Kurze łapki to niewielkie zmarszczki mimiczne wokół oczu, które mogą uprzykrzyć życie wielu osobom, a w szczególności kobietom. Te charakterystyczne wgłębienia na skórze stanowią efekt naturalnych procesów starzenia się skóry, a także nadmiernej mimiki twarzy, m.in. podczas uśmiechania się. Na szczęście medycyna estetyczna dysponuje obecnie wieloma metodami usuwania zmarszczek mimicznych, dzięki którym skóra twarzy staje się wyraźnie odmłodzona. Dlaczego powstają kurze łapki pod oczami i jak zamaskować kurze łapki u kosmetyczki lub w domu?

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Czym są kurze łapki na twarzy?

Kurze łapki, często nazywane także liniami charakteru lub zmarszczkami śmiechu, to drobne deformacje powierzchni skóry w postaci wgłębień, bruzd i zagięć, które układają się promieniście (podobnie jak łapki kury) w zewnętrznych kącikach oczu. Stanowią one jeden z pierwszych zwiastunów rozpoczynającego się procesu starzenia skóry, który możemy zauważyć już po ukończeniu 25. roku życia. Kurze łapki pod oczami w młodym wieku są zazwyczaj małe i ledwie zauważalne, jednak im bliżej wieku 30-35 lat, tym stają się już coraz bardziej wyraźne, głębsze i zwielokrotnione. Niestety, z wiekiem kurze łapki zaczynają się utrwalać i są widoczne na stałe – nawet wtedy, gdy skóra naszej twarzy jest w pełni rozluźniona.

Warto również dodać, że zmarszczki mimiczne, czyli kurze łapki, mają tendencję do znacznie szybszego pojawiania się w porównaniu do lwiej zmarszczki (pionowej zmarszczki pomiędzy brwiami), co ma związek ze zwiększoną aktywnością mięśnia okrężnego oka, który odpowiada za zamykanie oraz zaciskanie powiek.

Skuteczne produkty przeciwzmarszczkowe

Skuteczne produkty przeciwzmarszczkowe

Kremy 40+
Kremy 50+
Kremy 60+

Jak powstają kurze łapki?

By zrozumieć, skąd biorą się kurze łapki, warto przybliżyć, jak wygląda struktura skóry wokół oczu. Jest ona bardzo delikatna i cienka (nawet do trzech razy cieńsza niż na innych obszarach twarzy), natomiast dolna powieka pozbawiona jest w całości gruczołów łojowych i potowych, jak również podściółki tłuszczowej. Co więcej, skóra wokół oczu cały czas pracuje, czego przykładem jest mięsień okrężny oka, wykonujący do 20 tysięcy ruchów podczas mrugania czy też mrużenia oczu. Wszystko to sprawia, że zmarszczki wokół oczu pojawiają się znacznie szybciej niż w pozostałych częściach twarzy, a z uwagi na zmniejszającą się z wiekiem ilość kolagenu i elastyny w skórze są one coraz bardziej widoczne.

Kolejnym czynnikiem, który ma znaczący wpływ na powstawanie kurzych łapek, jest naturalna ekspresja mięśni twarzy. Zmarszczki te pojawiają zatem znacznie szybciej u osób posiadających intensywną ekspresję mimiczną, a także u osób, które często się uśmiechają i mrużą oczy.

Warto dodać, że za proces powstawania zmarszczek mimicznych odpowiedzialne są również takie czynniki jak:

  • palenie papierosów – substancje toksyczne zawarte w dymie papierosowym przyczyniają się do uszkodzenia struktury skóry oraz przyspieszenia procesu jej starzenia. Co więcej, cera osób palących papierosy staje się ziemista i wysuszona, dzięki czemu jest znacznie bardziej narażona na powstawanie przebarwień i zmarszczek;
  • nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV – bez względu na to, czy opalamy się, czy też korzystamy z solarium, pod wpływem promieniowania ultrafioletowego skóra traci swoją elastyczność i staje się odwodniona, co przyspiesza proces powstawania pierwszych zmarszczek oraz pogłębienia tych, które istnieją;
  • słabe nawodnienie organizmu – skóra traci odpowiedni poziom nawilżenia na skutek działania m.in. czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, mróz czy też wysoka temperatura;
  • nieodpowiednia dieta – stosowanie diety ubogiej w tłuszcze, białko, aminokwasy i proteiny sprawia, że proces syntezy kolagenu jest zaburzony, przez co skóra staje się sucha i zwiotczała;
  • nieodpowiednia pielęgnacja skóry wokół oczu;
  • zmiany hormonalne, m.in. związane z wiekiem;
  • uwarunkowania genetyczne.

