W obecnych czasach można zaobserwować bardzo ważny trend, mianowicie ludzie zaczynają coraz częściej mówić o zdrowej diecie. Jest to bardzo ważne, ponieważ zdrowa dieta wpływa na długość oraz jakość życia. Aby móc cieszyć się pełnią zdrowia przez długi czas, warto odwiedzić dietetyka, który przygotuje pełny jadłospis dla każdego. Jednym z jego składników powinna być rzodkiewka.

Dieta to podstawa!

Dla osób chcących wieść długie i szczęśliwe życie pełne zdrowia, dieta jest nieodłącznym składnikiem. To jakie makroskładniki oraz witaminy i minerały konsumujemy każdego dnia reguluje wszelkie procesy zachodzące w ludzkim ciele. Z tego względu, wrzucanie w siebie czegokolwiek, a przede wszystkim fast foodów, jest bardziej szkodliwe niż większości się wydaje.

Ponadto, poza samym zdrowiem, dieta pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała, ilość tłuszczu oraz zapewnia wymaganą ilość energii każdego dnia, w zależności od potrzeb i intensywności życia poszczególnych osób. Ważne jest, aby dieta zawierała dużo składników o pozytywnych własnościach zdrowotnych. Jednym z takich składników, choć ciągle niedocenionym, jest rzodkiewka.

Dlaczego rzodkiewki?

Przede wszystkim należy wiedzieć, że rzodkiewki bardzo dobrze sprawdzają się jako przekąski dla osób odchudzających się. Małe, chrupiące i często ostre warzywa są idealnym dodatkiem do kanapek oraz sałatek. W dodatku, ich kaloryczność nie jest wysoka, więc osoby odchudzające się powinny zainteresować się ilością rzodkiewki w ich diecie.

Rzodkiewki są bardzo dobre w smaku. Mogą być jedzone z małym dodatkiem soli lub jako składnik kanapek oraz sałatek. Niektórzy próbują rzodkiewki kisić, chwaląc zbawienne działanie wody z kiszonych rzodkiewek w wielu schorzeniach. Co ciekawe, rzodkiewka była uprawiana już w starożytnym Egipcie, 2000 lat temu. Kolejną zagadkę stanowi jej pochodzenie, ponieważ do tej pory nie udało się ustalić skąd pochodzi to warzywo.

Własności odżywcze rzodkiewki

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że rzodkiewka posiada wysoką ilość przeciwutleniaczy, przede wszystkim beta-karoten, luteinę, sulfofran oraz zeaksantynę. Substancje przeciwutleniające to związki, których celem jest zwalczanie wolnych rodników w organizmie. Wolne rodniki z kolei przyczyniają się do powstawania tak poważnych chorób, jak chociażby nowotwory. 

Jeżeli chodzi o witaminy i minerały zawarte w rzodkiewce, to zawiera ona dość pokaźną dawkę witaminy C. W 100 gramach rzodkiewki dostarczymy ćwierć dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Jak wiemy, witamina ta ma bardzo duży wpływ na odporność oraz wspomaga leczenie wielu schorzeń. Ponadto rzodkiewka zawiera takie witaminy jak A czy K. Jest to również całkiem dobre źródło minerałów. W składzie rzodkiewki znajdziemy takie minerały jak wapń, magnez, żelazo czy cynk,

Choroby a rzodkiewka

Rzodkiewka może być stosowana w leczeniu pewnych chorób. Przede wszystkim należy zacząć od… otyłości. Należy powiedzieć sobie jasno, że jest to jedna z najpoważniejszych chorób naszych czasów, która niesie ze sobą żniwo dużo groźniejszych chorób. Dlatego jednym z podstawowych kierunków, do którego powinno dążyć społeczeństwo jest utrzymanie optymalnej wagi ciała. W tym celu rzodkiewka może być bardzo dobrym środkiem, ponieważ jak wspomniano wcześniej, sprawdza się idealnie jako chrupiąca przekąska pełna zdrowia.

Prócz otyłości rzodkiewka może wspomagać leczenie innych chorób. Jednym z poważnych schorzeń jest żółtaczka. Zastosowanie rzodkiewki jest wręcz wskazane. Jej niesamowite własności oczyszczając pozwolą uwolnić organizm z toksyn. Ponadto rzodkiewka pozwala usunąć oraz ustabilizować poziom bilirubiny. Rzodkiewki działają również moczopędnie. Z tego względu, można je stosować doraźnie aby zadbać o zdrowie nerek i uniknąć wielu bardzo nieprzyjemnych schorzeń.

Podsumowując, dieta jest podstawą do osiągnięcia zdrowia, a jej składniki stabilizują poziom witamin i minerałów. Odpowiednia dawka makroskładników zapewnia optymalną kompozycję ciała oraz ilość energii. Przygotowując jadłospis warto pamiętać o zastosowaniu pokarmów prozdrowotnych. Jednym przykładem są rzodkiewki, które posiadają wiele pozytywnych składników odżywczych.

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 07:00-15:00 sklep@cefarm24.pl