Cykoria to warzywo, które coraz częściej gości na polskich stołach. Pojawia się w formie surówek, sałatek i dodatek do dań. Choć może wyglądać niepozornie, zawiera mnóstwo witamin i minerałów, a z racji małej ilości kalorii jest polecana osobom dbającym o linię.

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Produkty wspomagające w stosowaniu diety

Sprawdź produkty wspomagające stosowanie diety:
Odchudzanie i oczyszczanie
Preparaty wapnia

Skąd pochodzi to cykoria i dlaczego warto włączyć je w swoją dietę? Jak serwować to niezwykłe warzywo, by w pełni wydobyć jej oryginalny smak oraz wykorzystać bogactwo witamin? 

Tajemnicze pochodzenie cykorii 

Pochodzenie cykorii do dziś nie jest do końca wyjaśnione. Wiadomo, że przypominająca sałatę cykoria powstaje z polnego kwiatu o nazwie cykoria podróżnik. Dawniej Żydzi i Arabowie liście tej rośliny spożywali jako dodatek do mięs, uważano, że ma ona działanie oczyszczające i odtruwające organizm.

W XIX wieku Belgowie opracowali nowy proces uprawy, dzięki któremu udało się wyhodować dzisiejszą, mającą zielonkawe bądź wchodzące we fiolet liście, cykorię. Wyglądem warzywo przypomina główkę sałaty. Co ciekawe, z kwiatu cykorii podróżnik produkuje się również kawę zbożową. Dlaczego? Zawarta w liściach inulina smakiem przypomina klasyczną małą czarną

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Żyj i odżywiaj się zdrowo!

Zdrowa żywność
Zdrowe soki i syropy

Właściwości odżywcze cykorii – dlaczego warto po nią sięgnąć? 

Cykoria choć niskokaloryczna, posiada wysoką zawartość wielu witamin i minerałów. To warzywo, które nie powoduje przyrostu wagi, a jednocześnie zapewnia ważne dla ludzkiego organizmu wartości odżywcze. 

Zawiera duże ilości karotenu, który jest bezcennym wsparciem dla oczu. Zapobiega powstawaniu zaćmy i zmniejsza ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, korzystnie wpływa również na stan cery i pomaga dłużej cieszyć się ładną, letnią opalenizną. W cykorii znajdują się również potas, niezbędny do utrzymania prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Znajdziemy w niej również żelazo, które reguluje poziom hemoglobiny, a tym samym zapewnia energię do działania. Inne minerały występujące w cykorii to także cynk, magnez, wapń i fosfor. Ze względu na bardzo dużą zawartość kwasu foliowego cykorię poleca się kobietom planującym ciążę oraz kobietom ciężarnym. To witamina niezbędna do zdrowego rozwoju układu nerwowego maluszka.

Zawarte w cykorii witaminy i minerały sprawiają, że to warzywo ma wiele właściwości zdrowotnych. Jego spożywanie korzystnie wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Niskokaloryczna sałatka z cykorii pomaga utrzymać prawidłową wagę, redukując tym samym ryzyko wystąpienia cukrzycy czy chorób serca. Obniża również poziom cholesterolu. Jedna główka cykorii to jedynie około 30 kalorii! Spożywanie cykorii jest bardzo korzystne dla wątroby. Zawarte w liściach cykorii lektucyna i laktukopikryna regulują jej pracę i stymulują do wydzielania większych ilości żółci. Z kolei zawarta w cykorii witamina C uszczelnia naczynia krwionośne, obniżając ryzyko chorób układu naczyniowo-sercowego, a także podnosi odporność. Dania z dodatkiem cykorii są szczególnie polecane mamom karmiącym, ponieważ warzywo to stymuluje produkcję kobiecego mleka.

Cykoria w kuchni – jak ją przygotować? 

Jak przygotować cykorię, by była nie tylko zdrowa, ale i smaczna? Dla wielu osób problemem jest charakterystyczny dla tego warzywa gorzkawy smak. Na szczęście można się go pozbyć, odcinając kumulujący smak gorzki głąbek. Następnie opłucz liście, po czym spryskaj odrobiną soku z cytryny lub innego cytrusa. 

Cykoria doskonale sprawdzi się jako składnik surówek i sałatek. Jej liście wystarczy zmieszać z odrobiną sosu winegret, by zrobić szybką i smaczną sałatkę. Liście cykorii doskonale komponują się z orzechami, serami, dodatkiem innych sałat, pieczonych warzyw. We Francji ogromną popularnością cieszy się sałatka z liści cykorii, buraka oraz orzechów włoskich. To warzywo uważa się też za tradycyjny dodatek do dań z dziczyzny.

Równie dobrze cykorię można przygotować w formie zapiekanki. Do naczynia żaroodpornego wystarczy nałożyć makaron, pokrojoną w cienkie plastry cykorię oraz ulubiony ser, a całość polać sosem beszamelowym, a następnie piec przez około 40 minut w temperaturze 220 stopni. To proste, ale niezwykle efektowne i zaskakujące oryginalnością danie, które z powodzeniem można serwować rodzinie i przyjaciołom.