Jak zlikwidować kurze łapki?

Gdy zauważymy, że wokół naszych oczu pojawiają się pierwsze kurze łapki, warto od razu umówić się na wizytę u kosmetologa lub specjalisty medycyny estetycznej, który oceni stan naszej skóry i dobierze odpowiednią metodę usuwania zmarszczek mimicznych w okolicach oczu. Jednym z najpopularniejszych, a zarazem najskuteczniejszych zabiegów jest botox na kurze łapki, czyli metoda wstrzyknięć podskórnych, które blokują zdolność mięśni do skurczu, przyczyniając się tym samym do wygładzenia niewielkich i średnich zmarszczek. Preparat wstrzykiwany pod skórę zawiera toksynę botulinową typu A, która w niewielkim stężeniu pomaga w wygładzaniu skóry oraz likwidowaniu zmarszczek. Efekt uzyskany podczas zabiegu trwa około pół roku – po tym czasie botoks jest wydalany przez organizm, w związku z czym zabieg można powtórzyć.

Alternatywą dla botoksu na kurze łapki jest wstrzyknięcie preparatu zawierającego kwas hialuronowy o niskim stopniu usieciowienia. Jest to cząsteczka występująca naturalnie w naszej skórze, która wykazuje silne działanie nawilżające i pobudzające produkcję kolagenu. W związku z tym zabieg ten ma na celu nie tylko wypełniać i spłycać zmarszczki mimiczne, ale także wygładzać skórę twarzy oraz poprawiać jej kondycję.

Wśród zabiegów medycyny estetycznej, które również mogą pomóc w usuwaniu kurzych łapek, zalicza się także:

  • zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego CO2, który emituje promieniowanie wnikające do skóry właściwej, nie uszkadzając przy tym naskórka. Zabiegi te pomagają w aktywacji przebudowy kolagenu, dzięki czemu skóra wokół oczu jest napięta i ujędrniona, a zmarszczki są wyraźnie spłycone;
  • zabiegi z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, nazywane także „wampirzym liftingiem”, podczas których w skórę wokół oczu wstrzykiwane jest osocze pochodzące z krwi pacjenta. Zabiegi te polecane są przede wszystkim osobom uczulonym na botoks;
  • mezoterapia mikroigłowa okolicy oczu, która poprawia nawilżenie skóry, rozjaśniając i spłycając przy tym drobne zmarszczki.

Co na kurze łapki pod oczami? Domowe sposoby

Chociaż istnieje wiele domowych metod na pozbycie się kurzych łapek, to musimy jednak pamiętać, że nie przynoszą one zazwyczaj spektakularnych rezultatów, a ich stosowanie pomaga jedynie w poprawie ogólnej kondycji skóry. Z drugiej strony, naturalne sposoby na usuwanie zmarszczek mimicznych nie powinny wyrządzić nam większej szkody, dzięki czemu mogą być stosowane nawet u osób z wrażliwą skórą. W jaki sposób możemy zatem zadbać o naszą skórę wokół oczu?

Najprostszym sposobem jest stosowanie maseczek i kompresów na twarz – zarówno tych gotowych, które dostępne są w drogeriach, jak i tych samodzielnie przygotowanych w domu, m.in. na bazie czarnej lub zielonej herbaty. Do pielęgnacji skóry okolic oczu warto stosować także różnego rodzaju oleje i olejki, w tym np. oliwę z oliwek lub olejek arganowy.

Osoby zmagające się z kurzymi łapkami, powinny sięgać przede wszystkim po kosmetyki przeciwzmarszczkowe, które w swoim składzie zawierają retinol (witamina A), który stymuluje komórki do odnowy i spowalnia procesy starzenia się skóry. Retinol aktywuje skórę do pracy, dzięki czemu staje się ona ujędrniona i bardziej sprężysta, natomiast zmarszczki ulegają stopniowemu spłyceniu i stają się mniej widoczne. Warto jednak pamiętać, by kosmetyki z retinolem nie stosować w ciągu dnia – promieniowanie słoneczne ma niekorzystny wpływ na skuteczność działania tej substancji, w związku z czym kosmetolodzy zalecają, by stosować je na noc.

Pamiętajmy, że aby uniknąć pogłębiania się zmarszczek mimicznych, musimy zadbać nie tylko o odpowiednią pielęgnację skóry wokół oczu, ale także stosowanie zdrowego trybu życia. Kluczową kwestią w tym przypadku jest zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, odpowiednie nawodnienie organizmu, wysypianie się, a także unikanie zanieczyszczeń powietrza i dymu papierosowego.

Autor artykułu: tech. farmaceutyczny Monika Kędzierska