Angina może okazać się brzemienną w skutkach chorobą gardła. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak rozpoznać jej objawy i w jaki sposób skutecznie z nimi walczyć.

Angina: kto i kiedy jest zagrożony?

Angina jest ostrym zapaleniem gardła, które najczęściej powodują bakterie, a niekiedy także i wirusy. Choroba jest przenoszona drogą kropelkową, a zarażeniem nią są zagrożeni tak dzieci, jak i dorośli. Częściej z jej konsekwencjami borykają się najmłodsi, których system odpornościowy nie jest zdolny radzić sobie z czyhającymi zagrożeniami. Zwiększoną ilość zachorowań obserwuje się w okresie jesienno-zimowym, jednak rosnąca popularność klimatyzatorów i będące konsekwencją ich działania duże amplitudy temperatur sprawiają, że coraz więcej osób musi mierzyć się z anginą także i latem.

Objawy anginy

Symptomy gardłowych perypetii pod szyldem anginy w dużej mierze są zależne od czynnika powodującego zarażenie. Jej lżejsza postać – angina wirusowa – przypomina wirusowe zapalenie gardła. Chory zgłasza wtedy: poczucie zmęczenia, problemy z przełykaniem, podrażnioną błoną śluzową oraz opuchniętymi migdałkami. Może także pojawić się stan podgorączkowy i dyskomfort podczas mówienia. To schorzenie można leczyć dostępnymi w aptece lekami w postaci tabletek do ssania lub preparatów w sprayupłukanek i inhalacji. Warto również sięgnąć po babcine metody i naturalne sposoby kuracji gardła. Może pojawić się też nieprzyjemny zapach z ust, który choć powoduje dyskomfort, minie wraz z chorobą.

Groźniejsze następstwa wywołuje angina spowodowana atakiem bakterii paciorkowca. Jej pierwszym sygnałem alarmowym jest ostry, dynamicznie postępujący ból gardła. Wtórują mu powiększone węzły chłonne w części żuchwy oraz wysoka temperatura – nawet ponad 39 st. C, czego następstwem jest ogóle osłabienie. Nie objedzie się także bez bólów głowy, stawów, a w niektórych przypadkach również mdłości. Charakterystyczna dla anginy bakteryjnej jest rozpulchniona i zaczerwieniona błona śluzowa migdałków i podniebienia. Jeśli mamy do czynienia z anginą ropną, to na migdałkach chorego będzie można zauważyć biały nalot. W przypadku anginy paciorkowcowej nie obejdzie się bez podania antybiotyku.

Leczenie anginy

Nasilający się ból gardła warto zawsze skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Słowa te nabierają dodatkowego znaczenia, jeśli choruje dziecko. Specjalista będzie bowiem w stanie określić przyczynę komplikacji i zaaplikować środki zwalczające źródło bólu. W przypadku infekcji wirusowej, anginę można próbować leczyć środkami dostępnymi bez recepty. Jeśli natomiast mamy do czynienia z patogenami w postaci bakterii, koniecznie trzeba sięgnąć po przepisany przez lekarza antybiotyk. W tym przypadku przyda się też izolacja chorego i podanie leków osłonowych. Niezależnie od typu anginy, ból można doraźnie uśmierzać przez stosowanie płukanek, ziołowych suplementów diety w postaci pastylek do ssania, okładów, picie syropów i częste nawilżanie śluzówki gardła dużą ilością wywarów z lipy, czarnego bzu lub maliny.

Wylecz anginę do końca

Terapia anginy może zająć nawet kilkanaście dni. To sporo, szczególnie w naszej zabieganej rzeczywistości, w której liczy się każda chwila. W przypadku anginy szczególnie jednak warto odpocząć i zwalczyć jej przyczynę do końca. Niedoleczona choroba może skutkować groźnymi powikłaniami lub nawrotami, na które są narażone przede wszystkim dzieci. Wśród najczęstszych powikłań anginowych wymienia się: zapalenie nerek, ropień okołomigdałkowy, ropne zapalenie ucha, choroby stawów i serca. Po przejściu anginy warto poprosić lekarza o skierowanie na serię podstawowych badań kontrolnych (mocz, morfologia, EKG), które pozwolą rozwiać ryzyko wystąpienia powikłań.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl