jak leczyć atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry: przeciwdziałaj

AZS to choroba przewlekła o nawrotowym charakterze z przeplatającymi się okresami wyciszenia objawów (remisji) oraz ich zaostrzeń (przesuszenie skóry, podrażnienia, nawet rany). Przy atopowym zapaleniu skóry bardzo często występuje świąd, o stopniu nasilenia zależnym od obecnie trwającej fazy choroby. Towarzyszą jej również zaburzenia funkcjonowania układu immunologicznego i zmiany w fizjologii i budowie skóry.

Z biegiem czasu choroba może się wyciszyć, a objawy mogą stać się mniej dokuczliwe. Szacunkowo przyjmuje się, że atopowe zapalenie skóry dotyka około 20% populacji na świecie.

Przebieg AZS

Defekt bariery naskórkowej

Skóra osób chorych na AZS znacznie różni się od skóry prawidłowej u osób zdrowych. Zdrowa skóra pokryta jest płaszczem hydrolipidowym, który chroni ją przed wpływem czynników zewnętrznych. Jest to mieszanina łoju (sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe) i tłuszczów pochodzących z komórek naskórka. Pod płaszczem znajduje się warstwa rogowa, która przypomina mur z cegieł, gdzie cegły to zrogowaciałe komórki naskórka (korneocyty) nakładające się jedne na drugie. Spaja je cement międzykomórkowy pełniący funkcję uszczelniacza, dzięki czemu warstwa rogowa bardzo trudno przepuszcza wodę.

U alergików skóra tworzy niekompletny płaszcz hydrolipidowy, a nieprawidłowy cement międzykomórkowy powoduje, że komórki naskórka nie przylegają do siebie we właściwy sobie sposób. Ich skóra jest więc jak sito, przez które w głąb przenikają alergeny i substancje drażniące wywołujące reakcje zapalne. Dlatego tak ważne jest stosowanie odpowiednich preparatów o działaniu nawilżającym i natłuszczającym jak Krem do ciała DEMSA do stosowania w czasie wyciszenia objawów lub Skoncentrowany krem do ciała DEMSA w zaostrzeniach atopowego zapalenia skóry. Pomogą one odbudować zapobiegający utracie wody płaszcz hydrolipidowy skóry oraz dostarczą substancje przenikające do skóry właściwej – odpowiedzialnej za wiązanie wody w tej warstwie.

skóra zdrowa i atopowa

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Przyczyny wywołujące atopowe zapalenie skóry są złożone i nie do końca zbadane. Podatność na AZS w różnym stopniu warunkują czynniki:

czynniki genetyczneGenetyczne

Jeśli jedno z rodziców ma AZS, prawdopodobieństwo wystąpienia choroby u dziecka rośnie do 20-40% (stwierdzenie atopii u matki jest większym czynnikiem ryzyka niż u ojca). Gdy oboje rodzice mają atopowe zapalenie skóry, ryzyko jest większe i wynosi 60-80%. AZS występuje znacznie częściej u bliźniąt jedno- niż dwujajowych.

środowiskoŚrodowiskowe

Związki chemiczne obecne w skażonym spalinami powietrzu niekorzystnie wpływają na mechanizmy obronne organizmu człowieka, ułatwiając tym samym przenikanie alergenów.

czynniki psychoPsychogenne

Sytuacje stresowe mogą powodować nasilenie objawów AZS.

klimatyczneKlimatyczne

Wysoka temperatura powietrza wpływa na nadmierne pocenie się skóry, co może nasilać objawy. Warunki klimatyczne wpływają także na wzrost i różnorodność fauny i flory, co determinuje rodzaj i ilość alergenów w powietrzu.

czynniki drażniąceDrażniące

Drażniące substancje chemiczne (detergenty, konserwanty, rozpuszczalniki, dym tytoniowy), mechaniczne podrażnienie skóry (szorstkie, wełniane tkaniny) oraz twarda woda mogą osłabiać wrażliwą barierę ochronną skóry.

alergeny pokarmoweAlergeny pokarmowe

Alergia pokarmowa (na mleko, jaja, orzechy, ryby, skorupiaki) dotyka około 4-10% dzieci i 2-4% osób dorosłych. Na wystąpienie alergii najbardziej narażone są dzieci do 2. roku życia, ponieważ w tym okresie układ immunologiczny przewodu pokarmowego dziecka jest jeszcze niedojrzały. Alergeny powietrznopochodne, które przyczyniają się do rozwoju AZS, to: roztocza, alergeny obecne w sierści, wydzielinach i naskórku zwierząt domowych, alergeny pyłku roślin oraz alergeny pochodzenia grzybiczego i bakteryjnego.

alergeny powietrzneAlergeny powietrznopochodne

Alergeny powietrznopochodne, które przyczyniają się do rozwoju AZS, to: roztocza, alergeny obecne w sierści, wydzielinach i naskórku zwierząt domowych, alergeny pyłku roślin oraz alergeny pochodzenia grzybiczego i bakteryjnego.

