Stres, kołatanie serce na tle nerwowym, problemy ze snem – chyba każdy z nas miał chociaż raz styczność z jedną z wymienionych dolegliwości. Szybkie tempo życia i nadmiar obowiązków sprawiają, że jesteśmy zestresowani i rozdrażnieni. W takich sytuacjach wiele osób sięga po produkty uspakajające, a jednym z nich jest melisa lekarska. Okazuje się, że właściwości uspokajające nie są jedynymi, które ją charakteryzują.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Właściwości melisy

Melisa to roślina wieloletnia, występująca naturalnie w Europie, Azji czy w północnej części Afryki. Osiąga ona zwykle wysokość kilkudziesięciu centymetrów, a jej zielone liście są mocno ząbkowane. Gdy potrzemy liść melisy, już po chwili poczujemy delikatny, cytrynowy aromat, który wytwarza. Nikogo chyba zatem nie zdziwi fakt, że melisa jest także nazywana cytrynowym zielem. Jej inne nazwy to m.in. pszczelnik oraz rojownik.

Melisa to roślina bogata m.in. w olejek eteryczny, chlorofil, flawonoidy czy kwasy fenolowe. Wykazuje działanie bakteriobójcze, antyoksydacyjne, przeciwwirusowe, rozkurczające oraz uspokajające. Niezwykle popularna w medycynie ludowej, wciąż jest jednym z tych ziół, po które najczęściej sięgamy. Korzystamy z dobrodziejstwa jej liści, jednak czy wiemy, jak działa melisa na inne problemy niż stany nerwowe?

Produkty z melisą - uspokój skołatane nerwy

Produkty z melisą - uspokój skołatane nerwy

Melisa
Herbaty ziołowe

Dlaczego picie melisy to dobry wybór?

Czy melisa uspokaja? Zdecydowanie tak! Zioło to jest stosowane przy stanach lękowych, pobudzenia nerwowego, rozdrażnienia, kołatania serca na tle nerwowym. Warto po nią również sięgnąć, gdy mamy problemy ze snem. Napar z melisy odpręża, rozluźnia, wykazano także, że wpływa pozytywnie na koncentrację. Działanie bakteriobójcze melisy przynosi efekty m.in. w leczeniu grzybicy stóp, z kolei właściwości przeciwwirusowe zostały potwierdzone w leczeniu opryszczki. Jak widać, melisa na uspokojenie to popularna, ale zdecydowanie niejedyna możliwość.

Picie melisy pobudza wydzielanie soków trawiennych i działa żółciopędnie. Filiżanka melisy jest polecana osobom z problemami trawiennymi, wzdęciami, z zespołem jelita drażliwego. Wskazana jest także dla tych, którzy chcą obniżyć poziom cholesterolu oraz zadbać o wątrobę. Melisa działa rozkurczająco, zatem przynosi dobre efekty w leczeniu napięcia przedmiesiączkowego oraz bólów miesiączkowych. Liść melisy możemy także przykładać do miejsca ukąszenia owada – już w dawnych latach stosowano ją do leczenia ran.

Melisa w kosmetyce

Cenne właściwości melisy znalazły również zastosowanie w branży kosmetycznej. Melisa działa antyoksydacyjnie – oznacza to, że zwalcza wolne rodniki. To właśnie one są odpowiedzialne za starzenie się skóry czy powstawanie niektórych chorób. Z tego powodu melisa to popularny dodatek kremów, balsamów czy toników o działaniu przeciwzmarszczkowym. Z racji tego, że melisa działa antybakteryjnie, przynosi dobre efekty w leczeniu trądziku i regulowaniu pracy gruczołów łojowych. Melisa jest stosowana w leczeniu łupieżu – może być składnikiem szamponów i odżywek. Starą, babciną metodą jest zrobienie domowej płukanki z melisy do włosów.

Melisa to także cenny dodatek w kuchni. Cytrynowy aromat liści sprawdza się w sałatach, likierach, nalewkach. Wystarczy wrzucić kilka listków melisy do szklanki wody, aby zmienić jej smak i sprawić, by zyskała delikatne właściwości uspokajające i wspomagające trawienie. Wiele osób docenia przyjemny zapach liści zioła i korzysta z olejków z melisy do aromaterapii. Masaż olejkiem z melisy to idealny sposób na pozbycie się stresu z całego dnia!

Melisa – przeciwwskazania

Melisa w aptece to produkt dostępy pod wieloma postaciami. Mogą to być tabletki, susz, torebki do zaparzania, gotowe herbatki, syropy. Warto podkreślić, że melisa dla dzieci to bezpieczne rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać o wyborze produktu dobrej, sprawdzonej jakości. Picie melisy nie ma wielu przeciwwskazań. Oczywiście zbyt duża dawka zioła może powodować m.in. bóle głowy, nudności czy bóle brzucha. Nie powinni jej także pić kierowcy bezpośrednio przed podróżą. Można przyjąć, że dwie filiżanki melisy dziennie to bezpieczna dawka dla osoby dorosłej.

Przeciwwskazaniem do picia melisy jest uczulenie na którykolwiek z jej składników. Osoby skłonne do alergii i podrażnień skóry powinny także przeprowadzić małą próbę uczuleniową, zanim zaczną stosować kosmetyki z melisą w składzie. Warto pamiętać, że melisa, jak każde zioło, może wchodzić w interakcje z lekami. Jeśli regularnie przyjmujemy leki, warto zasięgnąć opinii lekarza w kwestii stosowania melisy. Jej picie nie jest też zalecane przed i po operacjach.

Autor artykułu:
tech.farm. Gabriela Kotuk