zaćma i jej konsekwencje

Zaćma – małe kompendium wiedzy

Według najnowszych statystyk zaćma może dotykać nawet co 50. osobę po 60. roku życia, dlatego też warto dowiedzieć się o tej chorobie nieco więcej. Doskwierają Ci problemy ze wzrokiem? Chcesz wiedzieć, czym zaćma i jak można sobie z nią poradzić? Ten artykuł powstał z myślą o Tobie.

Co warto wiedzieć o zaćmie?

W pierwszej kolejności warto wspomnieć o tym, że zaćma jest najczęstszą przyczyną ślepoty, dlatego też w żadnym wypadku nie można jej lekceważyć. Z praktycznego punktu widzenia choroba ta polega na częściowym lub całkowitym zmętnieniu soczewki. Osoby z zaćmą z dnia na dzień widzą coraz mniej wyraźnie. Zamglony obraz stopniowo zaciera się i rozmywa, a wszystkie kolory żółkną.

Jakie są główne przyczyny zaćmy?

W chwili obecnej najczęściej diagnozowana jest zaćma starcza, w której to mętnienie soczewek następuje w wyniku naturalnych procesów starzenia się naszego organizmu. Warto zaznaczyć, że zaćma pojawia się u wszystkich osób powyżej 70. roku życia, ale w bardzo różnym stopniu.

Bardzo często diagnozowana jest również zaćma następowa, w której do mętnienie soczewek wynika z przebytych chorób ogólnoustrojowych. Mętnienie soczewki bardzo często pojawia się na przykład u osób z cukrzycą albo tężyczką. Nie można zapominać również i o tym, że zmętnienie soczewki może być wywołane urazem mechanicznym oczu.

Jakie są pierwsze objawy zaćmy?

Podstawowymi objawami jest częste zmęczenie i łzawienie oczu. Osoby, które zauważą, że okulary nie spełniają swoich zadań, powinny jak najszybciej zapisać się na wizytę do okulisty. Jak wspomnieliśmy powyżej, osoby z zaćmą widzą zamazany świat, jak przez dość mocno zabrudzoną szybę. Utrudnione jest nie tylko widzenie w nocy, ale również w bardzo słoneczny dzień. Warto wspomnieć także i o tym, że przy zaćmie odbijające światło może powodować dość silne bóle. W niektórych przypadkach mogą pojawić się również niewielkie złudzenia optyczne.

Jak można poradzić sobie z zaćmą?

W dzisiejszych czasach jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest oczywiście specjalny zabieg. Lekarze dzięki nowoczesnej technologii są w stanie rozbić i całkowicie usunąć zmętniałe soczewki i w ich miejsce wstawić sztuczne soczewki. Opisywany zabieg trwa około 20 minut, a komfort widzenia wzrasta natychmiastowo.

Warto wspomnieć również i o tym, że na rynku dostępne są różne modele soczewek. NFZ refunduje podstawowe soczewki jednoogniskowe sferyczne. Ich jedyną wadą jest tak naprawdę to, że pacjenci muszą korzystać z odpowiednich okularów do czytania. Bardziej zamożne osoby, mogą pozwolić sobie na soczewki z grupy premium, które zdecydowanie lepiej poprawiają kontrast, ostrość i jakość widzenia.

Jak należy przygotować się do operacji?

2-3 dni przed zabiegiem pacjenci powinni stosować specjalne krople przepisane przez okulistę. Głównym zadaniem kropli jest nie tylko oczyszczenie oczu, ale również przygotowanie ich do zabiegu. W dniu zabiegu powinno przeprowadzić się również badania kontrole, dzięki którym będzie można szybko wykluczyć przeciwwskazania do wykonania operacji.

Osoby, które zażywają lekarstwa przed zabiegiem, jak i również w jego dniu mogą oczywiście je przyjmować. Warto jednak poinformować chirurga o lekach, które się przyjmuje. Pamiętać należy również i o tym, aby w dniu zabiegu nie korzystać z żadnych kremów i kosmetyków. Kobiety całkowicie muszą zrezygnować z makijażu.

Zaćma – jak jej zapobiec?

Na narząd wzroku bardzo duży wpływ ma oczywiście dieta, dlatego też warto do swojego jadłospisu wprowadzić zdrowe dania. W pierwszej kolejności warto postawić na produkty, które w swoim składzie mają dużą ilość witaminy A. Mowa tutaj przede wszystkim o warzywach liściastych, słodkich ziemniakach i marchwi. Drugim bardzo ważnym składnikiem jest luteina, którą można znaleźć w brokułach i czerwonej papryce. Przyjmując regularnie odpowiednią ilość luteiny, można ograniczyć ryzyko zaćmy nawet o 30%.

W sezonie letnim warto nosić specjalne okulary z filtrem UV. Okuliści zalecają również, aby całkowicie zrezygnować z palenia i co najważniejsze unikać należy narażenia wzroku na niebezpieczne promieniowanie podczerwone. Nie można zapominać również i o tym, aby przeprowadzać regularne badania okulistyczne.

Warto przeczytać

Co na opryszczkę – jak stosować plastry na opryszczkę?

Opryszczka należy do chorób, które samoistnie ustępują, dlatego wielu pacjentów bagatelizuje jej objawy. Tymczasem lekarze są zgodni co do tego, że opryszczkę należy leczyć. Wdrożenie odpowiedniej terapii…

Jak jeść warzywa? Gotowane czy na surowo?

To pytanie może pozornie wydawać się niedorzeczne. W końcu każdy z nas wie, jak jeść warzywa. Który sposób jest jednak najzdrowszy? Na surowo, gotowane, a…

Czy owoce można jeść ze skórą?

Uwielbiasz słodkie jabłka i gruszki, jednak nie wiesz, czy warto jeść je w całości? Przeczytaj nasz tekst, a dowiesz się, czy owoce można jeść ze…

ZAPYTAJFARMACEUTĘ

Odpowiemy na pytania i wątpliwości

(+48) 85 744 55 97pon-pt 08:00-16:00 sklep@cefarm24.pl 3645675