Atopowe zapalenie skóry – podział wiekowy występowania

Atopowe zapalenie skóry może pojawić się w każdym wieku i ustąpić samoistnie lub występować całe życie z charakterystycznymi okresami złagodzenia i zaostrzeń objawów. Objawy, charakter zmian skórnych oraz ich lokalizacja podzielone są umownie na fazy odpowiadające przedziałom wiekowym:

Okres niemowlęcy (od 6. miesiąca życia do dwóch lat)

Skóra dzieci z racji odmiennej budowy od skóry dorosłych jest znacznie bardziej podatna na podrażnienie, wysuszenie i zakażenie.

niemowlak azs

Od zewnątrz chroni ją cienki, nierozwinięty jeszcze w pełni naskórek, który nie stanowi wystarczająco szczelnej bariery. Z jednej strony woda łatwo z niego odparowuje, przez co skóra łatwiej ulega przesuszeniu, z drugiej – substancje aktywne swobodniej przenikają przez cienki naskórek. Ochronny płaszcz hydrolipidowy dopiero się formuje i charakteryzuje się mniejszą ilością i składem lipidów. Neutralne pH skóry i upośledzona termoregulacja powodują, że skóra dziecka nie jest w stanie skutecznie bronić się przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Z drugiej strony skóra noworodka jest gładka, miękka, elastyczna i niezniszczona jeszcze przez działanie czynników zewnętrznych, dlatego też wymaga szczególnej opieki.

Pierwsze objawy to suchość i szorstkość skóry oraz grudki, strupy i nadżerki. Zmiany pojawiają się przede wszystkim na twarzy i rozszerzają się na szyję i tułów. Towarzyszy im świąd zakłócający sen małego dziecka, które często budzi się z płaczem. Sączące zmiany skórne często ulegają wtórnemu zakażeniu. Problemy skórne mogą ustąpić samoistnie do 2. roku życia, ale sam fakt pojawienia się choroby zwiększa ryzyko rozwoju innych chorób alergicznych, m.in. astmy.

Okres późno dziecięcy (3-11 lat)

W tym stadium częstsze są zmiany w postaci grudek i blaszek z lichenizacją (pogrubienie skóry w wyniku drapania i przewlekłego stanu zapalnego), natomiast rzadziej spotyka się zmiany sączące.

dziecko azs

Zmiany występują na rękach, stopach, na grzbietach dłoni i stóp, wokół nadgarstków i kostek oraz w zgięciach łokciowych i podkolanowych. Pot, urazy i otarcia utrudniają gojenie się zmian skórnych i sprzyjają powstawaniu wtórnych nadkażeń bakteryjnych, co dodatkowo komplikuje przebieg choroby.

Problemy skórne mogą ustąpić samoistnie. W okresie przejściowym pojawiają się przemijające przebarwienia skóry.

Okres młodzieńczy i dorosły (od okresu dojrzewania przez całe życie)

W tym stadium zaostrzenia przeplatają się z okresami samoistnych ustąpień objawów. Skóra jest szorstka, sucha, pogrubiała i lekko brązowa. Mogą pojawić się również nacieki zapalne, przeczosy (powstają w wyniku mechanicznych urazów takich jak np. drapanie) oraz krwiste strupy.

kobieta azs

Przewlekły charakter choroby powoduje skłonność do tworzenia się rozległych zlichenizowanych blaszek. Zmiany skórne występują symetrycznie i są zlokalizowane na twarzy, na górnych częściach ramion i pleców, na kończynach oraz grzbietowych powierzchniach rąk i stóp, grzbietach palców rąk i stóp.

Przebiegowi choroby towarzyszy świąd, dokuczliwy zwłaszcza w nocy, powodujący bezsenność, zmęczenie i drażliwość.

Swędzenie – podstawowy objaw AZS

Skóra osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry jest bardziej podatna na swędzenie. Świąd i suchość skóry nasilają się w godzinach wieczornych i w nocy, co zaburza sen i obniża jakość życia chorego. Objawy te często utrzymują się nawet w czasie remisji (po ustąpieniu objawów).

Mechanizm pojawiania się świądu w AZS jest jeszcze słabo poznany. W jego powstawaniu bierze się pod uwagę czynniki neurogenne, defekty w strukturze skóry, utratę jej wilgotności i stan zapalny. Uporczywy świąd zmusza pacjentów do drapania się, co prowadzi do dalszych uszkodzeń naskórka. Zmieniona chorobowo skóra jeszcze łatwiej ulega podrażnieniu, co w efekcie jeszcze bardziej nasila świąd. Mechanizm ten prowadzi do powstania „błędnego, koła”, które utrudnia leczenie pacjentów cierpiących na atopowe zapalenie skóry.

Błędne koło swędzenia

O tym, jak zapobiegać, leczyć i łagodzić swędzenie dowiesz się, czytając drugą część naszego materiału na temat AZS już w najbliższy wtorek.

Poczytaj więcej informacji na www.demsa.pl

Warto przeczytać

Czym są produkty określane mianem superfood?

Słyszałaś o produktach superfood? Nazwa ta od pewnego czasu jest na ustach wszystkich osób, które dbają o to, co pojawia się na ich talerzach. Słowo…

Zioła peruwiańskie – czy faktycznie pomagają?

Ziołolecznictwo ma coraz większe grono zwolenników. Medycyna naturalna jest stosowana nie tylko przy leczeniu różnego rodzaju schorzeń, ale również w ramach profilaktyki. Picie ziół na…

Rośliny doniczkowe dla dziecka

Obecność roślin w domu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Szczególnie warto mieć je np. w mieszkaniu w bloku, gdzie nie mamy dostępu do terenów…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675