Kondycja paznokci człowieka może wiele powiedzieć o jego stanie zdrowia, higienie i codziennej pielęgnacji. Stan płytki paznokciowej może alarmować o nieprawidłowej diecie, a niekiedy nawet wskazywać na poważne problemy zdrowotne, dlatego nie należy go lekceważyć. Jedną z najczęściej pojawiających się zmian na płytce paznokciowej są białe plamy. Na paznokciach nie pojawiają się one bez przyczyny, choć do ich występowania może prowadzić wiele różnych czynników. Skąd mogą brać się białe plamki na paznokciach? Jak się ich pozbyć? Zapraszamy do artykułu, gdzie zebraliśmy informacje na ten temat!

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Białe plamki na paznokciach

Nie bez powodu mówi się, że zadbane dłonie i paznokcie to wizytówka każdego człowieka. Mowa tu jednak nie tylko o higienie i pielęgnacji. To, jak wygląda płytka paznokcia danej osoby, może też wiele powiedzieć o kondycji jej organizmu. Zmiany na paznokciach mogą wskazywać na wiele nieprawidłowości zdrowotnych, ale mogą również mieć wiele błahych powodów. Jednym z częstych problemów dotykających płytki paznokciowe jest leukonychia, czyli inaczej bielactwo paznokci, które bywa również określane mianem kwitnących paznokci. Wyróżnić można leukonychię prawdziwą, w przypadku której zmiany pojawiają się w macierzy paznokcia, a także leukonychię pozorną, która dotyczy zmian powstających w obrębie tkanek podpaznokciowych. Kolejną opcją jest pseudoleukonychia, w przypadku której zmiany pojawiają się w płytce paznokciowej.

W niektórych przypadkach ciężko wskazać od ręki, co oznaczają białe plamki na paznokciach, jednak z pewnością nie powinno się lekceważyć ich pojawienia się. Wspomniane zmiany mogą się pojawić zarówno na paznokciach małych dzieci (w tym również niemowląt), jak i na paznokciach dorosłych. Mogą też przybierać różne kształty – od niewielkich kropek, przez większe plamki, aż po duże poprzeczne kreski. Białe przebarwienia mogą pojawiać się ponadto pojedynczo, ale mogą też być rozsiane po paznokciach w większych ilościach. Co więcej – możliwe są zarówno białe plamy na paznokciach u rąk, jak i białe plamy na paznokciach u nóg.

Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Leukonychia może mieć wiele przyczyn, w tym także te poważne. Na co mogą wskazywać pojawiające się białe ślady na paznokciach?

  • Białe kropki na paznokciach niejednokrotnie są objawem niedoborów witamin oraz minerałów. Zwykło się sądzić, że to głównie niedobory wapnia przyczyniają się do tego problemu, jednak problemem mogą być też niedobory cynku, magnezu, potasu, a nawet niedobory białka.
  • Białe przebarwienia paznokci niekiedy pojawiają się w efekcie jej mikrourazów, poza tym mogą wiązać się z obgryzaniem paznokci, czy też z obgryzaniem skórek.
  • Rzadkością nie są również białe plamy na paznokciach po hybrydzie, gdyż ta nie jest obojętna dla płytki. Również nieprawidłowo wykonywany manicure niejednokrotnie prowadzi do pojawienia się białych plam na paznokciach. Mowa między innymi o uszkodzeniu macierzy paznokcia czy o zbyt intensywnym wycinaniu skórek.
  • Zmiany na paznokciach mogą też pojawiać się w przypadku ich kontaktu z agresywnymi produktami, w tym kosmetykami, lakierami czy też nawet detergentami.
  • Za pojawianie się białych plam na paznokciach mogą odpowiadać też zatrucia metalami ciężkimi. Białe pasma na płytce paznokciowej pojawiają się między innymi u osób, które są zatrute arszenikiem lub talem.
  • Białe plamki na paznokciach i wypadanie włosów mogą być też efektem chemioterapii.
  • Poza tym zdarza się też leukonychia o podłożu genetycznym, która stanowi wyłącznie defekt estetyczny i nie musi wskazywać na problemy zdrowotne.
  • Inne przyczyny pojawienia się białych plam na płytce paznokciowej to bielactwo lub łysienie plackowate.
  • Problem może również stanowić grzybica paznokci, która niejednokrotnie objawia się w postaci jasnych przebarwień.
  • Bielactwo paznokci może też niekiedy wskazywać na poważne schorzenia, w tym między innymi na niewydolność serca bądź nerek, marskość wątroby, a nawet na niedokrwistość czy też ziarnicę złośliwą.

