Dokuczliwy i bolesny jęczmień na oku może utrudniać wiele codziennych czynności. Jeśli i Ty musisz mierzyć się z tym problemem, sprawdź, jakie są najbardziej skuteczne sposoby na pozbycie się tej krępującej dolegliwości.

Czym jest jęczmień na oku?

Z medycznego punktu widzenia, jęczmień jest zapaleniem gruczołów powiekowych. Wyróżniamy dwa typy schorzenia: jęczmień zewnętrzny i wewnętrzny. W pierwszym przypadku mowa o zapaleniu gruczołów powiekowych zewnętrznych, a w drugim, który jest bardziej skomplikowanym przypadkiem, gruczołów powiekowych wewnętrznych. Jęczmień zewnętrzny objawia się w postaci grudkowych ropieni o kształcie małego zboża (stąd nazwa) powstających na brzegach powiek. Ropień na początku ma barwę czerwonawą, a następnie przechodzi w kolor różowy lub żółty. Jego powstaniu mogą towarzyszyć: łzawienie, ból głowy, podwyższona temperatura, powiększenie węzłów chłonnych oraz obrzęk i zaczerwienienie na powiece. Cykl życia ropienia trwa około 7 – 10 dni. Jęczmień powoduje podrażnienie oka, swędzenie oraz uczucie dyskomfortu i obcego obiektu w delikatnej okolicy powieki, nie ma jednak wpływu na jakość widzenia.

Jakie są przyczyny schorzenia?

Najczęstszą przyczyną wystąpienia jęczmienia na oku jest zarażenie gronkowcem. Okoliczności sprzyjające zakażeniu bakterią to: źle dobrane kosmetyki do malowania oczu, niedbałe zmywanie makijażu, pocieranie powiek brudnymi dłońmi, dym lub opary chemiczne. Ryzyko pojawienia się gronkowca wzrasta wraz z osłabieniem systemu odpornościowego, niedoborem witamin, schorzeniami układu endokrynnego lub problemami żołądkowo-jelitowymi. Szanse na pojawienie się jęczmienia zwiększa również brak odpowiedniej higieny. Utrzymanie tej ostatniej i dbałość o zróżnicowaną dietę będą w tym przypadku najlepszą profilaktyką. Osoby, które są narażone na zapalenie gruczołów powiekowych i podrażnienie oczu, mogą zapobiegawczo stosować balsam do powiek i krople do oczu. Przydatny również będzie żel hipoalergiczny do mycia twarzy, dzięki któremu zadbasz o higienę twarzy.

Jęczmień na oku

Kto jest zagrożony powstaniem ropienia?

Nie ma jednej, sprecyzowanej grupy osób zagrożonych wystąpieniem jęczmienia. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, niezależnie od wieku, mogą zauważyć na swej powiece ropień. Ryzyko jego wystąpienia wzrasta wśród cukrzyków oraz osób noszących soczewki kontaktowe lub narażonych na długotrwały stres.

Jak można leczyć jęczmień na oku?

Konsultacja u lekarza zwykle kończy się przepisaniem maści lub kropli z antybiotykiem. W przypadku przedłużających się objawów lub wystąpienia kilku jęczmieni równocześnie, lekarz może rekomendować także terapię w formie doustnych antybiotyków. Znane są również przypadki, w których jęczmień jest nacinany chirurgicznie, choć zdarzają się one rzadko.

Co z domowymi metodami leczenia?

Z racji tego, że zapalenie gruczołów powiekowych jest dość powszechną dolegliwością, wiele z osób stających oko w oko z tym problemem ignoruje wizytę u specjalisty, próbując wyleczyć się domowymi sposobami. Nie dają one gwarancji powodzenia (w tego typu sytuacjach zawsze warto zasięgnąć rady lekarza), ale mogą niwelować nieprzyjemne objawy. Do bardziej kontrowersyjnych należą metody pocierania powieki złotą obrączką, śliną lub przykładaniu ugotowanego jajka. Osobom, które chciałby skorzystać z domowej apteczki, polecamy raczej okłady z naparów ziołowych. Świetnie w tej roli sprawdzą się nagietek, rumianek, nać pietruszki, ziele świetlika, zielona herbata oraz liście gujawy i maliny. Rekomendowane jest również picie herbatki z mniszka lekarskiego.

Niezależnie od tego, który środek leczniczy wybierzesz, pamiętaj, że nigdy nie powinno się próbować samodzielnie wyciskać lub nacinać jęczmienia, bo może powodować dalsze komplikacje i narażenie na szwank wrażliwego narządu wzroku.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-16:00 sklep@cefarm24.pl