Lek Emla Plaster w postaci plastra leczniczego jest produktem z lidokainą oraz prylokainą, który przeznaczony jest do stosowania miejscowego. Na co jest Emla Plaster? Wskazaniem do stosowania leku jest miejscowe znieczulenie skóry przed planowanymi procedurami medycznymi, w tym nakłuciami, zabiegami chirurgicznymi, pobieraniem krwi czy też cewnikowaniem żył. W składzie leku znajduje się lidokaina oraz prylokaina, czyli środki miejscowo znieczulające, które przyczyniają się do odwracalnego zahamowania przewodnictwa włókien nerwowych. Zasada działania tych substancji polega na hamowaniu pompy sodowo-potasowej, a także na hamowaniu przepuszczalności błony komórkowej dla jonów. Funkcją Emla Plaster jest zniesienie dolegliwości bólowych, ale jednocześnie działanie Emla Plaster nie przyczynia się do niewrażliwości na ucisk czy dotyk.
W opakowaniu znajdują się 2 plastry lecznicze Emla Plaster. W skład 1 plastra o powierzchni 10 cm2 wchodzi 25 mg lidokainy oraz 25 mg prylokainy. Przed zastosowaniem leku należy zapoznać się z dołączoną do niego ulotką i przestrzegać zawartych w niej zaleceń. Plaster przeznaczony jest do przyklejania na skórę. Zazwyczaj wykonuje się to na określony czas przed zabiegiem oraz zdejmuje bezpośrednio przed jego rozpoczęciem.
Najczęściej u pacjentów dorosłych i młodzieży od 12. roku życia stosuje się 1 lub więcej plastrów, przyklejając lek na minimum 60 minut przed zabiegiem, ale jednocześnie nie wcześniej niż na 5 godzin przed zabiegiem. Jeśli chodzi o ilość stosowanych plastrów u dzieci i czas ich trzymania na skórze, niezbędne jest dostosowanie do wieku pacjenta. W przypadku noworodków i niemowląt do 2. miesiąca życia stosuje się zazwyczaj 1 plaster na nie więcej niż 1 godzinę przed zabiegiem. U niemowląt w wieku 3-11 miesięcy stosować można do 2 plastrów przez około 1 godzinę. Dzieciom w wieku 1-5 lat można zakładać do 10 plastrów na około 1 godzinę, maksymalnie na 5 godzin. Dzieciom w wieku 6-11 lat natomiast można zastosować do 20 plastrów na około 1 godzinę, maksymalnie na 5 godzin.
Lek Emla Plaster może mieć działania niepożądane, chociaż nie występują one u każdego. Objawy łagodnej reakcji to bladość bądź zaczerwienienie skóry, a także jej swędzenie, pieczenie lub niewielki obrzęk. Pozostałe skutki uboczne opisano w ulotce. Emla Plaster nie można stosować u każdego pacjenta, ponieważ ma też przeciwwskazania. Produkt nie może być stosowany przez osoby uczulone na lidokainę i prylokainę, a także na podobnie znieczulające miejscowo środki. Z produktu nie powinno się też korzystać przy nadwrażliwości na składniki pomocnicze leku. Lek Emla Plaster nie powinien być stosowany na skaleczenia, zadrapania, wysypkę czy też rany otwarte. Należy również unikać kontaktu Emla Plaster z oczami, gdyż może przyczyniać się do ich podrażnienia. Jeśli okaże się, że plaster będzie mieć przypadkowy kontakt z oczami, należy niezwłocznie przepłukać je wodą lub solą fizjologiczną. Pacjentki spodziewające się dziecka i karmiące piersią powinny poradzić się lekarza w kwestii ewentualnego stosowania leku.
Skład - Emla plaster (25mg+25mg) x 2 szt
1 plaster o powierzchni 10 cm2 zawiera 25 mg lidokainy i 25 mg prylokainy.
Wskazania i działanie - Emla plaster (25mg+25mg) x 2 szt
- Miejscowe znieczulenie skóry przed zabiegami chirurgicznymi w obrębie skóry, nakłuciem lub cewnikowaniem żył, pobieraniem krwi do badań itp.