Białe plamki na paznokciach dziecka – najbardziej prawdopodobne przyczyny

Jasne przebarwienia na paznokciach mogą pojawiać się w każdym wieku. Białe plamki na paznokciach u niemowlaka czy też białe plamki na paznokciach u dziecka starszego wcale nie są rzadkością. Najczęściej u najmłodszych za jasne przebarwienia odpowiadają różnego rodzaju mikrourazy, które mogą być między innymi efektem uderzenia lub przytrzaśnięcia paznokcia. Dziecięca płytka paznokciowa jest bardzo delikatna i cienka, a zatem bardziej podatna na mikrourazy. Poza tym dzieci są ruchliwe i mniej uważne od dorosłych, a oprócz tego zdarza im się trzymać ręce w buzi czy też ssać kciuk. Białe plamy na paznokciach u dzieci mogą być też związane z obgryzaniem przez najmłodszych paznokci i skórek.

Pojedyncze przebarwienia nie są zazwyczaj powodem do zmartwień, jednak jeśli pojawiają się często lub w dużych ilościach, rozsądnym rozwiązaniem będzie konsultacja z pediatrą. Chmurka na paznokciach dziecka może bowiem wskazywać na pewne niedobory, a to sygnał, by przyjrzeć się dziecięcej diecie. Uwagę należy także zwrócić na ogólny stan zdrowia pociechy, szczególnie jeśli białe plamy na paznokciach u dziecka nie są jedynym niepokojącym objawem. Jeżeli dodatkowo pojawiają się zmiany skórne, rodzic zauważy nadmierne wypadanie lub osłabienie dziecięcych włosów czy też inne niepokojące symptomy, powinien zasięgnąć porady lekarza.

Białe przebarwienia na paznokciach – czy jest się czym martwić?

Jak już wcześniej zaznaczono, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, co oznaczają białe plamki na paznokciach, gdyż może za nie odpowiadać wiele czynników. Zazwyczaj białe zmiany na płytce paznokciowej nie stanowią powodu do obaw, jednak nie oznacza to, że należy całkiem je lekceważyć. W większości przypadków wystarczy zmodyfikować swój sposób pielęgnacji dłoni i paznokci czy też bardziej uważać na ewentualne mikrourazy, a problem sam zniknie. W niektórych przypadkach jednak za białe przebarwienia na paznokciach odpowiada nieprawidłowa dieta i pewne niedobory pokarmowe. Może być to jeden z sygnałów, że pacjent powinien pilniej przyglądać się swojemu menu lub wdrożyć dodatkową suplementację – zanim pojawią się poważniejsze powikłania niedoborów. Znacznie rzadziej białe przebarwienia wskazują na poważniejsze przyczyny, w tym na grzybicę, choroby serca, nerek czy anemię, dlatego warto być wyczulonym na stan swojej płytki paznokciowej, a wszelkie wątpliwości konsultować z lekarzem.

Białe plamki na paznokciach – jakich witamin brakuje?

Gdy pojawiają się białe przebarwienia płytki paznokciowej, niekiedy mówi się, że „paznokcie kwitną”. Faktem jest, że białe wykwity na paznokciach mogą być efektem niedoborów witamin i składników odżywczych w organizmie. Jeśli zatem u pacjenta problem ten pojawia się nagminnie, warto zweryfikować jakość swojej diety. Problem może w tym przypadku stanowić niedobór witamin z grupy B, a także niedobór witaminy A czy witaminy C lub E. Za kondycję paznokci odpowiada również cynk, a jego niedobory mogą objawiać się między innymi przebarwieniami i osłabieniem płytki. Dodatkowo za białe przebarwienia może odpowiadać wapń – w tym zarówno niedobór tego pierwiastka, jak i jego nadmiar w diecie. Należy też zwrócić uwagę na odpowiednią podaż żelaza, magnezu, potasu, a także krzemu. Niedobory mogą być też efektem niedoborów białka.

W tym miejscu warto dodać, że prawidłowa dieta nie zawsze gwarantuje brak niedoborów. Do niedoborów witamin i składników mineralnych mogą się przyczyniać pewne schorzenia i zaburzenia wchłaniania jelitowego, a nawet pasożyty jelitowe, więc przebarwienia paznokci mogą pośrednio wskazywać na większe problemy, które wymagają poszerzonej diagnostyki.

Białe plamki na paznokciach – co jeść, by wyeliminować problem?

