyjątkowe działanie srebra jonowego.
Oprócz tego opatrunek ze srebrem może być stosowany w celu:
- zapewnienia odpowiedniej wilgotności,
- zmniejszenia nadmiaru wysięku z rany,
- zmniejszenia ryzyka powstawania blizn,
- przyspieszenia procesu regeneracji skóry i tkanek.
Do preparatów z zawartością srebra, które mają wspomagać leczenie, nierzadko dodaje się również inne substancje lecznicze, które tylko potęgują te efekty. Ciekawą propozycją jest również specjalny krem ze srebrem, który także stanowi barierę dla bakterii. Może być stosowany razem z opatrunkiem, jednak wcale nie musi. Kiedy rana nie wymaga już opatrunku, śmiało możemy sięgać po taki krem, by przyspieszyć końcowy proces regeneracji.
Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszej apteki Cefarm24 — znajdują się w niej kompresy bawełniane i jałowe, plastry, przylepce, opatrunki i wiele innych produktów, które mogą okazać się zbawienne w przypadku zakażenia lub rany.