- Zawarte w preparatach lidokaina i prylokaina należą do środków miejscowo znieczulających o budowie amidowej. Powodują miejscowe, odwracalne zahamowanie przewodnictwa we włóknach nerwowych przez hamowanie pompy sodowo-potasowej i zahamowanie przepuszczalności błony komórkowej dla jonów. Stopień znieczulenia zależy od czasu pozostawienia preparatów na skórze i zastosowanej dawki. W przypadku pozostawienia kremu lub plastra na skórze przez 1-2 h, znieczulenie utrzymuje się przez 2 h po zdjęciu opatrunku okluzyjnego lub plastra. Miejscowo występuje odpowiedź naczyniowa: zwężenie (zblednięcie) lub rozszerzenie naczyń (zaczerwienienie skóry). Reakcja ta występuje znacznie szybciej u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Czas od nałożenia kremu do uzyskania zamierzonego stopnia znieczulenia jest krótszy w przypadku stosowania na błony śluzowe. Wchłanianie jest znacznie szybsze niż w przypadku stosowania na nieuszkodzoną skórę. Stężenia maksymalne, jakie osiąga lidokaina i prylokaina we krwi, zależą od dawki, miejsca (większe w miejscach dobrze ukrwionych, np. twarz), występujących zmian chorobowych skóry, czasu i wielkości pola ekspozycji i są znacznie mniejsze od stężeń toksycznych: np. dla dorosłych po aplikacji 60 g kremu na 400 cm2 nieuszkodzonej skóry/3 h do krążenia ogólnego wchłania się 3% lidokainy i 5% prylokainy. Lidokaina i prylokaina przechodzą do mleka matki (w odniesieniu do prawidłowo stosowanego preparatu - ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u noworodka jest minimalne).
Dawkowanie - Emla plaster (25mg+25mg) x 2 szt
Dorośli: 1 lub więcej plastrów nakleić na znieczulane miejsce, czas stosowania 1-5 h. Dzieci w wieku 3-13 mż.: plaster nakleić na znieczulane miejsce, czas stosowania 1-4 h, nie naklejać jednocześnie więcej niż 2 plastry. Dzieci od 13 mż. do 5 rż.: plaster nakleić na znieczulane miejsce, czas stosowania 1-5 h, nie naklejać jednocześnie więcej niż 10 plastrów. Dzieci w wieku 6-12 rż.: plaster nakleić na znieczulane miejsce, czas stosowania 1-5 h, nie naklejać jednocześnie więcej niż 20 plastrów.
Istnieje ryzyko zwiększenia stężenia methemoglobiny u pacjentów otrzymujących równocześnie leki indukujące powstawanie methemoglobiny (np. sulfonamidy). Łączne stosowanie z innymi środkami miejscowo znieczulającymi lub tokainidem zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych - należy zachować ostrożność podczas jednoczesnego stosowania dużych dawek kremu i plastrów z tymi lekami. Badania interakcji lidokainy z lekami przeciwarytmicznymi klasy III (np. amiodaron) nie były prowadzone, jednak podczas jednoczesnego stosowania obu leków należy zachować ostrożność.
Przeciwwskazania - Emla plaster (25mg+25mg) x 2 szt
Nadwrażliwość na amidowe leki miejscowo znieczulające lub pozostałe składniki preparatu. Methemoglobinemia (wrodzona lub idiopatyczna). Nie stosować u wcześniaków (urodzonych przed 37 tyg. ciąży).Ostrożnie stosować u pacjentów otrzymujących inne środki miejscowo znieczulające lub tokainid (sumowanie działań niepożądanych), u chorych leczonych innymi lekami indukującymi powstawanie methemoglobiny oraz u pacjentów z atopowym zapaleniem skóry. Ostrożnie stosować u pacjentów z niedoborem G-6-PD (większe ryzyko methemoglobinemii), przyjmujących leki przeciwarytmiczne klasy III (np. amiodaron) - możliwość sumowania działania z lidokainą - rozważyć monitorowanie EKG. Należy zachować ostrożność, stosując preparaty przed podskórnym podaniem żywych szczepionek ze względu na bakteriostatyczne i przeciwwirusowe działanie lidokainy (w stężeniu >0,5%) i prylokainy (w stężeniu >2%) - zalecana jest kontrola odpowiedzi immunologicznej. Preparaty należy stosować ostrożnie w okolicy oczu. Ze względu na niewystarczającą ilość danych klinicznych, preparatów nie powinno się stosować u dzieci poniżej 3 mż.; u dzieci między 3 a 12 mż. otrzymujących równocześnie inne leki indukujące powstawanie methemoglobiny (np. sulfonamidy) oraz u dzieci na błony śluzowe. Krem nie powinien być stosowany na uszkodzoną błonę bębenkową lub w innych sytuacjach klinicznych, w których krem może się dostać do ucha środkowego. Preparaty nie powinny być stosowane na otwarte rany w związku z niewystarczającą ilością danych dotyczących wchłaniania substancji czynnych.
Preparat należy stosować ostrożnie u kobiet w ciąży. Lidokaina i prylokaina przenikają do mleka matki w ilościach nie stwarzających zagrożenia dla dziecka karmionego piersią.
Informacje dodatkoweTo jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Przechowuj lek w temperaturze poniżej 25°C.
Służymy Państwu pomocą pod adresem
sklep@cefarm24.pl.