Jeżeli białe plamki na paznokciach faktycznie wynikają z nieprawidłowej diety, warto tak ją zmodyfikować, by pokrywała zapotrzebowanie na wspomniane wyżej składniki. Co jeść, aby białe plamki na paznokciach przestały się pojawiać?

  • Wapń znaleźć można między innymi w mleku i przetworach mlecznych, a także w migdałach, nasionach roślin strączkowych, awokado i płatkach owsianych, a oprócz tego w zielonych warzywach liściastych.
  • Żelazo znaleźć można w mięsie, fasoli, zielonych warzywach liściastych, a także w kaszy gryczanej, orzechach, burakach oraz kakao.
  • Magnez występuje między innymi w awokado, orzechach, gorzkiej czekoladzie, migdałach, otrębach owsianych, kaszy gryczanej, szpinaku i natce pietruszki.
  • Cynk znaleźć można natomiast w pomidorach, dzikim ryżu, kurkach, warzywach kapustnych, a także w kakao i pestkach dyni, poza tym pierwiastek ten znajduje się w sezamie i quinoa.
  • Potas obecny jest między innymi w soi i soczewicy, w pomidorach, natce pietruszki, liściach buraka i szpinaku, a także w pasternaku i grochu oraz bananach.
  • Krzem można znaleźć w skrzypie polnym i pokrzywie, a także w burakach, soczewicy i zbożach.
  • Witamina C znajduje się w natce pietruszki, cytrusach, papryce, białej kapuście, kiszonkach, a także w truskawkach i czarnej porzeczce.
  • Witaminy z grupy B występują w rybach i wątróbce, a także w pestkach dyni i słonecznika, drożdżach, płatkach owsianych oraz fasoli.
  • Witaminę E znaleźć można w olejach, oliwie z oliwek, orzechach i kiełkach pszennych, a oprócz tego w migdałach, brokułach, czarnej porzeczce i malinach, a także w morwie oraz w jarmużu.
  • Witaminę A, czy też raczej beta-karoten, który potem ulega przekształceniom do witaminy A, można znaleźć w morelach, arbuzie, szparagach, pomidorach, papryce, jarmużu, szpinaku, a także w marchwi, dyni i batatach.

Białe plamki na paznokciach – jak się ich pozbyć?

Aby móc walczyć z problemem białych plamek na paznokciach, należy znać jego źródło, czyli wiedzieć, od czego są białe plamki na paznokciach. Jeśli problemem jest mikrouraz, nie trzeba wdrażać żadnych działań – poza dbałością o większą ostrożność. Jeśli za białe przebarwienia na paznokciach odpowiada nieprawidłowy manicure, należy zwrócić uwagę na właściwą pielęgnację płytki i ograniczyć niekorzystnie wpływające na nią tipsy bądź drażniące kosmetyki oraz zabiegi. W przypadku białych plam związanych z niedoborami konieczne może być wprowadzenie zmian w diecie bądź dodatkowa suplementacja. Jeszcze inne działania trzeba będzie wdrożyć, jeśli za bielactwo paznokci odpowiadają schorzenia nerek, anemia czy marskość wątroby.

Należy też przypomnieć, że za przebarwienia na płytce paznokciowej może odpowiadać grzybica paznokci. Białe plamy na paznokciach u nóg mogą być efektem białej grzybicy paznokci bądź wewnątrzpłytkowej grzybicy paznokci, czy też nawet pleśnicy paznokci. W przypadku grzybicy paznokci można zauważyć na płytce białe plamy, które w dalszych etapach rozwijania się choroby zaczynają rogowacieć, po czym dochodzi do wykruszania się płytki. Leczenie grzybicy paznokci najlepiej skonsultować z dermatologiem, który dobierze odpowiednie środki, a także wytłumaczy, jaką terapię należy podjąć. W tym przypadku leczenie może być długotrwałe i będzie wymagać od pacjenta systematyczności w stosowaniu leków oraz szczególnej dbałości o higienę.

Literatura:

  • Gregoriou S., Argyriou G., Larios G., Rigopoulos D., Schorzenia paznokci a choroby układowe – o czym mówi nam wygląd paznokci?; https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10163/8663, dostęp 08.2022
  • Surma A.W., Nockowski P., Wpływ stanu zdrowia oraz stylu życia na wygląd paznokci. ; http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.1-2.pdf ,  dostęp 08.2022
  • https://cms.galenos.com.tr/Uploads/Article_32317/jtad-3-0-En.pdf, dostęp 08.2022

Autor artykułu: tech. farm. Anna Onikijuk